„Браво! Ти можеш!“ Как младежи с увреждания в Банско се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център „Здраве“ в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.

В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение „Избор“ и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат усилия чрез различни форми и партньорства, за да развият трудови умения на младите хора със специални потребности, а някои от тях вече са наети на работа.

Представете си „деца“, някои от тях на 35 и повече години, с двигателни, говорни и интелектуални затруднения, да се грижат за зеленчукова градина, да събират билки в гората, да се учат да готвят и консервират, за да чуят: „Браво! Ти можеш!“

Заслугата е на екипа на дневния център „Здраве“ в Банско и на сдружението на родителите „Избор“, които и тази година направиха чудеса. Кухнята на центъра е отрупана с кошници и подноси, пълни с буркани от екологичните храни и билки, в които децата са вложили старание и много емоция.

От центъра през тази година са работили по проект към Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения. Този път обаче няма да има базар, както обикновено. Това са подаръци, които ще зарадват други хора с увреждания.

„Нашите деца направиха зимнини, сладка, шарена сол, много деликатеси“, разказва д-р Райна Глушкова, председател на родителското сдружение.

За формирането на трудови навици и кулинарни умения им помага и професионалната гимназия по туризъм и селско стопанство:

„Хората с увреждания в дневния център се научават на готварски умение и им е много интересно – и на нашите деца, и на учениците в гимназията. Това сътрудничество е уникално! Това е много важно – този контакт.“

Как ще се случи празникът днес, в международния ден на хората с увреждания, обяснява директорът на дневния център „Здраве“ в Банско Елена Говедарева:

„Ще посетим няколко адреса. Тези неща ще достигнат до наши приятели и познати в домашна среда.“

Защо партньорството с родителите на деца и младежи със специални потребности е особено важно?

„Съчетаваме работата с родителите. В дневните центрове партньорството с тях е много важно. Всички родители са членове на сдружението. Предстои и включването на нови“, изтъква Говедарева.

Освен основните терапевтични, социални и образователни дейности, екипът на дневния център „Здраве“ много държи на това младежите да придобият реални трудови умения и се радват на първите отвоювани работни места за тях, споделя обяснява директорът на дневния център.

В момента са в кампания за регистриране в Бюрото по труда и се очакват програми, които са подходящи за младежите с увреждания.

„Вълшебството е в това да разбереш на човека къде му е силната страна. Всеки човек, независимо дали говори или не говори, има нещо заложено и трябва да се използва!“

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search