Приключи образователната мобилност (практика) на група ученици от три специалности в Германия
От 10.11.2024 г. до 24.11.2024 г. се осъществи първата образователна мобилност по проект № 2024-1-BG01-KA121-VET-000203062, по Програма Еразъм +, Ключова дейност 1 – „Образователна мобилност за граждани”. Бенефициент е Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“, гр. Сандански, а организацията домакин е F+U SACHSEN gGmbH, Германия. В мобилността взеха участие общо 30 ученици – 11 ученици от професия „Организатор интернет приложения“, 11 ученици от професия „Организатор на туристическа агентска дейност”, 8 ученици от професия „Техник- технолог по качеството на храни и напитки” и 2 преподаватели – по туризъм и немски език София Георгьовска, по английски език – Мария Якимова-Кацарска. Учениците проведоха двуседмичната си производствена практика в естествена чуждоезикова и многокултурна среда в гр. Кемниц, Германия. Проектът беше осъществен с партньорството на професионален център F+U Sachseng gGmbH, Саксония. В продължение на две седмици учениците практикуваха в град Кемниц това, което изучават в училище.
Главната цел на проекта е да запознае практикантите с това как протича един работен ден. Изучаващите туризъм бяха разпределени в различни хотели – Achat Hotel, Hotel Alte Mühle, Feel Good Club, City Hotel, Hotel Artes. Запознаха се с камериерския сервизен блок, с това как работи ресторантът и какво трябва да бъде поведението на сервитьора. Работният им ден продължаваше шест часа, като всеки ден получаваха определен брой задачи, които да изпълнят. С времето учениците усвоиха умението да разпределят времето си и успяваха да изпълнят възложените им задачи в определения срок. Надграждането на усвоените умения в ресторанта и в камериерския сервизен блок помогна на учениците да подобрят качеството си на работа и да стъпят на основа, която е гаранция за професионалното им развитие.
Учениците от професия „Организатор интернет приложения” се обучаваха в учебния професионален център F+U в Кемниц, Саксония като участваха в симулационна игра, с която усъвършенстваха своите умения и способности за предприемаческа инициативност и бизнес отговорност. По време на обучението си те бяха разпределени в три виртуални фирми. Упражняваха умения за управление на фирма, създаване на бизнес идеи, определяне на необходимостта от производствен капацитет в оборудване и работна сила, да инвестират в маркетинг и реклама, развитие на продукта и осъществяване на екологично производство, да определят съотношението между приходи и разходи и да заемат стабилна позиция на конкурентния пазар. По този начин усъвършенстваха своите умения и способности за предприемаческа инициативност и бизнес отговорност. Изготвяйки и представяйки бизнес идеите си чрез презентации, те демонстрираха придобитите умения.
Осемте ученици от професия ,,Техник-технолог по качеството на храни и напитки“ бяха разпределени на работа в различни ресторанти и заведения за хранене ,,Feel Good Club”, ресторанти Ausspane, Ratsstube, както и в Handwerkskammer Chemnitz. Запознаха се с кухнята в ресторанта, усвоиха нови професионални компетенции в областта на контрола и управлението на технологичния процес, принципите, методите и организацията при контролиране качеството, хигиената и безопасността при производството на храни и напитки. Учениците работеха шест часа на ден и получаваха определен брой задачи ежедневно за изпълнение. С времето те научиха да разпределят задачите си и успяваха да ги завършват в срок. Придобитите умения в кухнята помогнаха на учениците да подобрят своето качество на работа и да напреднат в своята професионална кариера. Проектът допринесе за дисциплинираността на учениците, занимаващи се с храни и напитки. Те са благодарни за възможността да участват и вярват, че постигнатото в сектора на хранителните технологии ще ги подготви за бъдещи предизвикателства.
От българска страна мониторингът бе осъществен от Директора на Земеделска професионална гимназия ,,Кл. Тимирязев” г-н Емил Терзийски и заместник-директора по учебно-производствената дейност г-жа Христина Гълъбова, а от немска от представител на организацията F+U.
Освен шестчасовата си ангажираност през работните дни учениците участваха и в културни мероприятия, които бяха организирани със съдействието на организацията домакин и сътрудничеството и с други организации. Първата екскурзия на групата беше до град Дрезден, където учениците посетиха завода на Фолксваген, т.нар. ,,Стъклен завод“. През втория уикенд групата ученици и техните ръководители посетиха град Лайпциг.
Образователната мобилност, реализирана в гр. Кемниц, беше изключително ползотворна за учениците. Те развиха своите професионални компетентности в областта на икономиката, на туризма и свободното време и на контрол на качеството на храни и напитки. Контактът с техните немски колеги и ръководители им помогна да се адаптират по-лесно към междукултурните различия и да подобрят чуждоезиковата терминология по професията. Накрая, след успешно проведената практическа мобилност, учениците получиха Europass Mobility Certificates.
От участниците в мобилността
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (ЕАСЕА). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито ЕАСЕА.
Be the first to leave a review.