До кога държавата ще си затваря очите за контрабандата по поречието на река Места?
Река Места с години храни строители с хиляди кубици крадени интернти материяли, а държавата не хае…
Да крадеш инертни материали от реката и да ги продаваш на е меко казано престъпление. От години живеещите в района и обработващи земеделските земи алармират за сериозните проблеми от агресивния добив на пясък, баластра и чакъл в реката, извършван от много фирми, а дъното на речното корито е спаднало тревожно.
Нищо че добивът на инертен материал от речните корита в България е забранен, река Места се изгребва чрез незаконен добив на инертни материали, които след това се използват от фирми за строителство в Банско, Разлог и Гоце Делчев, разказват отлично запознати източници. Разбира се, до сега няма и един осъден за такова престъпление.
Така полученият бетон е със съмнително качество и един ден плочите може да рухнат, предупреди още преди време Иван Симидчиев, началник на Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК).
Проверки на ДНСК през годините са установили много деформации на коритото на Места в участъка от Добринище до Гоце Делчев. Има изградени диги и дори цял остров за добив на инертни материали. На 2 км от с. Господинци по пътя за Огняново е изкопана десетметрова яма, която в се пълни с отпадъци. А това може да доведе и до замърсяване на водите.
Припомняме, че този проблем е от години. Дори земеделски производители през годините излизаха на протест с искане да се премахнат всички кариери по поречието на река Места.
Стотици жители на и община Хаджидимово поискаха от държавата да наложи тотална забрана за добив на инертни материали по поречието на реката.
Според тях реколтата им става все по слаба, тъй като нямат вода за поливане през лятото. Сушата се дължала на добива на инертни материали и изчезването на подпочвените води.
Десетки жители и на община Гърмен излизаха на протести срещу масовия добив на инертни материали от коритото на река Места. В района на Гърмен и Хаджидимово река Места е в най- ниската си точка и при обилни валежи пък, стават наводнения, късат се диги, отнасят се земеделски земи дигите и се заливат огромни площи, включително и сгради.
През 2022г. стана точно такова бедствие, хората пострадаха и сега се страхуват, че заради възобновения добив на материали отново ще се случи същото бедствие.
В участък край Гоце Делчев пък , видимо коритото е изместено и то дотолкова, че водата на много места тече безконтролно, особено в периодите на пълноводие.
Be the first to leave a review.