ОбС – Разлог не прие увеличение на данъци и такси, каза „не“ и на сделка за 2,5 млн. лв. за социални жилища

Общинският съвет в Разлог не прие предложението на администрацията за вдигане през следващата година на такса битови отпадъци, таксите за пазари и тържища, за технически и административни услуги. Единственото изключение бе направено за водовземане от находищата на минералната вода, които леко се увеличават – в с. Баня кубик вода става 1 лев, а в с. Елешница – 50 и 60 ст. за двата водоизточника.

Без промяна следващата година остават в община Разлог и данъците върху недвижимите имоти, данъците при дарения на имоти и патентните данъци. Увеличение ще има само при туристическия данък.

На горещата вчерашна сесия само таксата за битови отпадъци бе обсъждана повече от 2,5 часа. Оспорването на предвидените увеличения започна още в началото на заседанието, когато съветниците дадоха думата на гостите, които се оказаха собственици на хотели в общината. И двамата остро възнегодуваха срещу планираното увеличение на разрешителното за минерална вода и туристическия данък. Единият извади справка колко по-малко се увеличава туристическият данък в курорти като Сапарева баня, Велинград и др., другият обясни, че ако е знаел, че общината ще му вдигне таксата за минерална вода, щял да отиде в Гърция, където поне щял да ползва данъчни облекчения.

Не бизнесът обаче, а самите общински съветници хвърлиха сянка на съмнение върху необходимостта от увеличаване на налозите. От изказванията им стана ясно, че през 2025 г. заложените приходи от такса смет покриват разходите. Отговорът на администрацията, че поскъпването се налага заради сепариращата инсталация, отвори още повече въпроси – след като целта на сепарацията е да оползотворява 60% от отпадъците, то оставащите 40% биха намалили сериозно таксата за депониране, а и се очаквали приходи от продажбата на вече оползотворени отпадъци. Всичко това трябвало да доведе до намаляване на таксата, а то е обратно. Защо така – бе основният въпрос. Съветникът Кръстьо Паланков обаче „приземи“ питащите с обяснението, че ходил целево да се запознае със сепарирането и попаднал на истинска „пародия“ – съоръжение, акумулиращо огромни средства, в което основният фактор е ръчната дейност на няколко десетки работници и крайният резултат е оползотворяване на не повече от 3% от отпадъка. „И заради тази пародия ние ще накажем разложани да плащат повече данъци ли?“, попита Паланков.

Зам. кметът Христо Зайков разясни, че увеличението се налага заради нововъведената такса от 60,17 лв. на тон отпадък, общината прави годишно около 10 000 тона смет, а в бюджета няма заложен такъв разход.

Това обаче не омилостиви съветниците и новата такса битови отпадъци не бе приета, въпреки че в цифрово изражение тя щеше да натовари домакинствата с 10 до 20 лв. За най-масовите къщи в Разлог – на 2 етажа, със 75 кв.м застроена площ, гараж и пристройка, ТБО трябваше да се качи от 90 на 114 лв. Поне засега това обаче се отлага.

Другият „горещ картоф“ на сесията бе предложението на кмета Красимир Герчев общината да тегли кредит от 2,5 млн. лв., за да купи частна сграда на ниво груб строеж, в която да бъдат обособени 48 жилища за нуждаещи се. На предварителните обсъждания от 4 постоянни комисии само 1 го прие. Въпросите на сесията валяха един след друг – като например направена ли е калкулация колко пари ще са необходими за довършване на тази сграда, тя ли е най-подходящата и най-изгодната, защо въпреки искането на съветници общината не е представила на сесията погасителен план на въпросния кредит и т.н.

Имаше и различни калкулации – според част от народните избраници месечната вноска по кредита ще възлиза на 35 000 до 41 000 лв., и тази секира ще тежи над общината в продължение на 10 години.

Емил Колевичин се поинтересува защо собственикът на сградата я продава, при условие че в момента в общината има голямо търсене и минимално предлагане.

Любен Татарски пресметна, че с довършителните работи цената ще скочи над 400 евро на кв.м, което било страшно много на фона на продажбите през съдебните изпълнители, които предлагали за продажба готови сгради по 40 евро на квадрат. Нямало и опция наемите от жилищата да покриват вноските по кредита, защото от 48 апартамента ще постъпват само около 5000 лв., а ще се плащат по 40 000.

„Освен това подочух, че общината е осъдена на върховна инстанция на 2 млн. лв. за нещо, свързано с депото, може ли някой да ми каже нещо по този въпрос?“, възползва се от дадената му дума Татарски. Никой не му каза нищо.

Председателят на ОбС Иван Димитров се опита с негови сметки да защити предложението на кмета Герчев за кредита, подчертавайки, че в цената влизат и 2,6 дка земя, която върви по 50 евро квадрата, отделно в нея е калкулирано проектиране /около 300 000 лв./, надзор и т.н. По неговата калкулация сделката е крайно удачна, защото „се връзва по 300 лв./кв.м това, което купуваме“.

Сметките му обаче не успяха да убедят съветниците и повечето от тях се обявиха против тегленето на кредит за купуване на недовършената сграда.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

struma.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search