Държавна сигурност Благоевград- репресивния апарат на тоталитарния режим в Югозападна България
Миналото трябва да се преосмисля, за да не се повтаря. Най-малкото да се повишава гражданското съзнание на най-младите, което е неотстъпна последователна политика в целия демократичен свят, особено на тези държави, които са преминали през тоталитарен период. В момента темата почти отсъства, но непрочитането на този период от миналото ни има непоправими последици до ден-днешен. За съжаление след кончината на най-големите радетели на тази идея – демократи, земеделци, които бяха по затворите и доживяха промените, темата започна да позаглъхва. Ценко Барев, Милан Дренчев, Тодор Кавалджиев , все хора за пример, които не искаха мъст, а истината да излезе наяве.
Незащитима е тезата, често прокарвана след падането на комунизма, че някои управления в Държавна сигурност – като разузнаването – са защитавали националната сигурност, а други – като контраразузнаването и Шесто управление, са били политическата полиция на режима. Истината е, че и двете основни направления в работата на ДС са ползвали абсолютно идентични методи на работа и са били средство за политическа репресия в полза на управляващата комунистическа партия.
Наред с репресивните функции, Държавна сигурност е имала и значително по-широки задачи – да набави липсващата политическа легитимност на режима и да посредничи между висшата партийна номенклатура и гражданите. В структурата на комунистическата държава ДС заема междинно място между БКП и всички останали институции в държавата – държавни ведомства, всякакви казионни обществени организации, личното пространство на гражданите или организациите на българите в чужбина. Задачата на ДС е била да „съобщава“ на обществото вече взетите политически решения, да контролира тяхното изпълнение и след това да информира политическото ръководство за обществените настроения. Това се отнася до всички структури на системата – както разузнавателните, така и контраразузнавателните управления имат за задача не само да парират появата на политическа опозиция, но и активно да убеждават обществеността в правилността на решенията на партийното ръководство, включително като произвеждат и разпространяват позитивни за режима новини.
Друго средство от арсенала на Държавна сигурност, което има отношение както към легитимността на режима, така и към посткомунистическия преход, е практиката на системата да „произвежда“ биографии. Измислена от разузнаването, тази практика намира широко приложение и вътре в страната. На езика на системата тя се нарича „изграждане на легенда“ на разузнавача, което не е нищо по-различно от създаването на приемлива и убедителна биография на съответния служител на разузнаването.
Дилемата на прехода от комунизъм към демокрация е, че редица бивши служители на Държавна сигурност получиха правото да използват своите легенди като доказателство за своята богата и успешна професионална биография, което пък ги направи обществено приемливи и влиятелни личности.
През 2011г., комисията по досиетата огласи 17 агенти на Държавна сигурност, които са заемали различни постове в община Благоевград от политическите промени през ноември 1989 г. до 2011г. (решение 247 от 27 юли 2011 г.). Проверката за принадлежност към ДС е обхванала общо 327 лица, заемали или заемащи постовете на кметове, заместник-кметове, секретари на общини и общински съветници.
От обявените 17 агенти, трима заемали ръководни позиции през 2011г. в Благоевград. Това са:
Венцислав Кожухаров (1945), дългогогодишен общински съветник, включително и от местни избори 2007 г. – секретен сътрудник „Натев” на Първо главно управление на ДС от 1977 г.
Лефтер Едипов (1961), кмет на кметство Церово от 2007 г. – агент „Димитров” от Окръжно управление на МВР-ДС в Благоевград от 1998 г.
Орлин Томов (1957), общински съветник от 2007 г. – агент „Боев” на Трето управление (ВКР, военното контраразузнаване) от 1977 г. .
Данните за отделни общини през 2011г. са:
Гърмен –12 агенти от 197 проверени лица;
Кресна – 2 агенти от 125 проверени лица;
Разлог – 13 агенти от 205 проверени лица;
Струмяни – 5 агенти от 153 проверени лица;
Сатовча – 21 агенти от 190 проверени лица;
Хаджидимово – 9 агенти от 157 проверени лица;
Банско – 7 агенти от 175 проверени лица;
Якоруда – 6 агенти от 177 проверени лица;
Гоце Делчев – 19 агенти от 255 проверени лица,
Белица – 7 агенти от 158 проверени лица;
Петрич – 34 агенти от 436 проверени лица.
Община Благоевград е 12-та община, която е проверена за принадлежност към Държавна сигурност. До 2011г. бяха огласени проверките в 11 общини в Югозападна България, с които бяха проверени общо 2228 лица, заемали или заемащи постовете кмет, зам.-кмет, секретар и общински съветник от промените през 1989 г. насам. Общият брой на разкритите агенти в първите 11 общини е 135
През лятото на 2018г. близо 40 нови агенти на Държавна сигурност от Югозападна България разкри при летните си проверки Комисията за разкриване на досиетата, преди да излезе в отпуска. Те са групирани по различни показатели, в зависимост от дейността и службите, които са заемали.
Сред членовете на управителни и надзорни органи на общински дружества в Благоевградска област са проверени 211 лица.
Без агенти на ДС сред шефовете на общински фирми се оказват 10 от 14-те общини в областта. За сметка на тях в община Благоевград и проверените 21 общински дружества агентурно минало е открито при Александър Николов – „агент Васко” към ДС, управител на “Инвестинженеринг” ЕООД (“Инвестконтрол-99” ЕООД) през 1993-2000 г., като има документи, че той е продължил дейността си към органите и след 10.11.1989 г. – най-вероятно до момента, в който напусна страната и замина да живее в САЩ.
Наследникът за 5 месеца на Николов като управител на “Инвестконтрол-99” ЕООД също е с агентурно минало – Георги Чонков от гр. Белица е работил за ДС като съдържател на явочна квартира с псевдоним „Лора”.
Доверено лице и „агент Пеев” са били длъжностите в ДС на управителя на “Хляб и хлебни изделия” ЕООД в Благоевград от 1992 до 2002 г. Стоян Дюлгеров. Дейността му е продължила и в демократичните години.
Сред петричките шефове на общински фирми с агунтурен стаж са Атанас Божанин /съдържател на явочна квартира Теменуга/, прихванат от комисията като шеф на “Стройинвест” ЕООД от 1993 до 1997 г. В Симитли шефът на Обреден дом през 2004-2005 г. Валентин Чивиев е засечен като нещатен служител на ІІ управление на ДС, а беше и първият кмет на обособеното в с. Черниче кметство.
Изобилие от ДС агенти – 12 на брой, има и сред съдебните заседатели, вземали решение за съдбата на хората в Районен съд – Благоевград.
Божин Стоянов от с. Мечкул /съдържател на явочна квартира Янтра/ е правораздавал до 1991 г. Петричаните Владимир Стоянов /ДС агент Емил/ и Костадин Тараков /съдържател на явочна квартира Жоро и Беласица/, санданчанинът Владко Тасков /агент Власий/, Илия Чавев от с. Голешово /агент Димитров/ и кюстендилецът Иван Иванов /резидент Орфей/ са били съдебни заседатели между 2005 и 2009 г. Като техни колеги до 1991 г. са работили бившият секретар на читалището в Благоевград Михаил Цонев, вербуван през 1980 г. и натрупал стаж в ДС като съдържател на явочна квартира Център, както и Олга Сиджимкова от с. Лешко, позната след 1981 г. в ДС с псевдонима Кокиче.
Румен Лумпаров от с. Склаве е бил агент Бойко и след 1989 г., а като съдебен заседател се труди след 2015 г. С агентурно минало са още съдебните заседатели Спас Атанасов от с. Бистрица – агент Лунин, бившият общински служител в Благоевград Цанко Църнаклийски /осведомител Драганов/ и Цветанка Мишкова, работила за ДС Петрич като агент Роза; Регия и Малчика..
Сред длъжниците на фалиралата банка ТБ „Бобов дол” АД се чете името на композитора Кирил Икономов /агент Емил/, чиято принадлежност към органите бе разкрита преди няколко месеца като длъжник на Бизнес банка. Фирмата му „Македония И” виси на „Бобов дол” с дълг от 11,5 млн. неденоминирани лева, по които само лихвите са 42 млн. лв.
Списъкът с агентите от Югозапада продължава с кюстендилеца Самуел Леви /агент Стефанов в 3 управления на ДС/, разкрит като председател на СД на “Образование и наука” ЕАД към 05.03.2002 г.
С него регионът изчерпва участието на агенти в системата на МОН, но пък в сферата на МРРБ имаме завидното представителство на 17 души.
Александър Яначков от Радомир /агент Сокол/ е бил член на СД на „Геопланпроект” ЕАД, съгражданинът му Васил Симеонов /агент Емил/ е бил изпълнителен директор на “Минстрой Бобов дол” от 1995 до 1997 г., а Борис Спасов от Добринище /агент Ведбал/ е член на СД на ‘”Телефонстрой” ЕАД в гр. Благоевград от 1998 до 2000 г.
Следват управителят на “Технометал” ЕООД Владимир Лютов от гр. Рила /агент Николай/, председателят на СД на “Геодезия” ЕАД Димитър Колчев от Разлог /агент Попов/, управителят на “Стоманобетонстрой” Евгени Мазнев от Благоевград /осведомител Мартин/, членът на СД на “Сглобяеми къщи” АД Илия Траханаров от Гоце Делчев /агент Златков/, членът на СД на ‘”Промишлено строителство-холдинг” ЕАД Йордан Йорданов от Дупница /резидент Михайлов/, управителят на “Черен барит” ЕООД Мирослав Метанов от Благоевград /щатен служител в ДС София/.
С принадлежност към структурите са били още Момчил Драгостинов /Колето/ от Перник – член на СД на “Минстрой-Бобов дол” ЕАД, Пенчо Алексов /Мошино/ от пернишкото с. Църква – управител на “Хидромонтаж” ЕООД, Пламен Господинов /Вихрен/ от Кресна – управител на ‘”Пътно поддържане -София” ЕООД, Спартак Дерменджиев /Централата/ от Сандански – член на СД на ‘”Информационно обслужване” ЕАД, Стоян Владимиров /Страхаил/ от Кюстендил – управител на ‘”Пътно поддържане-Кюстендил” ЕООД, перничанинът Тодор Тодоров /Валентин/ – член на СД на “Метални конструкции-холдинг” ЕАД, както и благоевградчанинът Христо Христов /агент Красимир/, директор на “Монтажи” ЕАД в София от 2002 до 2004 г.
Още малко статистика:
20 000 са установените лица с принадлежност към ДС, от които 17 000 са обявени. 500 000 са извършените проверки на лица, заемащи публични длъжности. 55 са издадените документални сборници.
Be the first to leave a review.