Заради управленческата му некадърност, кмета Коев се провали и със скандала с чумата по овцете

След 6 години, на 20 ноември в страната ни отново е установено огнище на чума по дребните преживни животни. Такова е установено в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Заповедта за евтаназирането им предизвика сериозно напрежение във Велинград.

На място пристигна и земеделския министър, който обяви, че ще бъдат взети повторни проби от животните.

Очаквано фамилията, които гледа овцете в трите стада, е против евтаназирането на техните животни.

Собствениците: Това е завист!

„Такова решение за умъртвяване все още не е взето. Днес ще се взимат проби на около 100 – 200 животни. Тези проби ще бъдат не за наличие на вирус, а за антитела. Това значи, че веднъж вече са прекарали заболяването и са оздравели“, обясни животновъда Димитър Илиев по БНТ.

„Никъде не сме ходили, не сме шавали да купуваме и вкарваме животни в стопанствата. Да проверят, това е завист. Да проверят околните стопанства. Всички животни пасат на едно и също поле и пият една и съща вода“, каза Георги Илиев. Така вчера животновъдите излязоха на протест, пледирайки, че по добитъка няма чума.

По думите на министъра на земеделието и храните Георги Тахов днес ще бъдат взети допълнителни 300 проби от животните в огнището. Във вторник от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че нямат съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни в обекта. Огнището е от три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.

Междувременно кмета Коев, вече спи зимния  си сън, а жителите на Велинград бесни, че не вземал никакво отношение или превантивни мерки в казуса с чумата.

Припомняме, че по- рано този месец, след управленческата му некадърност, СПА столицата на Балканите, остана без вода. Месец  по-рано пък искаха отстраняването му, заради скандала с общинската болница.

Хронология на случая

След съмнения за наличие на заболяване в съответния обект, на 20 ноември са взети 40 проби, изпратени в София. На следващия ден БАБХ са посетили отново обекта и са взели още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в София.

В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за наличието на антитела. След изследване на пробите, в понеделник всички излизат позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, обясни Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ .

По думите на Денев сега най-вероятно ще има ограничения за износ на животни и продукти от област Пазарджик, но ако не се вземат мерки, има опасност Европейската комисия (ЕК) да забрани износа на животни и продукти от тях от България като цяло.

Той подчерта, че това е контактно заболяване, което значи, че има нелегално внасяне на животни във въпросния обект. Денев отбеляза, че в Гърция и Румъния спекуланти продават на безценица животни, тъй като двете страни бяха силно засегнати от болестта. От БАБХ потвърдиха, че са сезирали прокуратурата.

Чумата по дребните преживни животни не е опасна за хората, но е изключително заразна за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля. За предпазване от заразяване едно от най-важните изисквания е да не се купуват животни без изяснен произход.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search