Вместо да им честитим ще ги критикуваме!Пороците на адвокатурата в България! Нека истината се знае…

Как, председателите на адвокатски съвети в страната реагираха бурно на ветото, което президентът Румен Радев бе наложил в законодателството за адвокатурата. В специална позиция тогава, адвокатурата  го окачествиха като абсолютно неприемливо.

Напомняме, че на 20 септември, държавният глава върна за ново обсъждане промени в Гражданския процесуален кодекс, направени чрез преходните и заключителни разпоредби в Закона за изменения и допълнение на Закона за адвокатурата.

В мотивите си държавният глава бе посочил, че при определяне на възнагражденията адвокатските съвети ще действат като сдружение на предприятия и това влиза в разрез с условията на свободния пазар и противоречи на правилата на Европейския съюз в областта на конкуренцията.

Това се случи, след като  депутатите бяха гласували адвокатите да могат да рекламират дейността си, а възнагражденията им да нямат определен минимален размер.

Тогава, части от позицията на адвокатските съвети гласяха: „Приетите от НС промени в Закона за адвокатурата са изцяло в полза на гражданите, като им гарантират възможността да получат адекватна адвокатска защита пред съдилищата… Създадените пречки по приемането и обнародването на Законопроекта, считаме за откровена проява на нежелание за провеждане на действителна съдебна реформа. Така на практика адвокатите се превръщат в юрисконсулти и слуги на съда, който първо ще може сам да избира адвоката на страната, а после и сам да му определя унизителни възнаграждения без ясни критерии и мотиви. Това неминуемо ще се отрази и на качеството на работата на адвоката, съответно на защитата на неговите доверители…  Изразяваме пълното си несъгласие с мотивите на Президента, с които се приравнява адвокатската услуга на търговската дейност. Противопоставяме се на грубото погазване на принципа на свобода на договарянето“.

Съответства ли законът на европейските принципи за справедливост, на това  да защитава гражданите и достъпа им до правосъдие и съдебните разноски, които ще плащат за адвокатски хонорари гражданите на страната ни, се питат повечето хора.

Като посочват още, че мераци да бъдат като  търговците,  адвокатурата в България имаше още през 2022г., когато в официалния си сайт, Висшия адвокатски съвет, бе публикувал статия със заглавие: “ Държавата чу адвокатите: Адвокатските дружества вече имат достъп до европейско финансиране“, която статия бе достатъчно показателна.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search