Защо наричат Сапарева баня – истинската СПА столица на България?

Защо да ходим на СПА в България?

Древните римляни са използвали горещите минерални извори в 4-ти век преди Христа. И още оттогава територията на България е била предпочитана дестинация за лечение на болести и стрес. Край минералните извори са изграждани балнеолечебници, дори селища, като Аугуста (Хисаря), Пауталия (Кюстендил), Акве Калиде и Термополис (Бургаски минерални бани), Германея (Сапарева баня), Танзос (Сливенски минерални бани), Улпия Сердика (София).

В настоящето в България има 47 балнеоложки курорта и е на второ място в Европа по наличие на термални минерални води (лидер е Исландия).

Има различни версии за произхода на термина „спа“: от името на белгийския град Спа; от вавилонската дума еспа (фонтан); акроним на латински фрази, означаващи „здраве чрез вода“; от латински израз, дошъл до нас от древния Рим и означаващ „безопасност на водата“. Независимо от това коя версия приемаме, думата „спа“ е свързана с лечебни минерални извори, възстановяване на здравето, водолечение (балнеотерапия), релакс.

Велинград се титулува като СПА столица на Балканите. Дали наистина е така обаче?!

„Каква „СПА столица на Балканите“ е този Велинград? Само безбожно високите цени и добрата реклама са в основата на всичко, но веднъж отидеш ли там, повече не се връщаш. Мръсни хотелски стаи, персонал, който е готов всеки момент да ви скочи на бой. Нищо особено няма там“, възмущават се все по-често посетители на града. Повечето са на мнение, че Велинград запада, което е жалко за красивата природа, чистия въздух. При този туристически поток приходите само от курортни такси трябва да са значителни. Да не говорим за другите местни данъци от десетките хотели. Състоянието на града е позорно от години. Селяндурщина, безхаберие и мърлящина. Ръководството на тази община има нужда от яко разтрисане.

Въпреки хилядите оплаквания из форумите, блоговете, десетките репортажи, които се правят години наред за това, че някои родни хотели са съсипали почивката на всички свои клиенти срещу супер високи цени, картинката по някои СПА курорти остава все същата.

Друг прехвален курорт, според мнения на посетители и клиенти, обиколили повечето хотели в района, е село Огняново. Първото нещо, с което повечето туристи започват, е обслужването. Намусените рецепционистки и камериерки са доста честа гледка, както и сервитьорите в ресторантите на хотелите. В същото време заплащаш солени оферти за подобен род почивки и очакваш да попаднеш в рая, но няма и помен от рекламирания разкош и атмосфера, когато пристигнеш на място. Водата в басейните и СПА центровете е студена, хигиената в мокрите помещения е занемарена, стаите са тесни и слабо отоплени, а дистанционното за климатика трябва да си го поискаш от рецепция.

Да не говорим, че районът е пре-застроен. Хотел до хотел, а до хотела – пак хотел! Гостите надничат от тераса в тераса, неволно. Няма къде да паркираш колата си, да свалиш багажа си.

На фона на цялата тази мизерия в прехвалените ни курорти, „изгрява звездата“ на Сапарева баня. Сякаш недооценен, незабелязан, подценяван като възможности – природни, лечебни и СПА.

В края на миналата година Сапарева баня е домакин на Балканска кръгла маса, която представя българските постижения в науката, образованието и бизнес продуктите чрез иновации в Wellness & SPA индустрията и нишов туризъм, разработени и финансирани от ЦВП „Наследство БГ“. Форумът се състои в курортно село Паничище, под патронажа на Министерство на икономиката и Министерство на младежта и спорта, с любезното домакинство на кмета на община Сапарева баня Калин Гелев и Мега проект „Сапарева баня, Кюстендил, България“, в сътрудничество с Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“. Сред участниците в широкия форум са областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски и бившият зам.-областен Валентина Караганова.

Темата на събитието е: „Здравословните води на България – икономически и социални ползи“. Основен акцент по време на форума е промотирането на здравната превенция чрез социални иновации за постигане на икономика, основана на знанието.

Сред целите на събитието е и споделяне на изграден ефективен модел за инвестиции и превръщане на Сапарева баня в „SPA перлата на Балканите“, чрез въвеждане на научни иновации за персонализиране на услуги за нишов туризъм, партньорски мрежи и публично-частно партньорство, изградени в рамките на ЦВП „Наследство БГ“.

„Целта ни е покажем и да рекламираме здравословните води на Балканите и на Сапарева баня. Има още много ползи, които можем да извлечен от това богатство, с което природата ни е дарила тук – минералната вода“, обяснява кметът Гелев. „Водата е здраве, за да го имаме, трябва да има и профилактика, не само лечение“, подчертава Калин Гелев и споделя, че Общината е осъществила проучване относно ползите на водата съвместно с НСА, БАН и СУ „Св. Климент Охридски“.

По време на кръглата маса кметът на Сапарева баня и ректорът на НСА „Васил Левски“ подписват билатерален договор за прием на студенти и тяхното професионално реализиране в нишов туризъм.

А на база разработен научен доклад в БАН, проф. Ставрева прави предложение Сапарева баня да бъде обявена за курорт с национално значение, а не с местно, както е досега.

Сапарева баня е невероятно съчетание от възможности – докосване до миналото и културното ни наследство, възможности за лечение и релакс, еко-туризъм до едни от най-красивите места на България. Посетителите на града го определят като лековито, красиво и духовно място!

„Ръката на твореца е щедра – уникалната и дива природа на Рила планина, величието на връх Кабул и кристалните Седем рилски езера, курортното селище Паничище с модерни почивни бази. Горещи минерални извори, богато културно-историческо наследство“, така звучи визитката на Сапарева баня, представена от кмета на общината.

Градът е разположен в Югозападната част на страната, в Кюстендилска област, на около 70 км от София и на 140 км от границата ни с Гърция. Емблема на града е горещият гейзер-фонтан, единствен на територията на континентална Европа. Той блика с температура на водата 103°C и изригва пара на височина 18 метра.

Още древните траки са оценили лечебните свойства на водата в района – смята се, че древният тракийски град Германея е възникнал тук именно заради минералните извори. Тракийското селище е просъществувало през вековете, като през римската епоха се превръща в един от най-важните градове на провинция Вътрешна Дакия. Днес името му се е запазило в наименованието на река Джерман.

Минералните извори в Сапарева баня се използват за лечение и рехабилитация на опорно-двигателния апарат, периферната и централната нервна система, дихателните пътища, както и след отравяния с тежки метали. А жителите на града, къде на шега, къде сериозно, споменават и за още едно приложение на минералната вода – за варене на зеленчуци и царевица…

През 2010 г. след мащабна реконструкция е открита обновената Градска баня. Всъщност това е по-скоро обширен минерален комплекс с три открити басейна с различна температура, 22 индивидуални вани и модерен СПА комплекс с джакузита, парни бани, сауни и възможности за разнообразни рехабилитационни и козметични процедури. Към Общинския комплекс е изграден и аква-клуб „Котвата“, който също предлага множество възможности за релакс, рехабилитация и забавления.

И макар че минералната вода е най-голямото богатство на града, тя не е единственото!

В землището на Сапарева баня е един от най-интересните природни резервати: „Скакавица“ с девствени гори, красиви водопади, сред които и най-високият в Рила – Скакавица, богата фауна, уникална флора и най-старата у нас хижа – хижа „Скакавица“.

Само пък на десетина километра от града е курортът Паничище – изключително красива природа, хижи и хотели, красиви езера, ски-писти, еко пътеки и Пътеката на приказките.

Паничище е изходна точка – с лифт или по някои от туристическите маршрути – за Седемте рилски езера, може би едно от най-магичните места в Рила. От района на Сапарева баня започват и много еко пътеки.

Освен с щедра природа, районът на Сапарева баня е богат и на исторически и културни забележителности – средновековната църква „Свети Никола“ и още няколко красиви църкви и манастири в града и близките села, Сапаревобанският манастир „Свети Стефан“, Ресиловският манастир, останките на Германея.

Сапарева баня с многобройните си къщи за гости и няколко хотела е добра база за посещение и на най-големия български манастир – Рилския.

А по пътя към манастира можете да се отбиете и към село Стоб, да видите едно от чудесата на България, природния феномен Стобските пирамиди и да чуете красивите легенди за любов.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search