100 млн. лв на година са приходите от незаконно добита и продадена дървесина.
Количеството на незаконно добитата дървесина у нас продължава да е притеснително високо, сочат данни от доклад на природозащитната организация WWF. Според анализа нерегламентираният дърводобив в България за 2018-2022 г. е между 1/4 и 1/3 от размера на официално добитата дървесина. По оценки на специалисти нелегалната сеч генерира скрити приходи от над 100 млн. лв. годишно.
Данни за незаконна сеч, макар и в малък размер, има дори от трите национални парка – „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“.
Една от предпоставките за злоупотреби в горите е недостатъчният брой служители – малко над 3000, ангажирани с тяхната охрана, смятат специалистите. Втората причина е бедността. Цената на дърветата за огрев се увеличава и това оказва натиск върху незаконния добив. По данни на агенция „Алфа рисърч“ за 2021 г. 957 463 домакинства са закупили близо 5 млн. куб. м дърва. Третият проблем е контролът – гражданите не проявяват активност срещу нелегалния дърводобив, а съдебната система не налага адекватни наказания.
Така в България през 2023г. е отчетен най-слабият добив на дървен материал от 20 години – едва 5.5 млн. кубика – два пъти по-малко от възможното и три пъти по-малко от годишния дървесен прираст. Според доц. Георги Костов от Лесотехническия университет българската гора е като обществото – застаряваща и затова уязвима. Загубите от почти 1 млрд. лв, са от ниският добив, поне законният такъв.
През първото тримесечие на 2024г. пък, индексът на цените на производител на вътрешен пазар на продуктите в горското стопанство е намаляло с 5.9%. спрямо предходната година, съобщиха от Националния статистически институт.
Промяната е в резултат на понижението на цените на необработения дървен материал и от иглолистни – с 4.6%, и от широколистни дървета – с 6.8%.
Спрямо същото тримесечие на 2023 година намалението при цените на необработения дървен материал през 2024 е 9.4%
Схемите за контрабанден добив и продажбата на дървен материал, въпреки намалението на цените, оставали, добавят експертите.
Be the first to leave a review.