В интернет кой контролира? Или се работи само по доноси и поръчки? Или както винаги, „добре“ свършена работа, но респективно за нашата държава и институции- наполовина?

Акция „Буркан“- част 2! „Евала“ на полиция и институции ударихте местните магазинчета, а интернет, кога?

„Евала“ на полиция и институции, ударихте местните транжорни и малки магазини за консервирано месо  в Гоце Делчев, ама фейсбук ври от оферти, тях кога?

Припомняме, че миналия месец на територията на град Гоце Делчев, се проведе  скандалната и абсурдна Акция „Буркани“ в която бяха иззети тонове консервирано месо. Казваме абсурдна, защото всякакви  домакини самозванци, знайни и незнайни домашни диванни „производители“ заливат фейсбук и сайтовете за обяви с подобна продукция а ние питаме:

Там кой контролира? Или се работи само по доноси и поръчки? Или както винаги, „добре“ свършена работа, но респективно за нашата държава и институции- наполовина?

Домакини вече приготвиха зимнината, а много от тях се възползват от интернет да предлагат свои буркани. Масово продукцията се продава в сайтове и социални мрежи, но нали иде зима институциите вече са „отплавали“ в страната на сънищата, зимния сън все пак си е зимен сън, кой ще се занимава с акции „Буркани по интернет“?!

А тематични страници във фейсбук имат по около 20 хиляди членове и търговията върви с пълна сила. Пласират се от лютеници и сладка, до консервирани гъби и различни меса и риби в буркани.

Огромния ни интерес, предизвика дама, която пуска една и съща обява целогодишно.

В обявите дамата твърди, че бурканите които продава са правени преди две седмици….Малко странно, насред лято, да консервираш телешко месо….Нали?

В интернет, освен свинско по около 14 лв. за брой, изобилстват предложенията за буркани с телешко по 15 лв., но и комбинирани месни деликатеси  по 15 лв. за 500 гр, домашно Русенско варено по 12 лв., както и дивечово месо. Заешкото стига до 20 лв. за буркан. Посочва се, че е готово за консумация. А експерти силно препоръчват, при отварянето на буркан с месо, отново да го обработим термично.

“Много е рисково, ако купуваме месо в буркани. Крие големи опасности, защото месата имат формули за стерилизиране. Зависи – ако е свинско, дали е от плешка или бут, с кости, без кости – те имат различен режим за термична обработка при спазване правила за безопасност. Много е неясно как е произведена от някого една месна консерва.”, заяви специалистът по Хранене и диетика проф. Донка Байкова по повод месата в буркани.

Ботулизъм и стомашни възпаления са най-честите проблеми

Смъртоносният микроб се размножава под капачката на бурканите при пълна липса на кислород.

Продуктите от домашното консервиране могат да се превърнат в смъртоносни, предупреждават здравните власти. Нито солта, нито оцетът, нито продължителното варене или замразяване, неутрализират причинителите на ботулизма. Това е хранително отравяне, което може да има фатални последици, а причинителят се крие под самата капачка на стерилизирания буркан. Това обясняват от Министерството на земеделието и храните. На своята страница в интернет те са публикували списък с рисковете от консервирането на хранителни продукти в буркани. Става дума за отравяне, което се предизвиква от микроби, широко разпространени в природата – микробът е клостридия. Той се среща в почвата и водата, върху зеленчуците и плодовете, като образува върху тях спори. Те са много устойчиви, издържат на многочасово варене и силно дезинфекциране.

Затова дълго време се запазват във външната среда, но покълват при благоприятни условия. Вегетират във външна среда, но се размножават само при пълна липса на кислород. Точно такива условия се създават при консервиране в домашни условия с маринати на гъби, риба, месо, а също и в колбасите.

При размножаването си причинителят на ботулизма отделя бактериална отрова, наречена ботулинов токсин. Това е една от най-силните органични отрови, известни в природата.

Ако попадне в организма на човека дори в нищожно количество, може да се превърне в смъртно опасно вещество, обясняват здравните власти и са категорични, че най-често хранителните токсикози от ботулизъм идват от домашно консервирани храни.

Какво казва закона?

В отговор на наше запитване, от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заявиха, че към момента в България не е регламентирано производството на храни в домашни условия с цел търговия, включително домашни консерви и туршии.

Такива храни са предназначени само за лична консумация. “При установяване на храни, произведени в домашни условия по време на извършвания планов официален контрол, както и на контрола по сигнали и жалби на потребители, същите се възбраняват и спират от реализация. На собственика се съставя и връчва Акт за установяване на административно нарушение и разпореждане за спиране на дейността. Извършват се последващи проверки за проследяване на наложените административни мерки”, уточняват от контролната агенция.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search