Разследване на вестник Градът: Частните медицински лаборатории в град Гоце Делчев отчитат различни стойности на един и същи пациент!
Лаборанти вкарват здрави хора в болница заради техника втора ръка, евтини реактиви с неясен произход и съхраняват неправилно биоматериалите за изследвания!
Шефът на Здравната каса Румен Кондев: Стартирам моментална проверка по вашия сигнал!
Две лаборатории в град Гоце Делчев дават фатални отклонения в резултатите и на практика вкарват здрави хора в болница, защото работят с техника „втора ръка“, използват евтини реактиви с неясен произход и съхраняват неправилно биоматериалите за изследване. Това установи репортерска проверка на „Градът”. 60-годишна жена от града ни, която ще наречем условно Дияна, бе изпратена погрешка на лечения на кръвта заради сгрешени изследвания. От излишната интервенция, която може да убие много здрави клетки и да й докара срив на имунната система и тежка анемия, я спасява само повторното даване на кръв за изследване по настояване на лекарите от болница в Благоевград. Тук е мястото да отбележим че за всичко това разполагаме с документи.
Жената е оперирана от болест на щитовидната жлеза преди 3 години, на всеки б месеца тя прави изследване на т. нар. тумор-маркер. С него се следи тиреоглобулин (ТЗ), който пък показва какво е нивото на раковите клетки и има ли изобщо наличност на такива. Изследването не се поема от здравната каса, цената му в различните лаборатории в града варира от 20 до 28 лева, разказва 60-годишната Дияна.
Туморният маркер показва ниво 12,2. Предвид състоянието на Мишева той трябва да бъде под единица. Наблюдаващата я ендокриноложка д-р Татяна Коцелова от Благоевград е обезпокоена от резултатите и започва да я подготвя за спешна терапия. Лекарката изпраща жената на сцинтиграфия – изследване, въз основа на чиито резултати се определя дозата лъчетерапия. „Изпаднах в паника. Наумих си да извикам синовете и снахите, да се простя с тях, тъй като при такива резултати на тумор-маркера нищо добро не очаквах“, разказва 60-годишната жена.
Дни преди приемането й в болницата за сцинтиграфия Дияна занася всички изследвания и епикризата си на доц. Антония Цоневска от раковата болница в София, за да подготви приемането й.
Лекарката обаче се усъмнява в тях, не забелязва никакви видими белези за метастази у пациентката. Изпраща я на повторни изследвания. Този път те са направени в лабораторията на Университетската болница по ендокринология. Резултатите от туморния маркер показват 0,4, което е безспорно доказателство, че жената няма нужда нито от радиоактивен йод за сцинтиграфия, нито от предписаната и терапия.
Неточни резултати едва не пратиха на операционната маса и 39-годишната Анидже от Сатовча. Тя се размина с повторна операция на сърцето, след като лаборатория в града ни показа застрашителни стойности на съсирването на кръвта й.
Преди две години младата жена е оперирана в Националната кардиологична болница в София, поставена й е протеза на митралната клапа на сърцето. Операцията е успешна, но лекарите й предписват да пие до края на живота си медикамент срещу съсирване на кръвта, да прави периодични лабораторни изследвания и да бъде наблюдавана от кардиолог.
След време изследванията на кръвта й в една от лабораториите в Гоце Делчев обаче започват да показват лавинообразно нарастване на един от показателите – INR.
Кардиологьт започва да предписва все по-големи дози от лекарството, за да не се допусне фатално съсирване. „В един момент обаче лекарят се усъмни в резултатите и ме посъветва да направя изследвания другаде. Отидох в Благоевград, защото там моя позната е лаборантка. Резултатите там показаха грешка в показателя INR от 0,9 до 4,2″, разказва Атидже.
Няма конкретно заковани срокове, в които да се извършва проверка на апаратурата в лабораториите. Това става ясно от отговор на Министерството на здравеопазването на запитване на въпроса на „Градът“ има ли изисквания на колко време трябва да й се прави основен технически преглед. Това обаче може да става по жалба на гражданите до Изпълнителната агенция „Медицински одит”.
Административното въвеждане на някакви задължения относно срокове за технически прегледи на апаратурата не е единствено и достатъчно условие за гаранция за качеството на резултатите, а по-скоро се контролира крайният резултат, а честотата на техническия контрол следва да е такава, че да води до необходимия резултат, гласи дословният отговор на M3.
Лабораториите, които дават грешни резултати, да бъдат затваряни. Отклоненията в стойностите при много от тях сега са огромни, но продължават да работят. Това заяви д-р Румен Кондев шеф на РЗОК – Благоевград по питане на вестник „Градът“ . Той обеща да извърши сериозни проверки по описаните от нас случаи след като получи всички документи с които разполагаме. Към датата на публикуване на тази статия гарантираме че ще бъдат изпратени в очакване резултатите от тази проверка.
Сега никой не ги проверява за качеството на работата и резултатите, които дават. По тази причина няма и наложени санкции, допълни той и припомни, че сега за лабораториите действа т. нар. вътрешен контрол, който се осъществява от работещите в тях. По думите му лабораториите нямат и единна методика за сравняване на резултатите, работят с различен тип реактиви и техника от различни поколения.
Бел. ред. От уважение към работата на медиците в Гоце Делчев към момента ще спестим имената на въпросните лаборатории, които са направили тези престъпни действия. Но ако стартиралото разследване срещу тях установи, че са нарушили правилата и закона, няма да се поколебаем да ги назовем и няма да спрем, докато не получат най-тежките наказания.
Be the first to leave a review.