СКАНДАЛНО РЕЗСЛЕДВАНЕ В ТОП ПРЕСА! Водата в Бобошево трови и може да убива?! СНИМКИ

„Вода, ти нямаш нито вкус, нито цвят, нито мирис. Невъзможно е да бъдеш описана, наслаждаваме ти се, без да осъзнаваме какво представляваш! Не може да се каже, че ти си необходима за живот: ти си самият живот! Ти си най-голямото богатство на света!“

Антоан дьо Сент – Екзюпери

Водата е едно от най-големите природни богатства. Тя е от голямо значение за живота на планетата земя. Повече от 2/3 от земната повърхност е покрита с нея. Освен че е с огромно значение за всички живи същества, тя се явява един скъпоценен дар, от майката природа – извор на живота.

Стремежа на хората винаги е бил да я обуздаят, за да я използват. Понякога водата им отвръща, за да напомни за себе си.

Водата съществува още преди появата на човека. Нещо повече – тя е причината за появата му, но и не само на него, а на целия живот на планетата. Не случайно, за да определят дали има живот на друга планета, учените търсят наличието на вода.

Макар и даденост за някои от нас, има места по света, където не нефтът, а водата е течното злато. На тези места хората са готови на всичко за малко вода. От биологична гледна точка, човек е съставен от до 90% вода, което обуславя зависимостта ни от тази течност.

Затова е от изключително важно значение какво е качеството на водата, която консумираме. Един от основните критерии за качество на живот е качеството на питейната вода в домовете ни. В тази насока статистиката звучи стряскащо – около 2 милиарда души по света пият вода от замърсени източници!

Отдавна човекът забрави да цени животворната вода и продължава алчно да сече гората, без да мисли.

Водната криза в България е резултат от множество фактори и грешки, които се натрупват с годините. Безразборна е връзката между изсичането на горите и водната криза в страната.

За поредна година във водна криза и частично бедствено положение бяха общините Рила, Кочериново и Бобошево.

Всяко лято в тези населени места имат недостиг или липса на вода през летните месеци, когато пък я има – водата е мътна и неизползваема.

Седемнайсет години едни и същи населени места имат проблем с водите. Някои от тези общини имат и едни и същи кметове за тези години.

Хората посочват, че водата им не става нито за пиене, нито за готвене, нито за пране, и допълват, че белите им чаршафи излизат кафяви след изпиране.

„Не може от 8-10 км водата да тръгва чиста, а тук да пием мръсна вода. Кой е виновен?“, питат се хората.

Отговорността за водната криза не може да бъде сведена до един фактор или институция, оправдават се властимащите в повечето случаи.

Кой отговаря за опазването и управлението на природните ресурси?!

Липсата на ефективен контрол и стратегическо планиране са ключови фактори, които допринасят за задълбочаването на проблема.

Доказано е, че дърветата са тези, които задържат най-много вода и биха помогнали да не стигаме до тези кризи и тези пожари. Този, който разрешава да се сече безразборно и да не се сади нова гора, той е виновникът, категорични са Бобошевци в разговори помежду си.

В същото време, прекомерната сеч е виновна и за тежките наводнения в страната. Лятото сме без вода, зимата сме под вода!

Грубата намеса в горските системи и съпътстващото намаляване на биоразнообразието може да доведе до непредвидими последствия и до повишаване на риска от бедствия. И това важи независимо дали е законна или незаконна сечта.

През юли на среща между кметовете на общините в района с експерти от „Язовири и каскади“, с представители на „Кюстендилска вода“ и други е обсъдена възможността да се осигури допълнително вода за Рила, Кочериново и Бобошево от язовирите „Калин“ и „Карагьол“ и ВЕЦ „Пастра“. За да стане това обаче, трябва да се извърви сложен път по институции и инстанции по издаване на разрешителни.

Проблемите на водохващане „Робовица“, откъдето сe подава вода за трите села, са отдавна. Изпращани са комисии за установяване на състоянието му, извършвани са дейности по оценка на необходимите ремонтно-възстановителни дейности.

Водохващането е строено през 60-те години на миналия век, а ремонтни дейности не са извършвани. Водохващането осигурява вода на няколко населени места от трите общини. През летния сезон дебитът на водата намалява, но и загубите в съоръженията и по водопровода са значителни.

Взето е решение да се ангажира строителна фирма, която да извърши неотложните аварийно-възстановителни работи. Планирано е и да се започне проектиране по основния ремонт на обект водохващане „Робовица“. Усилията ще са насочени и към търсене съдействието на Междуведомствената комисия за осигуряване на средства.

При водохващане „Робовица“ е изграден временен байпас за около 70 000 лева, които идват от Фонда за бедствия и аварии.

„Нищо не са направили – един бараж и един байпас. Трябваше да ремонтират, нищо не са направили. Има вероятност сега, есента, от много валежи да се откъсне баражът от дъски и да останем зимата без вода, ако не работят. Те не работят в момента и дали ще го направят до ноември месец, защото започнат ли валежите, отнасят всичко и отива половината и оставаме без вода. Доколкото знам, не се пипа абсолютно нищо в момента, тъй като нямат пари“, категорични са местните.

„В същото време, в общината се увеличават частните басейни, оборудвани по вили, къщи за гости или по частни хотели, които използват питейна вода, за да ги пълнят, това трябва да спре“, разсъждават още бобошевци.

Нужни са спешни мерки за опазване на водните ресурси и прекратяване на унищожението на екосистемите, от които зависи наличието на вода, защото бездействието заплашва световното производство на храни с колапс през следващите 25 години, предупреждават и експерти.

Така стигаме до извода, че водоснабдяването с чиста питейна вода в България не е на достатъчно добро ниво. Фактите са категорични – у нас 14 от 29 града имат огнища на замърсяване на питейната вода. Един от основните проблеми пред достъпа до качествена питейна вода е остарялата ВиК мрежа в страната ни.

Най-честите отклонения в качеството са по показателя мътност вследствие липсата на подходящи съоръжения или реагенти за пречистване на повърхностните води, особено по време на дъжд, или настъпващо вторично замърсяване при транспортирането на пречистената вода от пречиствателната станция до абонатите поради замърсяване на амортизираната водопроводна мрежа.

Друг вид замърсявания са вследствие на човешка намеса: нитрати от неправилното торене в земеделските райони и от промишлеността поради липса или не добре работещи пречиствателни съоръжения. Докато тези замърсявания могат да се ограничат с прилагане на принципа „замърсителят плаща“, то естественото наднормено съдържание на радиоактивност от урановите залежи изисква търсенето на друг водоизточник или прилагане на подходящи реагенти и последваща филтрация. Населението в доста райони на страната не пие вода от кранчето в дома си поради тези причини, а хората търсят алтернативни водоизточници, но плащат цената на питейна вода.

Водещ недостатък на питейната вода в България е наличието на нитрати, бактерии и високо съдържание на хлор в нея. Това показва изследване на Асоциация „Активни потребители”. В проучването са анализирани 52 проби, събрани от 29 града. Установеният процент на отклонение от стандартите е изключително висок. Най-многобройни са случаите с установено високо присъствие на активен хлор. Прехлорирането е вследствие от неправилно дозиране от страна на операторите на водоснабдителните дружества. Във високи концентрации хлорът взаимодейства с органичните съединения във водата, което води до образуване на канцерогенни вещества. Нещо повече, хлорът повишава корозията по водопреносната мрежа и по този начин увеличава количествата на тежките метали във водата, които също имат канцерогенно действие.

Установява се и фекално замърсяване на питейната вода в някои райони. Обикновено колиформите и бактериите от вида Еscherichia coli, които са най-честия замърсител в малките населени места и крайпътни чешми например, не са опасни за здравето на хората. Могат да предизвикат хранителен дискомфорт, натравяния, а при определени обстоятелства, обаче, някои щамове на Еscherichia coli могат да станат патогенни.

Поради тези причини дезинфекцията и контрола на микроорганизмите в питейната вода са приоритет за всеки ВиК оператор.

Доколко всеки един от нас е доволен от качеството на водата в дома си е строго индивидуално и наличието на проблеми е редно задължително да се установяват чрез съответните анализи в РЗИ и да се докладват за отстраняване от съответното водоснабдително дружество.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search