България не може морално и етически да подкрепя Израел в нападенията ѝ над цивилни в палестинската територия.

По-голямата чат от българите подкрепят Палестина в конфликта и с Израел

Република България е член на ООН, подписала Всеобщата декларация за правата на човека. Към този етап от конфликта, независимо от индивидуалната си външна политика, България не може морално и етически да подкрепя Израел в нападенията ѝ над цивилни в палестинската територия.

Според проучвания, българите са съпричастни и подкрепят Палестина е конфликта и с Израел. Нещо повече, миналата година се създава и петиция към Народното Събрание на Република България, да оттегли приетата от него на 13/10/2023г. декларация в подкрепа на Израел в текущия конфликт на държавата с Палестинския народ, както и за изправянето на Израел пред Международният в Хага, въз основа недопустимите и целенасочени военни действия на държавата срещу цивилни в периода след 7/10/2023г.

Израелско-палестинският конфликт е дългогодишен проблем, който причинява огромно страдание и разселване както за израелци, така и за палестинци. През последните години обаче нараства загрижеността относно отношението на Израел към палестинския народ, особено по отношение на техните военни действия и окупацията на палестински територии. Множество доказателства показват недопустими военни престъпления, извършени от страна на Израел над палестинския народ, включително отнемане на основни човешки права, като право на вода и ток от цивилните. Междувременно, Израелската окупация на палестински територии, включително Западния бряг и Източен Йерусалим, се счита за незаконна според международното право.

Ще признаят ли всички европейски държави Палестина?

Поне в дипломатически план, месец май беше записан като особено успешен в палестинската история. Напомняме, че Общото събрание на ООН гласува предоставянето на допълнителни права на палестинците в световната организация. Като за пълноправно членство вече им липсва само правото на глас.

В края на месец май, Испания, Ирландия и Норвегия официално признаха палестинската държава – ход, който беше остро критикуван от Израел  и определен като „награда“ за Хамас след продължаващата 7 месеца война в Газа. Трите европейски страни обявиха решението си едновременно като за тях признаването на Палестина за държава бил символичен акт, който можел да насърчи и други да последват решението и в резултат на това да се съживи близкоизточната формула за мир с двете държави, споделят източници.

В Мадрид решение по въпроса се взело от правителството, но  преди това премиерът Педро Санчес направил официално обръщение, в което съобщил, че Испания признава палестинската държава, която обединява Ивицата Газа и Западния бряг със столица Източен Йерусалим. Но Мадрид нямало  да признае промени в палестинските граници след 67-ма година, освен ако те не бъдат договорени и от израелци, и от палестинци.

Ирландския  парламентът също провеждало заседание, посветено на темата. Като след решението на Дъблин, Мадрид и Осло вече 145 от общо 193 членки на ООН признават Палестинската държава, сред тях е и България.

Решенията на трите европейски държави дошли на фона на остри реакции срещу Израел за смъртоносната атака в град Рафа през пролетта, при която загинаха най-малко 45 цивилни палестинци. Въпреки критиките, тогава израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да продължи войната срещу Хамас.

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search