Разследване Топ Преса!Превърна ли се такса смет в такса хаос? Такса смет ще се определя по нов начин, съществува ли рекет?
Парламентът отлага с година удара по бюджета на домакинствата. За къща в средно голям град налогът трябва да нарасне от 35 лв. на 450 лв.
Такса смет за гражданите може да нарасне до 13 пъти, ако бъде въведен принципът да бъде плащано според количеството боклук или на брой ползватели на имота, показват изчисления на кметове. Затова парламентът реши промяната на методиката за определяне на такса смет да бъде отложена с една година, до началото на 2026 г., като прие окончателно промени в Закона за местните данъци и такси.
Но и след една година едва ли ще има съществена промяна в размера на такса смет, която ще трябва да плащат домакинствата, ако промяната влезе в сила, защото едва ли за година ще има съществен обрат в количеството събиран боклук и необходимите разходи за това.
Изчисленията показват, че за къща в центъра на средно голям град като Димитровград увеличението на такса смет трябва да е близо 13 пъти. Сега за къща в центъра на града от 200 кв. метра с двор от 1 декар такса смет е 35 лв. А при определяне на таксата на база брой ползватели на имота за същата къща таксата трябва да стане над 450 лв., ако в имота живеят четирима човека. Затова от общините поискаха отлагане на влизането в сила на новата методика за определяне на такса смет.
Сега данък сгради и такса смет се определят на база данъчната оценка на имотите. Ако такса смет бъде определяна на база брой ползватели на имота или на база действително количество генериран боклук, за просторен апартамент в центъра на града, за къща от 200 кв. в Драгалевци и панелка от 50 кв. м в квартал “Люлин” размерът на такса смет може да бъде един и същ, ако в имотите живее по един човек. В резултат увеличението на такса смет за жилищата в крайните квартали ще бъде най-голямо. А ако в апартамента живеят 4-5 човека размерът на такса смет трябва да нарасне няколко пъти.
Наредбата за определяне на такса смет дава възможност общините да определят различен размер на таксата съобразно вида на битовите отпадъци – за смесени или разделно събрани отпадъци, включително за хартия и картон, стъкло, метали, пластмаса, както и за биоотпадъци. Идеята е за разделно събираните отпадъци размерът на таксата да бъде по-малък, което да насърчи разделното събиране. Но тук стои въпросът с това как да бъде осъществяван контролът за това какви отпадъци изхвърлят хората в различните кофи за смет.
Затова, на извънредно заседание през септември, депутатите решили промяната при определяне на такса смет да бъде отложена с една година до 1 януари 2026 г. Отлагането било подкрепено от депутати от всички парламентарни групи и от независими народни представители.
Ще ни следят къде действително живеем, дава се и достъп до данни на НАП и НОИ.
Преди да бъде въведен принципът замърсителят плаща при определяне на размера на такса смет са необходими няколко законодателни промени, става ясно от становище на общините.
Необходими са промени в Закона за етажната собственост с цел осигуряване на условия за коректно отразяване на живущите в етажните собствености в домовите книги, заявяват от Националното сдружение на общините в Република България. Освен това регистрацията на живеещите в отделните кооперации трябва да е електронна и общините да имат гарантиран достъп до информацията за целите на определяне на таксата за битови отпадъци. Необходими са и промени в Закона за гражданската регистрация с цел осигуряване на съответствие на регистрациите и дерегистрациите на гражданите по постоянен и настоящ адрес с реалното местоживеене, пише в становището на общините. Необходимо е и осигуряване на възможност за автоматизиран и безплатен електронен обмен на данни на общините с институции като НАП, НОИ, НСИ, ГД “Гражданска регистрация и административно обслужване” и Агенция по геодезия, картография и кадастър във връзка с установяването на точните данни за ползвателите на имотите.
От 2026 г. общините ще имат няколко варианта за определяне на такса смет, но няма да могат да използват данъчните оценки на имотите.
Хората и фирмите плащат такса смет за три услуги, предоставяни от общините – събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране; третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации; поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
При въвеждане на принципа замърсителят плаща е предвидено общините да имат избор на методиката за определяне на таксата за битови отпадъци. Компонентите от такса смет за първите две предоставяни услуги за събиране и третиране на битовите отпадъци може да бъдат изчислявани на база индивидуално определено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събирането им и честотата за тяхното транспортиране; или на база брой ползватели на услугата в имота, гласи действащата към момента наредба, чието прилагане депутатите решиха да бъде отложено за 1 януари 2026 г. Таксата за услугата по поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване може да бъде определяна на база брой ползватели на услугата в имота или разгъната застроена или незастроена площ на недвижимия имот.
Всъщност и сега плащаме прескъпо – страната ни е на първо място по разходи за третиране на отпадъци на човек от населението в ЕС, освен таксата за боклука всички плащаме и продуктови такси (за опаковките от стъкло, пластмаса, метал), а отделно пари на данъкоплатците отиват за чистене на нерегламентирани сметища!
Be the first to leave a review.