Омертà – „Девин“ ЕАД, РИОСВ-Смолян и телевизиите
По дефиниция, думата омертà , означава: солидарност, взаимопомощ между престъпници, обикновено касае мълчанието относно престъпление или обстоятелствата, свързани с него, по начин да възпрепятства издирването и предаването на правосъдието на виновния, и обикновено е резултат на преки интереси или страх. Да! Интереси и страх!
Припомняме, как миналата година огромна екокатастрофа, разтърси Родопите! Как Девинска река в градската част на Девин осъмна отровена – всичката риба беше измряла, пардон- „самоубила се“от излетите в коритото отпадъчните води от дейността на производителя на минерална вода „Девин“ ЕАД. Година по- късно наказани, разбира се няма!
„Отровите от фабриката на “Девин” ЕАД, които умъртвиха над 70 кг. риба в р. Девинска са изхвърлени умишлено, злонамерено и с ясното съзнание на ръководството за екологичната катастрофа, която причиняват. Можело е да пострадат невинни деца, които практикуват там спортен риболов. Щом рибата е измряла мигновено, това дава основание да се предположи, че малолетните и непълнолетни риболовци също са щели да получат изгаряния, задушаване и натравяния, ако бяха излезли с въдиците в същия ден. Категорично не се касае за авария, а за нарочна, престъпна дейност. Може да се повдигне обвинение за злоумишленост и да има арестувани висши шефове на завода. Подобна съдебна практика вече е наложена в правния мир по делото за катастрофата и смъртта на Милен Цветков. Тогава прокуратурата разви теза, че вземайки наркотици, убиецът Кристиян Николов е съзнавал предварително какво ще причини и това издава умисъл. По същия начин босовете на “Девин” Борислава Налбантова, Марк Дидие дьо Боа и Дидие Фабрис де Соргър, (които носят отговорност пред закона), могат да бъдат обвинени, че с изливането на отровни препарати, подчинените им ясно са съзнавали каква вреда нанасят”. Това обясниха ексклузивно източници от Прокуратурата миналата година, която стартира тогава досъдебно производство срещу бутилиращата компания.
Какво се знае официално?
“Под надзора на РП-Смолян е образовано досъдебно производство, по което до момента са проведени действия по разследването – оглед на местопроизшествие, разпитани са свидетели по случая, назначени са необходимите експертизи на взетите проби от водата”, се пише в обръщение на държавното обвинение.
От официалното изявление на РИОСВ-Смолян до този момент също става ясно, че не се касае за форсмажор, а за незаконно заустване (бел.ред.: изливане, изхвърляне) на отпадъчни води в река Девинска от страна на дружеството. Причината е подмяна на помпи, в следствие на което отпадъчните води от дейността на предприятието не се изпомпват до канализационната мрежа на град Девин. Заустените отпадъчни води са от производствената дейност на предприятието и с битово-фекален характер – от поддържането на санитарно-хигиенните условия в помещенията, се твърди още в прессъобщението на регионалната екоинспекци
Какво се замита под килима?
Зад полираните до блясък от държавните и корпоративни пиари изявления остават скрити серия престъпни действия и нелоялни практики от страна на “Девин” ЕАД. От наши източници в Министерството на околната среда и водите научихме, че РИОСВ-Смолян констатира нарушението в късния петъчен следобед на 4 август 2023г. и установява, че замърсяването е извършено именно от лидера в производството на минерални води. Веднага щом усещат, че примката около врата им се затяга, местни шефове на “Девин” се опитали да прехвърлят вината върху прекия си конкурент – “Балдаран”, които също имат производствена база в региона. Експертното становище на РИОСВ-Смолян обаче ясно доказва, че компанията на Васил Стоименов не носи и няма как са носи отговорност, т.к. тяхната производствена дейност не предвижда използване на такъв тип замърсители. След като “номерът не минал”, от ръководството на “Девин” обърнали палачинката и тръгнали да обясняват за производствена авария, станала едва ли не в същия ден, което отново се оказало лъжа.
Нещо повече – наши източници издадоха, че късно вечерта на 4 август 2023г., отговорни фактори в “Девин” ЕАД са звънели “форсмажорно” по високите етажи на МОСВ в София за да държат сметка на хора от политическия кабинет защо “някакви си чиновници от Смолян” са си позволили да съобщят името на бранда и то в официално изявление. Това уронвало престижа им и щели да държат лично министъра отговорен, че е назовал истината с имената й. Какво са им отговорили от МОСВ, можем само да гадаем. Официално дружеството заявиха, че съжаляват и че ще финансират зарибяването на водоема.
“Опитват се да кажат – помпи изгорели и т.н. Да, авариен е преливникът, но това не е форсмажор”, коментираха тогава от МОСВ и потвърдиха, че дори да е имало производствени неизправности, фирмата е била длъжна да ги отстрани своевременно и да не допуска отрови да изтичат в реката.
Заради неработещи помпи на “Девин”, това, което е излязло от фабриките им е влязло директно във водата, причинявайки неописуема щета на природата. И има подобни случаи и след това, но са потулени. Вместо да се качат с помпа на по-високо ниво и да отидат в канализацията, отровните води са отишли директно в реката. Така е измряла тонове риба, възникнала е опасност за отравяне на животни, които ходят там на водопой, но и да се случи най-лошото – престъплението да завърши с човешки жертви и то невинни дечица.
“Ние хващаме заустване без разрешително. Т.е. от една тръба се излива в реката. Това за нас е недопустимо при всички положения. А какво го е довело… От тук нататък ние санкционираме констатираното нарушение. Целият друг обяснителен режим може да води към тежестта, към виновността, но не променя обстоятелството”, заяви тогава директорът на РИОСВ-Смолян Екатерина Гаджева.
Какви отрови са изхвърлили от “Девин” ЕАД?
“Заустените отпадъчни води са от производствената дейност на предприятието и с битово-фекален характер – от поддържането на санитарно-хигиенните условия в помещенията”, се казва в официалното изявление на РИОСВ-Смолян. Лабораторният анализ се очакваше да излезе на следващата седмица. Но си останаха само очакванията, догадките и хипотезите. Като изключим гнусният елемент с изливаните в реката фекалии от тоалетните на “Девин” и стандартните миещи препарати, местни еколози и бивши работници под сурдинка признават, че в реката са изхвърлени огромни количества от силно отровната и смъртоносна сода каустик. С нея се дезинфекцирали не само санитарните помещения, но и добре познатите на клиентите галони и диспенсъри с минерална вода, които фирмата доставя в офиси и домове. Дори малко количество погълната сода каустик може да причини смърт, а попаднала по кожата – тежки изгаряния, алергии и задушаване. Че е използвана точно сода каустик навежда и спомена, че неотдавна в региона подобно, но далеч по-малко речно замърсяване е имало от обществени тоалетни, които се дезинфекцират с препарата.
И идва най- интересната част, 24 часа след унищожаването на всичката риба в градската част на Девинска река, в това число и пъстървата в обособената зона за спортен риболов „Хвани и пусни’, нито една голяма телевизия не намери за нужно да покаже чудовищните размери на екокатастрофата. Защо ли? Хора ли трябва да се изтровят, за да обърнете внимание? Няма и извинение даже от отровителите. Накрая ще излезе, че е имало масово самоубийство на риби, защото наказани няма, риба вече също!
Има само един „ДОКЛАД“ от Комплексна проверка по прилагане на екологичното законодателство на обект: Предприятие за бутилиране на минерална, изворна и трапезна вода – гр. Девин!
Be the first to leave a review.