Разкрити са ползите от ранното лягане
Изследователи от Департамента по педиатрична рехабилитация на Китай откриха връзка между времето за лягане и разнообразието на чревния микробиом при децата.
В проучване, публикувано в списание Scientific Reports, те обясняват, че децата, които си лягат по-рано, имат по-голямо микробиомно разнообразие.
Проучването установява, че децата, които си лягат преди 21:30, имат повече полезни бактерии, включително Akkermansia muciniphila, която е свързана със здравето на червата и когнитивната функция.
Тези микроорганизми могат да играят важна роля в защитата на чревната лигавица и регулирането на имунния отговор, което има положителен ефект върху здравето и развитието на детето.
Експертите са събрали проби от от 88 деца на възраст от 2 до 14 години и са провели геномен анализ на чревния им микробиом.
Анализът установил, че децата, които си лягат рано, имат повече бактерии като Akkermansia muciniphila, Holdemania filiformis и Alistipes finegoldii.
Тези бактерии и гъбички играят важна роля в поддържането на здравето на червата и участват в метаболизма на аминокиселините и регулирането на невротрансмитерите, които са важни за когнитивното развитие.
По-подробен анализ разкрива, че Akkermansia muciniphila и Alistipes fingoldii имат положителна корелация с продължителността на съня, докато Clostridium sp CAG-253 показва отрицателна корелация с латентността на съня.
Това предполага, че микробиомът може да повлияе на съня и когнитивната функция, включително способността за концентрация и обработка на информация.
Авторите предполагат, че тяхното откритие може да помогне за разработването на нови терапии за лечение на нарушения на съня в детска възраст чрез модулиране на микробиома.
Веселина Петрова
megavselena.bg
Be the first to leave a review.