Проф. Тодор Кантарджиев: Всеки четвърти от болните от грип развива усложнения

В сезона на настинките и вирусните заболявания потърсихме мнението на проф. Тодор Кантарджиев за особеностите на респираторните заболявания тази година. Има ли полза от електронните рецепти, които спират самолечението с антибиотици, което често е опасно, и как да се предпазим от коклюша и сезонните инфекции са сред темите.

– Проф. Кантарджиев, в сезона сме на настинките и вирусите. Какво да очакваме тази година?
– От 15 години разпространението на грипните вируси обикновено става през месец ноември. Тогава Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) винаги се доказват първите грипни вируси.

Интересно е, че през последните 10 години обикновено първо се доказват грипни вируси от група Б, след което започват да преобладават от група А. А обикновено грипните епидемии се причиняват от грипни вируси от група А.

На всеки 5 години може за година да е преобладаващ грип Б. Разбира се, това за неспециалистите не значи нищо, но за хората, които се занимават с разпространението на тази инфекция, значи много. Когато епидемията се доминира от вирусен щам от група Б, тогава лечението с антивирусни средства и антгрипни медикаменти, е малко по-затруднено. Въпреки, че грипът започва своята циркулация през ноември, епидемично разпространението, засягащо училища, колективи, големи групи хора, става през месец декември. Обикновено до края на януари или началото на февруари се появява т. нар. пик на инфекцията или най-много случаи за най-кратко време.

Грипните епидемии започват когато има благоприятни условия – на първо място възприемчиво население, което няма достатъчно напрегнат колективен имунитет срещу грипните вируси. На второ място, фактор е ниската температура, която има два аспекта – когато е студено хората се събират на едно място, контактуват от близко разстояние и си предават всякакви инфекции. На второ място обаче, когато температурата е ниска, човек диша през носа си и кръвоносните съдове на лигавицата на носа се свиват. Така в капилярите попадат все по-малко или не попадат бели кръвни клетки. Когато капилярите са свити, минават само еритроцитите, а белите кръвни клетки, които са призвани да се борят с инфекциите, са много малко и именно това прави лигавицата на носа възприемчива за грипа.

– Какво трябва да знаем за грипа?
– Интересното при него е, че за разлика от другите вирусни инфекции, той е с най-кратък инкубационен период и се проявява само 12 до 24 часа след контакта с вируса, което води до много бързото му разпространение. Въпреки, че обикновено когато едни човек е болен от грип, той заразява 2-ма или 3-ма други. Това става в първите дни на инфекцията, когато секретите са най-бурни, когато кихането и кашлянето са най-силни.

Грипните вируси попадат във въздуха във вид на аерозол, а вирусите обикновено, когато са причинители на респираторни инфекции, така наречените в епидемиологията въздушно-капкови инфекции, не са голи вируси, а са в слузни капчици, които пренасят вируса в дихателната система до другия човек, който може да се разболее.

Интересен е фактът, че ако въздухът е сух, то тогава аерозолът с частиците витае по-дълго и по-лесно заразяват повече хора. Затова и когато вали и въздухът е влажен, грипните частици падат по-бързо на земята и така намалява възможността да се зарази дихателната система на други хора.

– Преди месец вие очертахте като един от големите проблеми липсата на антивирусни медикаменти – какво можем да кажем сега?
– Антивирусните медикаменти са обща слабост на здравеопазването и на човечеството в момента. Слава Богу за грипа обаче, има лекарствени средства – това са занамивир и оселтамивир. Две прекрасни лекарства и също така ремантадин, който има антивирусно действие срещу грип А. Това се лекарства, които може да имаш под ръка и в първите часове, при проява на първите симптоми на грипа, които са характерни само за него и не за другите вирусни инфекции през есента и зимата.

След консултация по телефона с лекар, може веднага да предприемаш лечение, което ти е предписано. Защо казвам по телефона – защото е глупаво, когато отделяш вируса, когато си с висока температура, боли те гърло, кашляш и кихаш – кашлицата е тежка, дразнеща, непродуктивна, но отделяш огромно количество в околната среда, да тръгнеш по чакалните пред лекарските кабинети, по аптеки, на публични места, за да търсиш медицинска помощ и лекарства. Обикновено интелигентният човек е провел разговор със своя личен лекар или друг познат квалифициран лекар и знае какво да направи, когато се появят такива симптоми на заболяване в семейството.

– По-какво е най-разпознаваем грипът?
– Именно думата „грип“ е от френската дума „сграбчвам“. В рамките на часове от пълно здраве, вдигаш температура, появяват се болки в ставите, мускулите, в сухожилията, в гърба, в гърлото, в очните ябълки, дразнене от светлината.

Взимането на антибиотик при вирусни инфекции е неправилно. Антибиотик може де се взима само на усложненията. Но около 20-25% от болните със сезонен грип развиват усложнение – някаква бактериална инфекция.

Около 10-15% развиват т. нар. бактериална пневмония, придобита в обществото. Това е заболяване, причинено от бактерии, една част от които са вътреклетъчни и се лекуват с антибиотици. Също така около 12% от болните от коронавирус развиват такива бактериални усложнения. Разбира се, те се появяват в хода на вирусната инфекция и обикновено към нейния край. Симптомите, които могат да подсетят лекаря и пациента, че е станала такава такава пневмония, това е промяната, характера на кашлицата и промяна на цвета на храчките – те стават зеленикави. Станат ли такива, това значи, в тях има много левкоцити, които съдържат ензим миелопероксидазата, който е зелен на цвят. Именно това показва на опитния лекар, че става дума за бактериална инфекция и трябва да се помисли за антибиотично лечение. Освен това се появяват бодежи в гръдния кош, обикновено са съпътстване за бактериалното усложнение.

– Ефективни ли са електронните рецепти хората да не се самолекуват с антибиотици, което е опасно понякога?
– Според мен това е още една от „добрините“, които по-предишното правителство ни остави. Проблемът с тях е първо, че се попълват доста по-дълго време, отколкото тази на хартия. Второ, има състояния, когато при бактериална инфекция със всяко забавяне от 1 час на прием на антибиотик, се увеличава 10% вероятността за смъртен изход. Той трябва да се дава навреме. Третото най-опасно на електронните рецепти е, че хората, притеснени как ще се снабдяват с антибиотици, започнаха да ги купуват от съседни нам държави, където българинът е склонен да ходи на почивка.

Никой не отчита купените в чужбина в лекарства, че трябва да се прибавят към сметката на Центъра по контрол на заболяванията в Стокхолм и СЗО като лекарства, които вероятно се консумират в нашата страна, въпреки че не се снабдяват от нашите аптеки. Това е много голям проблем и когато въвеждаха електронни рецепти, абсолютно самодоволни, че ще намалят неправилната употреба антибиотици, трябваше да го отчетат и това.

– Какви са особеностите на противогрипните ваксини, предлагат се и неинжекционни за деца?
– Противогрипната ваксина за деца има две алтернативни възможности за два различни подхода на ваксинация. Едната е като при възрастните, която се слага инжекционно, за нея знаем световния опит е много голям, САЩ дори се прилага на деца 6 месеца.

Другата е много интересна, тя е жива ваксина, която се капе в носа. За по-младите лекари това е голяма и страннна новост, въпреки че от повече от 50-60 години такива ваксини са известни. Когато се накапе в носа живият, с намалена мощ вирус, комбинация на вируси А и В, той създава имунитет в лигавицата на детето. Започва да се произвежда имуноглоболин А, който е осигуряващият лигавичен имунитет. Ваксината е интересна с това, че ако попадне частица слуз с вируси или заразена клетка, изкашляна, изкихана от някой, той ги унищожава. Тя е като капки за нос.

– Преди грипа, COVID-19 отново заразява, по-леко, но го има. Кога трябва да потърсим лекарска помощ?
– Слава Богу няма натоварване на здравната система и няма търсене на болнична медицинска помощ, което говори, че случаите на коронавирус първо не са много и второ, че циркулиращият подвариант на Омикрон у нас в момента не причинява много тежки състояния на организма. Човек, когато му се докаже коронавирус с тест, трябва да знае, че медицински помощ трябва да се търси, когато се появят усложнения при дихателната система. Сини устни и лигавици, увредено общо състояние, затруднено дишане и задух, тогава веднага трябва да се търси линейка, болница и прилагане на кислород. Това е най-важното, да не се допуска тежко състояние и да не се забавя кислородотерапия.

– Какви са съвременните предизвикателства пред лекарите в този сезон на годината?
– В момента многото респираторни заболявания с кихане, кашляне, главоболие и умора, обикновено са от групата на есенните вируси, това са бокавируси. Започва да се появява респираторният, който при най-малките и възрастните предизвиква бронхиолит – възпаление на най-тесните въздухоносни пътища. Това са групата на вирусните инфекции, които се предават чрез капки и пръски, т.нар. въдушно-капкови инфекции.

За другите може да кажем, че вече сезонът отминава, ще изчезнат комарите, няма да се предава западнонилската треска, но сега е моментът, когато нашите управници трябва да вземат мерки. През пролетта да бъдат предприети действия за унищожаване на ларвите на комарите във водоемите. Там, където се размножават комарите в заблатени и тресавищни местности, които са много около р. Дунав, реки и водоеми.

Трябва да се постави един препарат, който съдържа едни бактерии – Бацилус Турингиензис. Като се сложат препарати с тези бактерии, те биват изяждани от ларвите на комарите във водата, те действат само на комарите, не на пчели и животни или хора.

Въпреки приказките на някои политици, че са природолюбци, не предприеха в София адекватни мерки през пролетта, а това трябва да стане преди да се раззелени. Затова имаше в София и за съжаление в страната толкова много комари и виждате броя на случаите на западнонилската треска. Тя беше изчезнала. А ще се откриват още случаи, но ще намалеят бързо. Причината е, че температурите ще са такива, че вече няма да има комари.

Съветвам хората да не допускат застояла дъждовна вода в близост до жилищата си, защото там се размножават комарите.

– А каква беше причината да има и повече ухапани от кърлежи и регистрирана лаймска болест?
– Същото стана и с кърлежите. Въпреки многоседмичното засушаване в края на пролетта, когато можеше да се извърши обезпаразитяване на кърлежите, нарочно бе направено така, че да се забавят и да почнат дъждовете, защото пръскането за кърлежи не е ефективно при дъжд. Когато пръсканията не са качествени в дъждовното време, доведе до повече ухапани хора в сравнение с предишни години. Добре, че голяма част от лекарите разбраха, че когато се сваля кърлеж, трябва да се вземе еднократно антибиотик в малка доза. Доказано е, че това намалява повече от 10 пъти вероятността да развиеш лаймска болест, марсилска треска или други – ако със свалянето на кърлежа вземеш малко количество еднократно антибиотик.

А някои хора ходят за изследвания на лаймска болест и да се откриват някакви антитела. Лаймската болест е с причинител Борелия бургдорфери. Много си приличат с трепонемата, която е бактерията, причиняваща сифилис. Микробът може да е унищожен с антибиотици в човешкия организъм, както при сифилиса, така и при лаймската болест, а антителата остават. Ако това продължава с години, се взимат неправилно антибиотици и виждаме една много опасна тенденция в последно време, даже някои българи ходят в чужбина неквалифицирани хора да ги лекуват неправилно. Просто при махане на кърлежа се взимат две таблетки доксициклин за възрастни еднократно, за деца – кларитромицин.

– Пролетта имаше вълна от коклюш, въпреки имунизациите, как да се предпазим?
– Пролетта вълната от коклюш се дължеше на занемарени реимунизации, което много ме плаши, защото ваксината за коклюш е комбинирана с ваксина за други много опасни инфекции, като дифтерии и детски паралич. Второ – имунитетът отслабва с годините и обикновени възрастни хора, които може би сме боледували, а голяма част от нас са ваксинирани със старата много добре създаваща имунитет ваксина, въпреки това, след години може да боледуваме. Затова трябва да се правят няколко неща – първо да се пазят новородените. Майките да се ваксинират, планирайки своята бременност или по време на бременността. А когато бебето се връща в семейството от родилния дом, трябва роднините да са имунизирани, защото при възрастните е възможно да настъпи носителство или слаби прояви на коклюш, достатъчни да заразим новороденото. Бабата и дядото например, трябва да се ваксинират, ако чакат внучето от родилния дом. Това важи за всички възрастни, които ще се грижат за бебе.

Нашият гост

Проф. Тодор Кантарджиев завършва Медицинската академия в София през 1981 г.

Веднага започва работа като лекар в град Белово. След година вече е научен сътрудник в Катедра „Военна епидемиология и хигиена“ на Военно медицинска академия (ВМА).

От 1988 г. е в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Има специалности „Микробиология“, „Клинична имунология“ и „Епидемиология на инфекциозните болести“. Става доцент през 1995 г., а професор през 2009 г.

Има няколко специализации в чужбина.

Проф. Тодор Кантарджиев беше директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса.

trud.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search