ДОГАН ЗАНУЛЕН. БЕЗ БИЗНЕС, БЕЗ САРАИ, ПАРА – ЙОК. ВЕРОЯТНО ВСЕ НЯКОЙ ОТ „ДЕРИБЕИТЕ“ ЩЕ ГО ПРИЮТИ, ДОКАТО СЕ ОЧАКВА ДА ГО РАЗСЛЕДВАТ И ЗА 30-ТЕ МИЛИОНА, ПРЕВЕДЕНИ МУ ОТ ВЪЛКА

Със заявление в Търговския регистър бившият транспортен министър Данаил Папазов е поискал отстраняването на Доган като член на съвета на директорите на „ТЕЦ Варна“, пише Капитал.

Новото заявление в Търговския регистър е подадено за вписване на 26 август, но е с дата 20 август – т.е. буквално дни след смяната на контрола върху „ТЕЦ Варна“.

Паралелно Папазов е предприел аналогични действия да отстрани Доган и от управата на още едно дъщерно дружество на „ТЕЦ Варна“. Става въпрос за охранителната „Електрик секюрити“, създадена през 2020 г. (около времето на протестите и десанта на Христо Иванов в „Росенец“). Там също Доган е освободен с решение на Папазов в ролята му на изпълнителен директор на ТЕЦ-а.

След като промените за ТЕЦ Варна бъдат вписани, Доган рискува да загуби ключови активи като сараите в Бояна и Росенец, тъй като те са притежание на дъщерни фирми на централата.

През 2017 г. CEZ продаде ТЕЦ Варна на семейната компания на Папазов „Сигда“ за около 48.5 млн. евро, финансирана със заем от ПИБ. Половин година по-късно мажоритарен собственик стана Ахмед Доган, като придоби 70% от „Сигда“. Останалите 30% формално бяха собственост на децата на Папазов. Под шапката му на ТЕЦ Варна минаха и дружествата, притежаващи боянския и морския сарай на Доган. Дълговете на централата бяха рефинансирани от Търговска банка Д на бизнесмена Фуат Гювен.

Именно този дълг е бил покрит с част от скандалния заем от общо 150 млн. лв., отпуснат от държавната ББР на фирмата на Румен Гайтански – Вълка „Роудуей кънстракшън“.

През декември 2023 г. акциите на дружеството, опериращо ТЕЦ Варна бяха прехвърлени в нова компания – „Сигда инвестмънт“, където вече Доган и Папазов имат по 50%, а старото „Сигда“ остава само за Папазов.

От 5 август има споразумение акциите да се върнат на „Сигда“, като обяснението е, че „Сигда инвестмънт“ не е успяло да осигури финансиране за заплащане на цената за придобитите акции. Документът, както и джирата от 6 август са подписани само от Папазов, който е представляващ и на двете компании.

Паралелно с това на 8 август е задействано прехвърляне и на морския сарай на Доган в Росенец. Той е в активите на „Хермес солар“, което дотогава се притежава от „Порт логистика Бургас“ – дъщерно дружество на ТЕЦ „Варна“. А също и на „Варна мода“ – компания, притежаваща други имоти, а също и яхти, ползвани от Доган. С подписите на Папазов дяловете в тях са прехвърлени към наскоро създаденото и управлявано от него „Сигда пропърти“.

Според решенията на мястото на Доган в бордовете на „ТЕЦ Варна“ и „Електрик секюрити“ влиза „Сигда кънстракшън“ – компания, притежавана и управлявана от самия Папазов, който и в лично качество е директор. Той, както и другият член на бордовете – Андриян Атанасов, запазват постовете си, като мандатът им е удължен с нови пет години. Папазов става и председател на бордовете в двете компании – пост, който досега заемаше Доган.

Така на практика Ахмед Доган може да бъде изхвърлен всеки момент както от летните си Сараи в Росенец, така и от Сарая в Бояна.

Вероятно все някой от „дерибеите“ ще го приюти, докато се очаква да го разследват и за 30-те милиона, преведени му от Вълка.

Когато свръх егото ти е водещата ти „сила“, така се получава. Митоманът разруши не само мита за себе си, не само собствената си партия, но и себе си, или каквото е останало от това себе си.

Afera.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене