Над 65 000 души на година ще минават през ГКПП „Струмяни-Берово“

Нова крачка към осъществяването на така важния проект за изграждане на ГКПП „Струмяни – Берово“. Предстои да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител на комплексна екологична процедура и за граничния пункт, и за доизграждане на пътя до него.

За целта през месец май е подписано споразумение между Областна администрация – Благоевград и Агенция „Пътна инфраструктура“, която ще бъде възложител на строителството. Това стана ясно днес на работна среща в Благоевград. На нея бе обсъден напредъкът в изпълнението на стратегическия проект за новия граничен контролно-пропускателен пункт между България и Република Северна Македония.

В срещата участваха министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, началникът на кабинета Кирил Габеров, председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев, областният управител на Благоевград Георги Динев, кметът на Берово (Република Северна Македония) Звонко Пекевски, заместник-кметът на Струмяни Петя Тасева и експерти.

„Когато преди четири месеца поех поста на служебен министър, за мен един от основните приоритети беше да размразя инфраструктурните проекти, защото знаем, че те развиват икономиката. Това е начин да има свързаност между регионите, а в случая и между държавите“, посочи министър Коритарова. Тя акцентира на стратегическото значение на граничния пункт и пътя, като част от международния транспортен коридор номер 8, който свързва Адриатическо и Черно море.

 

„Това е важен проект за икономиката на страните“, каза още министърът. Областният управител Георги Динев също заяви, че изграждането на граничния контролно-пропускателен пункт ще допринесе за икономическото развитие на региона. Кметът на Берово изрази удовлетворение от съвместната работа на всички ангажирани институции. Проектът за строителство на граничния пункт „Струмяни – Берово“ е на стойност над 11 млн. евро, осигурени по управляваната от МРРБ Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Северна Македония 2021-2027.

Разрешение за строеж на пункта се предвижда да бъде издадено през 2027 г. През същата година се предвижда да стартира и доизграждането на довеждащия път. След въвеждане в експлоатация на новия граничен пункт се очаква броят на преминаващите границата между България и Република Северна Македония да се увеличи от 657 000 на 722 700 души годишно.

Очаква се по-голяма свързаност между двете държави, улеснен транспортен поток и обмен на стоки, както и икономическо развитие на пограничните области. Вече 25 години минаха от подписването на Спогодбата между правителствата на България и на Република Северна Македония през 1999 г., в която е предвидено изграждането на граничен контролно-пропускателен пункт „Клепало“ между двете страни.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене