Китай създаде първият в света абсолютно безопасен ядрен реактор

Иновативното съоръжение е тествано в АЕЦ „Шидаоан“

Китай създаде и тества първия в света ядрен реактор, чието ядро не може да се разтопи и да предизвика опасен взрив. Технологията гарантира пълна безопасност дори при тотална загуба на външно захранване, пише NewScientist.

Всички съвременни атомни електроцентрали разчитат на активни охлаждащи системи, които имат нужда от външно захранване за активацията си. Ако то е извън строя, една авария на реактора би прераснала в натрупване на топлина, стопяване на ядрото и експлозия, която ще причини радиоактивно замърсяване. Именно това се случва в АЕЦ Фукушима през 2011 г., където загубата на стандартни и аварийни системи за захранване стана причина за ядрената катастрофа.

Китайските учени са разработили първия по рода си ядрен реактор с пасивно охлаждане. Ако захранването за охладителните системи бъде изгубено, тогава реакторът може безопасно да се изключи сам.

Вместо да използва горивни пръти с висока енергийна плътност, новият реактор тип PBR (pebble-bed reactor) използва голям брой „камъчета“ с ниска енергийна плътност като гориво. Всички те съдържат малко количество уран-235, заобиколен от графит.

Тази по-ниска енергийна плътност означава, че излишната топлина ще се разпространи върху всички камъчета и така ще бъде по-лесно да се отведе навън чрез естествени охлаждащи процеси.

Освен това самите „камъчета“ имат голяма издръжливост на високи температури.

Иновативният реактор е изграден в АЕЦ „Шидаоан“ в провинция Шандун. Той бе пуснат в експлоатация през декември 2023 година. Досега способността му да се охлажда сам не бе изпробвана.

Екипът на централата изключил напълно захранването на активното охлаждане, симулирайки мащабна авария. В рамките на 35 часа реакторът HTR-PM се охлажда сам.

„Подобен тест, при който спирате захранването на охлаждането на напълно работеща електроцентрала, е същинска рядкост“, коментира Мамдух Ел-Шанавани, бивш служител в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Тъй като системата за аварийно пасивно охлаждане не зависи от никаква сложна технология, тя е изключително безопасна, допълва той.

Дизайнът не може да бъде адаптиран към съществуващите ядрени реактори по света, но за сметка на това може да се превърне в основана на новото четвърто поколение по-безопасни ядрени реактори.

Реакторите HTR-PM са малки и с модулен дизайн. Всеки един от тях е с мощност 210 MW.

За сравнение един реактор ВВЕР-1000 в АЕЦ „Козлодуй“ има мощност от 1000 MW. Капацитета за производство на ток на реакторите HTR-PM е сравним с мощността на един блок в ТЕЦ. Например, в ТЕЦ „Марица-изток 2“ има 8 турбини с обща мощност от 1620 MW.

Китай планира да монтира HTR-PM реактори в своите въглищни централи, извършвайки преход от изкопаеми горива към по-чиста енергия. Пекин си е поставил за цел постигане на въглеродна неутралност до 2060 година, а успехът на „зеления преход“ зависи от новата ядрена технология, пише дир.

Петър Бойчев

dnes.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search