Много младите хора не гласуват заради липса знания
Яница Петкова и Христо Радославов с данни за нагласите на младежите
Младежите между 18 и 29 години не са аполитични, противно на схващането, че не ходят до урните. Това показва проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.
„Трябва да се обръща внимание на младите избиратели. Най-много като дял от вота на младежите е събрало квадратчето „Не подкрепям никого“. Има желание да се изрази позиция, няма припозната алтернатива, която да събере мащабна подкрепа. На второ място е партия „Има такъв народ“, която се определя като консервативна. По-скоро е един по-различен тип поведение, което партията демонстрира. Във „Величие“ имаше много млади избиратели, подхващайки теми, които влияят на емоционално ниво. Избират партии, които дават ярки и емоционални послания, които са трудни за изпълняване“, коментира политолог от „Галъп“ Яница Петкова в „България сутрин“.
45% от имащите право на глас млади хора са гласували за Европарламент
Което е по-високо от средното за страната. Но, оказва се, младите не са монолитна група, стана ясно от думите на Петкова.
„Младият човек, който е политически активен, няма нужда да бъде допълнително обгрижван. Част от обществото ни, и млади хора, не намират политическа алтернатива и не отиват да гласуват. Младите хора не гласуват за леви партии. Не защото нямат леви убеждения. Няма такава алтернатива за тях. Огромна част не гласуват заради липсата на информация и знания за политиката“, каза още политологът.
Христо Радославов от Национален младежки форум отбеляза пред Bulgaria ON AIR, че институциите в страната започват леко, но градивно да се интересуват от взаимодействие с младежки организации.
Младежките политики отсъстват от програмите на партиите
„Младите хора се разглеждат от държавата като проблем, а не като възможност и инструмент за инвестиция. Младежките политики се разглеждат като спортни политики, а те са многосекторно явление – култура, образование, спорт, социални политики“, подчерта Радославов.
Според него младите хора се нуждаят от нова визия, която да ги включи в демократичния процес. По думите му не се води правилен диалог и това демотивира младите хора да гласуват.
„Младежите, в своята чувствителност към политическите процеси, избират по-новото и по-революционното“, уточни Христо Радославов.
Анисия Иванова
dnes.bg
Be the first to leave a review.