Мицкоски с нова атака по България
Няма да преговарям със София за българско малцинство, докато не се признае македонското, каза той
И македонският премиер Християн Мицкоски, и служебният министър-председател на България Димитър Главчев заявиха, че са обсъдили пожарите в граничната зона между двете страни.
Според Мицкоски координацията около противопожарните дейности не трябва да е необичайна, като се има предвид, че отношенията между двете страни са спокойни, координирани, двете страни са партньори в НАТО, но както каза той, „имаме различни гледни точки за някои неща“.
По въпроса какво пречи на интеграцията на РСМ той казва, че няма условия за започване на разговори със сегашното българско правителство, защото то само служебно изпълнява функцията. В интервю за телевизия „Сител“ македонският премиер повтори, че остава на позицията, която е защитавал досега.
„Позицията на това правителство, което ръководя, е ясна и не се е променила, не защото сме упорити, а защото някой преди това направи грешка, спря опозицията и парламента“, посочи Мицкоски.
„Готови сме да го решим, но не при тези условия, защото не е добре. Македонският народ не приема това, а гражданите на Македония ми плащат да работя в техен интерес – македонци, албанци, турци, сърби, власи, роми, бошняци и др. Те са хората, които са суверенни в тази държава. Те казват, 75% (от тях), че тази работа е неприемлива. И точка. Ние сме готови да говорим, изготвили сме нашата позиция и не мога да приема позицията да променим Конституцията, за да вкараме няколкостотин наши съграждани, които казват, че са част от българската общност, тук, при нас. Каква е причината? Защо да го правим? (…) Това е ултиматум. Това не може да се направи“, заяви той.
Промяната на конституцията е вътрешен въпрос
Премиерът посочи още, че Копенхагенските критерии са задължение от преговорната рамка.
„Ако нечии права се ограничават или отказват, не аз съдя, нито вие, нито Радев, нито някой политик. Има институция, наречена Европейски съд по правата на човека. Казва 14:0, 14 присъди за македонската общност в България, чиито права очевидно са или ограничени, или несъществуващи, и нула за българската общност у нас“, сравни Мицкоски.
На забележката, че изпълнението на тези съдебни решения е въпрос на България, Мицкоски попита: „А промяната на Конституцията – чий е въпросът?“
„Защо да го приемаме? Ако е наш въпрос, кой има право да ми се меси във вътрешните работи (…) И сега, ако е условие, трябва ли да се обезличим? Утре ще има друго условие. Ще ви кажат, че Илинденското въстание не било македонско, а Преображенско българско, или няма Европейски съюз. И това ли трябва да приемем?“, попита риторично премиерът.
По този въпрос и позицията на страната той разговаря по време на престоя си във Вашингтон с личности и представители на влиятелни мозъчни тръстове, които формират общественото мнение, както и с губернатори, сенатори, съветници, бивши и настоящи влиятелни хора.
От срещата на върха във Вашингтон служебният министър-председател на България заяви, че е „говорил най-много“ именно с македонския премиер и са изразили еднакви позиции за необходимостта от засилване на сътрудничеството между двете страни, особено в икономиката и транспорта Но той подчерта, че това не означава, че София се е отклонила от позицията, че РСМ трябва да изпълни поетите задължения, за да продължи по интеграционния път към ЕС.
Източник: „Фокус“
Be the first to leave a review.