Какво означава идването на Вартоломей? Историк разкри към кого е насочена подкрепата

Пристигането на Вселенския патриарх Вартоломей показва накъде трябва да поеме Българската православна църква, смята проф. Емануел Мутафов

Пристигането на Вселенския патриарх Вартоломей е един мощен знак, който показва накъде трябва да поеме Българската православна църква.  

Такова мнение изрази в студиото на NOVA историкът професор Емануел Мутафов.

„Исторически нямаме много данни за това как са въвеждани в този висок сан духовниците в православието. Добре е, че Вартоломей ще присъства и ще даде насока за развитието на нашата църква. Това е знак за подкрепа на един от кандидатите – Григорий Врачански. Моят Свети дух ми нашепва, че той ще е новият патриарх”, поясни той.

Според него днес ще се проведат два тура за избор на нов духовен баща на България.

„Григорий е сравнително млад – на 53 години. Това означава дълъг хоризонт за неговото служене като български патриарх и развитие на сериозна програма за укрепване на БПЦ”, смята професорът.

За първи път в новата ни история в интронизацията на новия български патриарх участие ще вземе Вселенският патриарх Вартоломей. Той пристигна в София специално по този повод.

В същото време в Синодалната палата започна тайното гласуване за избора на български патриарх.

Първо гласува наместник-председателят на Светия синод – Врачанският митрополит Григорий, както и членовете на Светия синод по старшинство.

Гласуването е с бюлетина, в която са написани имената на тримата кандидати, като се огражда името на избрания от делегата кандидат.

Преди това наместник-председателят на Светия синод и всички епархийски митрополити, последвани от епископите поведоха делегатите на Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на Българската академия на науките (БАН).

Там с кратък молебен, отслужен от наместник-председателя на Светия синод – от Врачанския митрополит Григорий, съборът беше официално открит и беше определено избирателното бюро.

Митрополит Григорий приветства делегатите и отбеляза, че този ден е исторически, защото предстои да се избере четвъртият български патриарх след възстановяването на Българската патриаршия през 1953 г. Гласувайте по съвест, с мисъл за православния ни народ, за неговото духовно просвещение, с тези думи се обърна към избирателите на събора наместник-председателят на Светия синод.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search