Имен ден: Черпят всички, чието име значи „пратеник“! Спазват се строги забрани
На 30 юни църквата чества Събор на Св.св. 12 апостоли – Апостолите са персонажи в християнството, учениците на Иисус Христос, избрани да проповядват новото учение
На 30 юни църквата чества Събор на Св.св. 12 апостоли – Апостолите са персонажи в християнството, учениците на Иисус Христос, избрани да проповядват новото учение.
Освен това народът отбелязва като самостоятелен празник днес и Павловден, макар че според църковния календар той се празнува на 29 юни (Ден на Светите апостоли Петър и Павел).
Събор на светите дванадесет апостола е празник, празнуван от древност след деня на славните първовърховни апостоли Павел и Петър († ок. 67 г.).
Св. благоверен цар Константин Велики (274-337) построил в Цариград храм на името на светите Дванадесет апостола. Съществуват данни за празнуването на празника от IV век.
Като празнува паметта на всеки един от дванадесетте апостоли отделно, Църквата еднакво благоговее и пред целия техен събор. Защото Свещеното Писание и Преданието, като възхваляват трудовете и мъченическата смърт отделно на всекиго от дванадесетте апостоли, прославят ги всички заедно и равночестно.
По думите на Св. Писание всички те са приятели Божии (Йоан 15:14), и когато Син Човечески седне на престола на славата Си, те всички ще седнат на дванадесет престола, за да съдят дванадесетте Израилеви колена (Мат. 19:28). Светото Предание нарича всички дванадесет апостоли славни и всехвални.
Павловден (или още: Павльовден, Павлувден) е български празник, който се отбелязва главно в Източна България, за предпазване от огън, пожар, гръм, и по-рядко от градушка. Свързва се с народните представи за унищожителната сила на огъня.
На Павловден не се работи (не се жъне) и не се пали огън дори за приготвяне на храна. В Източна Тракия не се меси хляб, за де не се сплъстява и червясва брашното.
Народни обичаи
Народен празник, който се отбелязва главно в Източна България, за предпазване от огън, пожар, гръм, и по-рядко от градушка.
Свързва се с народните представи за унищожителната сила на огъня. На Павловден не се работи и не се пали огън дори за приготвяне на храна. В Източна Тракия не се меси хляб, за де не се сплъстява и червясва брашното.
На Петровден няма строга забрана за работа, но на Павльовден хората не работят, за да се предпазят от пожари. Не се пали огън в този ден, не се меси и пече хляб, за да не се опече и житото на нивата.
Народната мъдрост поучава:
„На Петровден да жънеш, за да не го одуха, а на Павльовден леж по очи, за да не го запали!” – „Малък Павльо големи бели прави!” („Паулус” значи „малък”).
Имен ден празнуват хората с имената Апостол и Апостолка. От гръцки то означава „пратеник“.
Освен това повод да почерпят имат и хората с имената Цоло, Павел, Павла, Павлина, Павлета, Павлети, Павлин, Павлина и Павел.
Be the first to leave a review.