Движението на претоварени тежкотоварни автомобили по пътищата е една от основните причини за разрушаването на инфраструктурата

Колко тежи камионът: Претоварени ли са тежкотоварните автомобили и кой ги следи

  • Все още не е въведена по-висока тол такса за камионите за преминаване по второкласната пътна мрежа
  • Контролът е нисък, а законодателството – с пропуски, позволяващи нарушения

Тежките и големи камиони продължават да се движат по пътищата в страната без да заплащат справедлива такса за това, след като служебното правителството за пореден път отложи въвеждането на по-висока тол такса. Самата идея за увеличение на таксата беше атакувана с поредица от стачни действия от страна на превозвачите. Така камионите продължават да избират второкласната пътна мрежа за спестяване на такси, а пътищата продължават да се рушат. Проблемът обаче се усложнява и от това, че освен да си спестяват пътна такса в масовия случай камионите се движат и претоварени.

Независимо дали се движат по второстепенни пътища или преминават по магистралите обаче, тежкотоварните превозни средства трябва да бъдат контролирани по отношение на тяхното натоварване и тегло. Този контрол следва да се осъществява от Агенция „Пътна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. А за целите на подобряването му през 2019 г. бяха изградени и така наречените „кантари“ (съоръжения, вградени в асфалта) към центровете за контрол на трафика на тол системата, които автоматично да измерват теглото на преминаващите превозни средства.

Преди няколко дни обаче бившият министър на регионалното развитие от ГЕРБ Николай Нанков, заяви, че изградените при неговото управление автоматични кантари, които са заменили човешкият фактор, не работят от година и половина, а претоварените камиони са причина за бързото разрушаване на пътищата. Контекстът тук е, че Нанков участва в пресконференция за качеството на пътищата, за което сегашния служебен министър Иван Шишков многократно показа, че не отговаря на стандартите, тъй като е бил пестен асфалт

Вярната част от неговите думи е по отношение на претоварването на камионите, което наистина се случва и продължава. Въпросът за „кантарите“ и тяхното функциониране обаче е спорен. Според „БГ Тол“, което те потвърдиха в отговор за „Капитал“, подземните устройства за теглене към системата функционират.

Кой мери и тегли

Изискванията за допустими маси и размери на движещите се по пътищата превозни средства са регламентирани в Закона за движението по пътищата, Закона за автомобилните превози и Наредба №11 от 3.07.2001 г. за движение на извънгабаритни и тежки пътни превозни средства.

Контрол на масите и размерите се осъществява от Агенция „Пътна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

По информация, предоставена за „Капитал“ от ИААА, те самите разполагат с 16 мобилни електронни везни, с които извършват крайпътни проверки и поясняват, че всъщност съгласно Закона за автомобилните превози, „установяването на теглото на товара е задължение на изпращача (товародателя)“.

„Товародателят или лицето, което извършва товаренето, са длъжни да не допускат масата на натовареното пътно превозно средство да надвишава допустимата максимална маса, отразена в свидетелството му за регистрация“, се казва в чл. 56 на въпросния закон.

Изпълнителният директор на контролният орган Бойко Рановски обаче заяви преди време пред БНР, „Всички знаем, че претоварени камиони се движат на територията на България, затова ИА „Автомобилна администрация“ постоянно организира специализирани акции“.

Така с наличните 16 кантара и за периода от 1 януари до 31 декември 2022 г. контролните органи на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ са извършили 2110 измервания и са съставили над 200 акта. Само за справка, за ден през автоматичната система за пътния трафик на изхода за София преминават повече от 50 хил. превозни средства.

През цялата 2021 г. ИААА са съставили 180 акта при извършени 1218 измервания.

Според агенцията „контролът се извършва, като се работи по сигнали и проверки на случаен принцип“. Самият Рановски обаче казва, че „при започване на проверка с мобилни кантари след спирането на първите няколко автомобила за проверка останалите вече получават информация и знаят къде са местата, където се извършват такива проверки“, което само по себе си е отговор за това дали контролът на претоварването работи и напълно дискредитира системата.

На общо 100 локации пък са инсталирани сензори за претегляне в движение към тол системата. На всяка една от тях се отчита теглото на преминаващите ППС и в двете посоки на движение като камери отчитат броя на осите, а датчици в пътното платно, изчисляват натоварването на автомобилите. Проблемът тук е, че данните които се отчитат чрез автоматичните кантари не могат да се използват за наказания на нарушителите, а служат само за целите на АПИ по таксуването на камионите. В случаи на сериозно претоварване от АПИ би трябвало да изпращат специални мобилни екипи, които чрез мобилни електронни везни за поосово измерване установяват евентуалните превишения.

Освен това от „БГ Тол“ посочиха за „Капитал“, че в момента „не функционират сензорите за претегляне в движение при 4 контролни точки, а при 7 работят само в едната посока“.

Къде се чупи системата

„Всеки втори камион у нас е претоварен, като най-висок е процентът при браншовете зърнодобив, дърводобив и каменните“, коментираха за „Капитал“ източници от пътно транспортните фирми. Контролът от страна на държавата пък според тях е твърде занижен, а законите „са пълни с вратички за нарушителите“.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене