Топ ПРЕСА: Аферата Белица
Тодор ТОДОРОВ
Корупцията – тази чума на съвременното общество, е навлязла толкова трайно в бита ни, а метастазите й са обхванали обезкървеното тяло на държавата и изсмукват последните й жизнени сили. В най-общ смисъл корупцията е злоупотребата с обществена служба за лично облагодетелстване или, по-конкретно – поведение на длъжностни лица, чрез което те, или техни близки се облагодетелстват неправомерно и незаконно, като злоупотребяват с поверената им власт. Идва от латинското наименование corrumpo – в буквален превод означава развращавам, подкупвам, развалям. Колко точно е последното определение! От корупцията лъха на развала и гнилоч, а зловонието което разпръсква задушава цялото общество. Въпреки това обаче говорим за корупцията като за имагинерно понятие, като за фантом, който съществува там някъде, но не сме виждали лицето му. А тя не само че има лице, но е и многолика, като многоликия бог Янус сторъка като многоръкия Шива… Днес ще представим на читателите си едно от многобройните лица на корупцията, членът на клана Палеви – Ибрахим Палев, скандално известният кмет на община Белица. От самото начало управлението на градоначалника е белязано с чутовни скандали. Има ли лице, с което да стои пред избирателите си Ибрахим Палев? Това е спорен въпрос, защото както казахме корупцията е многолика. Ибрахим Палев началото
Делото за касиране на изборите за кмет в община Белица тръгва от нулата, защото Върховният административен съд го върна на първа инстанция за ново разглеждане от друг състав. Благоевградският административен съд постанови отказ за нови избори в общината. Напрежението в планинския град е още от 30 октомври вечерта, когато станаха ясни резултатите от вота на балотажа. Стигна се до побой над общинския лидер на БСП, до счупени прозорци на кметството и на клуба на ДПС, до срязани гуми на автомобили. Наложи се засилено полицейско присъствие в продължение на десетина дни, за да утихнат страстите. Според хората Ибрахим Палев, който на балотажа спечели със 141 гласа преднина пред техния фаворит Хасан Илан, за 8 години не е забил и един пирон в общината. А третия си кметски мандат е спечелил с купуване на гласове и със заплахи… Според върховните административни магистрати техните колеги от Благоевград не са взели под внимание редица важни неща. Има съмнения, че протоколът от СИК № 7 в село Крайще (родното място на победителя Ибрахим Палев) е манипулиран.
С полицейски кордон Ибрахим Палев се закле за кмет на Белица, местните мюсюлмани не искат да търпят повече дерибействата на чичото градоначалник и племенникът му депутат Муса Палев, искат работа и хляб. Кордон от 50 полицаи от Банско и Разлог пази входа на общината в Белица, докато новият-стар кмет, известен като местния велможа – Ибрахим Палев от ДПС, полага клетва да служи вярно на гражданите през следващите 4 години.
Докато тече церемонията в залата, отвън се чуват скандиранията на разярените беличани, несъгласни с избора: „Палев, вън!“, „Долу ДПС!“, „Искаме Хасан!“. Полицаите се опитват да успокоят хората, но по-радикално настроените искат да атакуват общината и да се саморазправят с Палев. Основните обвинения на протестиращите са, че за 8 години като кмет на Белица и 4 години като секретар на общината не е направил нищо нито за града, нито за хората. Негодуванието на хората е породено от дере- бейското управление на общината от група активисти на ДПС начело с депутата Муса Палев и чичо му, кметът Ибрахим Палев. Много от местните мюсюлмани не желаят повече да търпят те да си гледат личните интереси и да са под чехъла на „правата вяра“. Хората искат преди всичко работа и хляб. Ала потърпевши не са само мюсюлманите.
„Още стотина години ще сте си под робство, да свиквате“, така кметът на община Белица, Ибрахим Палев, посреща всички недоволства на местното християнско население и единиците представители на мюсюлманската вяра, които се осмеляват да възроптаят срещу действията му в белишкото кметство. Да „коли и беси“ в Белица пък увереност му дава отново здравият гръб на племенника му – депутатът Муса Палев.
ДПС се грижи отдавна да подсигури удобни чиновници, които да следват линията на партийната централа надолу по веригата. От години в общината не се допуска християнин на работа. „Като влезеш в съвета, все едно си в Анадола. Едно българско име не можеш да видиш по вратите“, оплакват се местните. За това български бизнесмен да пробие до някой от проектите на общината не може да става и дума. „Няма смисъл да си купувате тръжни документи. Тези неща си ги правим за наши фирми“. С тези думи подчинените на Палев посрещат желаещите да участват в търговете на общината. „Аз няма как да разбера коя фирма е на ДПС и коя не е.
Не мога да ги разпознавам“, невинно отговаря кметът на въпроса, защо нито една българска фирма не е спечелила поръчка по време на мандата му. От началото на управлението си досега Палев е оползотворил единствено, за да облагороди родното си село – Драглище, едно от 11-те села, които влизат в община Белица. Асфалтирал е главната му улица, построил е мост. Снабдил го е и с водопровод.
Малкото направено извън родното му село пък е насочено към останалите села, населени с твърд електорат на ДПС.
Депутатът от ДПС Муса Палев, пък не е притеснен особено от масовите недоволства срещу чичо си Ибрахим.
За сметка на това пък в града не се е появило нищо. Дискриминацията на Белица заради околните села кметът обяснява така: „Има си приоритети. В крайна сметка трябва да има йерархия. Те не са гласували за мен, нямат право да изискват“.
Удивен от нелепото управление на Палев е дори и предишният кмет на Белица Хасан Илан, също издигнат от ДПС. „Трябва да се престане с тази тайна политика и пълна некомпетентност. Много е страхлив и послушен пред централата. Така нищо не се постига“, убеден е Илан.
От времето, откакто Палев ръководи общината, тя е прекъснала връзката си и с единствената инициатива, от която планинското градче придоби популярност – парка за танцуващи мечки на фондацията на Бриджит Бардо „Четири лапи“. „Така е само по- добре за фондацията, защото може да прави каквото си иска. Общината обаче не може просто така да остави парка в ръцете им, защото цялата земя, на която е построен, е нейна“, обясни още бившият кмет.
Пълното доминиране на ДПС в града не се изчерпва само с кмета, със седемте от общо дванайсет общински съветници и цялата администрация. Същото е съотношението в открития преди няколко години полицейски участък към РПУ-Разлог. В него християните са 6 от общо 14, а самите полицаи не отричат, че ако не симпатизираш на ДПС, няма смисъл да кандидатстваш за място в участъка. Товапък се отразява доста пряко на населението. „Елате да видите какво става в петък, когато се събират повече коли около пазара. Бележките за неправилно паркиране се поставят тук-там – само, където е спрял християнин“, обясняват беличани.
Кметът Палев се опитва буквално да „подари“ триетажния хотел в центъра на Белица на хасковската фирма „Финрест“ ЕООД това се оказва решаващата капка „унижение“, която беличани не могат да преглътнат. Първо кметът въобще не оповестява, че търси фирма, която да стопанисва хотела. След това създава акционерно дружество заедно с хасковската фирма „Финрест“ ЕООД. Наричат го „Белица тур“. В него кметът сам се упълномощава да представлява общината и влиза в дружеството, като апортира хотела. Оценката му в документацията е 363 хил. лв., при положение, че само последният ремонт, който е направен преди две години, е бил на стойност 270 хил. лв. Въпреки че Палев влиза в „Белица тур“ с единствения сериозен имот на общината, договорът е изготвен така, че тя да разполага едва с една трета от акциите в него. Документът дава възможност и дяловете на двамата партньори да се отстраняват принудително. „Всичко е направено така, че просто общината в един момент да остане без акциите си и съответно без хотела“, коментираха юристи.
Освен това пред общинския съвет кметът представя предложението за създаването на дружеството с подправено име на фирмата, с която действително ще си партнира. Вместо известната в Турция заради честите си занимания с контрабанда „Финрест“, с която реално се готви да сключи договора, кметът вписва в документа фирма „Финтекс“.
Това изчерпва търпението на християните в града, които се организират в инициативен комитет и се събират на протестен митинг. С тях на площада излизат и 10-12 мюсюлмани. Инициаторите изпращат покана до кмета, под която обаче се страхуват да се подпишат, защото са убедени, че последствия ще има. Те и не закъсняват. Палев привиква местните бизнесмени християни и им обяснява да не се захласват по гражданските инициативи. „Сами си ритате работата така“, предупреждава ги той.
Въобще и не се явява на митинга.
За да го накарат да отговори на въпросите на беличани, пък членовете на инициативния комитет се принуждават да съберат всички депутати от района и да изправят кмета на разпит.
Сделката с хотела е спряна от тогавашния областен управител на Благоевград Владимир Димитров с мотив за пълната й незаконосъобразност.
Местните обаче са категорични, че няма да спрат дотук. „Покорният умира като роб. Следващата ни стъпка е гражданско неподчинение. Стига ни, че 500 години сме били под робство“, заканват се хората.
Но само закани не са достатъчни да спрат тандема Ибрахим – Муса.
Писмото
Едно писмо подписано от Шенка Илиева – управител на строителната фирма „Термикс ЕС” и член на Камарата на строителите в България, в него се казва:
„С настоящия сигнал желаем да ви обърнем внимание на многократните нарушения от страна на кмета на община Белица във връзка с провеждането на открит конкурс за възлагане на малка обществена поръчка с предмет „Обновяване и ремонт на детска градина в с. Краище, община Белица”, открита с Решение № РД-15- 170 от 10 август 2009 г. на кмета на община Белица.
С Решение № РД-15-212 от 17 септември 2009 г. кметът обяви класирането на участниците в процедурата. Със същото решение бяхме класирани на четвърто място, като по показателите за оценка К2 и К3 не бяхме оценени съгласно приетата методика за оценка, с което е нарушен чл. 40 от Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП). Обжалвахме решението пред Комисията за защита на конкуренцията. Тя се произнесе с Решение № 1276 от 3 декември 2009 г., като отмени решението на възложителя и върна процедурата за ново разглеждане при спазване на указанията, изложени в решението.
С Решение № 15-05 от 11 януари 2010 г. на Възложителя, нашето дружество е отстранено от участие в процедурата, защото според комисията „офертата не отговаря на предварително обявените условия, тъй като участникът е предложил срок за изпълнение на поръчката от 29 календарни дни, който не е реален и не е в съответствие с нормална- та практика за изпълнение на подобни обекти…“
Това решение отново бе отменено като незаконосъобразно от КЗК с Решение № 274 от 16 март 2010 г. и процедурата отново беше върната за ново разглеждане при спазване на мотивите, залегнали в решението на КЗК.
Кметът на община Белица обжалва решението на КЗК пред Върховния административен съд. На 8 декември 2010 г. с Решение № 14959 по адм. дело № 6142/2010 тричленният състав на ВАС отхвърли жалбата на кмета като неоснователна, определи изводите на КЗК като „правилни и законосъобразни“ и изрично посочи:
указанията на КЗК не са били изпълнени от възложителя и помощния му орган.
След отмяната на обжалваното решение и поредното връщане на процедурата с Решение № РД-15-49 от 10 март 2011 г. на кмета на община Белица обществената поръчка с предмет „Обновяване и ремонт на детска градина в с. Краище, община Белица“ бе прекратена с уникалния мотив, че нито една от подадените оферти не отговаря на изискванията на възложителя.
Обжалвахме въпросното решение и след като процедурата стигна отново до ВАС (за трети път!!!), с Решение № 9681 от 30 юни 2011 г. върховните магистрати отмениха решението на кмета и отново върнаха „нещата“ в Белица – за продължаване на процедурата по възлагане на обществената поръчка съобразно задължителните указания, дадени в мотивите на съдебния акт.“
Всеки, който си помисли, че от 30 юни 2011 г. нататък в Белица е настъпил вечен мир и още по-вечна любов, а пък жителите на с. Краище лягат и стават, пеейки „Одата на Радостта“ във възхвала на кмета Палев, нещо се е объркал. Защото конституцията, Законът за нормативните актове, Административно-процесуалният кодекс, ЗОП и НВМОП може да са задължителни са всички останали, включително за държавния глава, министър-председателя и главния прокурор, но за градоначалника на Белица тези нормативни актове представляват. най-обикновена загуба на хартия и печатарско мастило.
Четем какво пише по-нататък в писмото на строителната фира „Термикс ЕС“: „След поредното отменяне на незаконосъобразните решения на възложите- Ш ля и при да дени задължителни указания, с Решение РД-15- 182 от 7 октомври 2011 г. процедурата за възлагане на обществената поръчка ОТНОВО Е ПРЕКРАТЕНА – този път на основание чл. 24, ал. 1, т. 2 от НВМОП. Следва поредно обжалване от наша страна и с Решение № 1647 от 29 ноември 2011 г. Комисията за защита на конкуренцията ОТНОВО отменя решението, с което кметът на община Белица прекратява процедурата за възлагане на обществената поръчка. Към настоящия момент преписката се намира във Върховния административен съд за ЧЕТВЪРТИ ПЪТ!!!“
Знаете ли какво би се случило на всеки обикновен бизнесмен, който за около година и половина по най-демонстративен начин откаже да изпълни две решения на Комисията за защита на конкуренцията и три решения на Върховния административен съд? Най-безболезнено е стартирането на „наказателните“ процедури, по Закона за обществените поръчки и Административно-процесуалния кодекс, завършващи в първия случай с глоба от 5000 до 100 000 лв., а във втория – с глоба от 200 до 2000 лв. при първо нарушение, а при повторна демонстрация на „характер“ – със санкция от 500 лв.
За… всяка седмица на неизпълнението. В по-тежкия вариант на обикновения бизнесмен може да му се случат и две-три други „неща“. Примерно – упоритото му нежелание да изпълни решенията на КЗК и ВАС може да събуди интереса на държавното обвинение, което пък да включи в „играта“ икономическата полиция и НАП… Но както вече сигурно сте се досетили, кметът на Белица Ибрахим Палев не е обикновен бизнесмен. Със сигурност не се вписва и в категорията на обикновените градоначалници, които ги скъсват от ревизии, прокурорски проверки и наказателни производства за всяко тяхно по-съмнително действие около една или друга обществена поръчка.
Според сайта на фонд „Земеделие“ в периода 2008-2010 г. община Белица е получила по линия на Европейския земеделски фонд за гарантиране на земеделието цели 7,993 млн. лв. Какво точно са гарантирали с тези пари кметът Палев и подопечните му чиновници, не е ясно, защото според официалната статистика тази община е една от най-изостаналите административни единици в България. Доказателства? Само едно, макар и „леко“ периферно: според оскъдните документи, публикувани в общинския сайт, през 2012 г. амбициите на общинарите са да осигурят от стопанисването на общинските имоти умопомрачителната сума от… 98 300 лв.! Горе-долу толкова струва един средностатистически двустаен апартамент из крайните столични квартали, но да не се разсейваме. Според Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти, по-известна като ИСУН, за последните три-четири години община Белица е спечелила само един-единствен проект. Той обаче няма нищо общо нито с икономическото възраждане на Белица, нито с укрепването на административния капацитет на общинските структури, нито с трансграничното сътрудничество. Наименованието на проекта е „Ние ще ви помогнем“, стойността му е 196 000 лв., а идеята е подбор и обучение на кадри за социален патронаж.
Абсолютно нищо не му се случва на кмета Ибрахим Палев и в средата на 2010 г., когато тогавашният областен управител Валери Смиленов си прави любопитен експеримент. Случката е от 10 юли 2010 г. и медиите я отразяват подобаващо със заглавия „900 000 лв. за 100 метра подпорни стени закопани в Белица“:
„Крупни финансови злоупотреби в община Белица ще са първата задача, с която трябва да се заеме новият шеф на Икономическата полиция в Благоевград, чието назначение се очаква тези дни. Сигналът е внесен в Областна дирекция на МВР не от кого да е, а от областния управител Валери Смиленов. В информацията, за чиято проверка настоява губернаторът, има 4 обекта, лично огледани от него и преценени като абсурдни. Първият е 42-метрова подпорна стена в с. Черешово, за която са платени 118 000 лв. По преценката на Смиленов, който се консултирал със специалисти, „съоръжението“ не струва повече от 18 000 лв.,защото стената е изключително тънка и ненадеждна. В село Палатик също е правена подпорна стена от 28 метра, като за нея са платени 119000лв. Не по-малко скандална е стената в местността Свирово дере на село Краище, която е струвала 369 793 лв. По проект заедно с нея трябвало да се построи и мост, но парите свършили. Последният обект е в самия град Белица.
Там за корекцията на дере в кв. „Русовица“ държавата е платила 290 000 лв.
На огромните суми, изразходвани от общинския кмет Ибрахим Палев, губернаторът се натъкнал, когато изненадващо и без предупреждение посетил Белица сам. От година Смиленов се разчиствал от срещи един ден в седмицата и рано сутринта тръгвал за някоя от отдалечените и забравени от всички общини. На място той се представял не на кмета, а търсил контакт с обикновените хора, които обикновено не го разпознавали и охотно му разказват какво им тежи. По същата схема той успял да стигне и до информацията за стотиците хиляди левове, прахосани в община Белица.
И още две инвестиционни „клюки“, открити от нас в бездънните масиви на интернет. В разгара на предизборната парламентарна кампания през 2005 г. свършеното от представителите на управляващата дотогава коалиция НДСВ – ДПС е обобщено от опозицията така: първите пари, които държавата инвестира за европеизирането на Белица през периода 2001- 2005 г., са по проекта „Царското кладенче“. Става дума за изграждането на площадка за барбекю, разположена на пет километра от града в едноименната местност. А в навечерието на местните избори през 2011 г. една от причините, заради които жителите на Белица се разбунтуваха срещу манипулирането на вота в полза Палев, гласи: „За последните осем години в Белица е построена само една градска тоалетна“.
Но да се върнем на нашата си история. В разгърнат вид обществената поръчка (според обявлението за откриване на процедурата) „Обновяване и ремонт на детска градина, намираща в село Краище, община Белица, област Благоевград“ представлява „СМР на сградата на детската градина (по покрива, смяна на дограмата, фасади и вътрешен ремонт), на кухненския блок (по покрива, смяна на дограмата, фасади и вътрешен ремонт), на отоплението и вентилацията, на котелното, както и на баните и тоалетните“. Основният критерий за оценка е икономически най-изгодна оферта, крайният срок за изпълнението е 90 дни, а прогнозната стойност без ДДС – 307 500 лв. Кой точно е трябвало да забогатее от тази поръчка и с колко, не е известно и едва ли някога ще научим.
(Продължава в следващия брой!)
Be the first to leave a review.