КЗП умишлено прикрила темата за индексацията на цените на мобилните услуги?
КЗП се събра на обществено обсъждане за индексацията на цените на мобилните оператори. Оказва се май, че темата умишлено е прикривана от регулатора. Поне така излиза от думите на един от членовете на регулатора.
След анализ ще се изготви становище за клаузата за индексацията на цените на мобилните услуги, това обяви в началото на общественото обсъждане председателят на КЗП Стоил Алипиев за индексацията на цените на мобилните оператори. Константин Арабаджиев, член на Комисията обясни, че миналата година има три доклада за тази индексация. Година и половина докладните, с които да се обяви индексацията за неравноправна не е внасяна и отправи обвинение към Алипиев, че сега искаш да си изгради определен имидж.
От администрацията на Омбудсмана са категорични, че клаузата за индексацията е неравноправна. Потребителите не могат да влияят на тази клауза и е сключена във вреда на потребителя. Не е предвидено намаляване и така се обогатяват мобилните оператори, смятат от администрацията на Омбудсмана.
Според Иван Лазаров, представител на потребителска организация припомни, че тази клауза е от 20 години, но досега не е прилагана. Той недоумява какво се е случило сега. Иван Димитров от КРС посочи, че комисията от 2007 не одобрява общите условия на мобилните оператори, както и досега се тиражира в общественото пространство. В КРС само се предоставяли за информация общите условия. И този ангажимент отпаднал в последните години. КРС може са регулира само цените на едро, по думите му.
От МИИ са представили становището си миналата година, както и тази, а именно, че имат право да индексират цените, което е потвърдено от съда в Люксембург. Но с това темата не се изчерпвала. Освен това проблемът надхвърлял обхвата на българското законодателство. Но все пак според икономическото ведомство клаузата за индексацията на цените е неравноправна.
Димитър Деков от сдружение за правна помощ на потребителите се съгласи със становището на Омбудсмана. Той смята, че клаузата е неравноправна. Някой някъде бърка, трябва да видим кой къде бърка, по думите му. Въпросът за цените е въпрос на друга регулация, регулацията на пазара, по мнението му.
Емил Георгиев от Федерацията на потребителите в България е убеден, че има бездействие от страна на държавата. Той е притеснен, че е имало доклади, които година и половина не са разглеждани. Георгиев иска министърът на икономиката да наложи възбрана. Два от мобилните оператори са спонсори на футболни клубове, подчерта той и е категоричен, че има картел, който няма как да се докаже. А клаузата за индексацията на цените е неравноправна. Георгиев зове за общ потребителски съдебен иск.
Be the first to leave a review.