Имен ден: Над 40 силни имена черпят днес за голям воин на вярата
Православната църква чества Свети благоверен княз Александър Невски
Православната църква чества Свети благоверен княз Александър Невски. Името Александър означава защитник на мъжете, но също така и защитник, воин на вярата.
Името Александър е едно от най-силните. Дарява притежателя си със самоувереност и сила. Характерът на Александър е непостоянен. Той е решителен, умен и общителен, има живо въображение и чувство за хумор.
Може да бъде дързък, дори да прекрачва границите на приличието. Най-много се страхува от неуспех, за което обикновено няма основания. Дори да му се случи нещо, късметът и щастливата случайност му помагат да се справи с неприятните ситуации. Силата на името предполага властност и героизъм. Точно затова Александър реагира доста болезнено, когато хората не го вземат на сериозно.
В душата си всеки Александър се смята за лидер и наистина може успешно да заема ръководен пост, тъй като е енергичен и справедлив. Но в живота невинаги успява да се реализира и в този случай има опасност да се превърне в затворен и комплексиран човек.
Александър може да бъде много щедър и великодушен – без колебание да жертва всичко, което притежава. Но не е склонен да сподели себе си и това създава преграда за истински близко общуване с него.
Жив и весел на повърхността, дълбоко в себе си той таи малко песимизъм. В личните си отношения Александър е независим, но обича жените и приятелите си. Очакванията му в приятелството са много високи. В любовта повече мечтае, отколкото действа. Не познава несподелената любов, но на жените им е трудно с него.
Житие на светеца
Той е роден през 1220 г, в Русия живял по времето когато руските земи били под татарско владичество и бил княз на Новгородската област.
Днешният ден 23 ноември църквата почита паметта на Св. Благоверен княз Александър Невски. Св. Александър Невски е роден през 1220 г. и е бил княз на Новгородската област.
По време на неговото управление шведският крал с многобройна войска тръгнал на поход срещу Новгород. Княз Александър поел защитата на града си.
Историята разказва, че княз Александър храбро защитавал града си от нашествието на шведския крал, молейки Бог да му помогне. Когато вражеските армии се сблъскали при река Нева.
Новгородският княз удържал славна победа, за която бил наречен “Невски”. По-късно св. Александър бил утвърден от татарския хан за велик княз Владимирски, Киевски и Новгородски. Тогава той станал единствен защитник на православната вяра и народа против татарите.
Александър бил истински воин както на бойното поле, така и в молитвата във вярата си в Бога. От там идва и значението на името Александър – защитник на мъжете, защитник на вярата, воин на вярата.
Св. Александър управлявал десет години и за това време направил много добри дела за вярата, Църквата и народа. В края на живота си пожелал да приеме монашество.
Св. Александър починал в 340 г. на 98-годишна възраст.
Това значение води началото си от св. Александър
Невски, който е роден през 1220 г. в Русия и е бил княз на Новгородската област. Историята разказва, че княз Александър защитавал храбро града си от нашествието на шведския крал, като се уповавал на Бога да му помогне в битката. Двете вражески армии се сблъскали при река Нева и с Божията помощ Александър спечелил битката. Оттам идва и прозвището му Невски.
Празник на катедралата св. Александър Невски
На 23 ноември се чества и празника на най-голямата източноправославна катедрала на Балканския полуостров в София, носеща името на светеца. Името “Александър” е от старогръцки произход и означава „защитник на мъжете”.
Храм-паметникът в центъра на София носи името св. Александър Невски, защото руският цар Александър Николаевич имал за свой небесен покровител именно св. Александър Невски.
Катедралата е най-голямата и най-високата на Балканите – 52 метра.
Имен ден празнуват всички с имената АЛЕКСИ, АЛЕКСА, АЛЕКО, АЛЕКСЕЙ, АЛЕКСАНДЪР, АЛЕКСАНДРА, АЛЕКСАНДРИНА, САША, САШО, САШКА, АЛЕГ, АЛЕК, АЛЕКС, АЛЕКСАНА, АЛЕКСАНДРИЯ, АЛЕКСЕНИЯ, АЛЕКСЕНКА, АЛЕКСЕЯ, АЛЕКСИНА, АЛЕКСИЯ, Алека, Алеко, Алекса, Александра, Александрина, Александър, Алекси, Алексей, ЦАКО, ЦАНКО, ЦАНО, ЦАНЬО, ЦАНЧО, ЦАЦО, ЦАНА, ЦАНКА, ЦАНЕ, ЦАНЮ, Цана, Цанка, Цанко, Цано, Цаньо, Цандьо
Be the first to leave a review.