Кредитен експерт: Влизането в еврозоната няма да се отрази на кредитите у нас

Влизането в еврозоната изобщо няма да се отрази на кредитите. Това обясни пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев.

Той посочи, че в нея лихвите са по-ниски, отколкото в страните, които имат собствени валути.

Тошев коментира данните на БНБ, че само за последните 3 месеца заемите на потребителите са се увеличили с 1.4 млрд. лева.

„Причината за ръста е все още активния пазар на имоти и интерес към закупуване на собствено жилище. Реално броят на ипотечните кредити намалява, но заради високите цени на имотите има ръст в обема. Тенденцията е хората да са предпазливи заради очаквания ръст на лихвите по кредитите. Но от друга страна желанието да имаш имот, това, че безработицата остава на исторически ниски нива и ръста на доходите от последните няколко години мотивират хората да теглят кредити в момента“

„Няма да има рязко вдигане на лихвите, нека хората да не се притесняват“, заяви още кредитният консултант.

„В момента няма повишение на лихвите по изтеглените кредити. То се очаква да е за новите кредити. Процесът по повишаване на лихвите започна по цял свят преди около година. В България за тази една година повишението на лихвите при ипотеките е между 0.1 и 0.3%, при потребителските с между 0.2 и 0.5%. Българинът почти не го усети“.

Най-вероятно есента ще има леко повишение на лихвите, но не очаквам да е сериозно, посочи Тошев.

„Вероятно ще е до 0.5%. При потребителските кредити ще има по – видим ръст на лихвите. Вероятно ще е до 1%. Хората без спестявания и по-ниски доходи трябва да са внимателни. Кредитите не трябва да надхвърлят 30% от приходите“.

Експертът препоръча генерално рефинансиране на всички задължения и обединяването им в един кредит при най-добри условия.

„Има много отделни случаи, в които лихвата е скочила, това лято обаче, все още и в момента, лихвите са много горещи, има промоционални оферти по ипотечните кредити, които изтичат в края на септември, които са на нива и на 2018, 2019, 2020 г. Ако на някой лихвата му е скочила, сега е моментът да рефинансира. Нормално е, когато има дългосрочни кредити от 20-30 години, лигвата да се променя, рефинансирайте кредита си, ще свалите лихвата си и ще тръгнете от по-ниска база при следващото увеличение“, посочи експертът и в ефира на bTV.

Той посъветва и да не се тегли бърз кредит над 500 лева.

„Една кредитна карта е алтернатива на бързия кредит“, категоричен е той,

„В никакъв случай не теглете бързи кредити, има голям проблем с тях. В парламента трябва най-накрая да регулира този пазар. Не теглете бързи кредити за суми над 500 лева. Виждал съм договор, според който теглиш 3000 лева, а след три години трябва да върнеш 8500 лева. Това е убийствено“, призова той.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене