Включете се в анкетно проучване на потребностите на заинтересованите страни и потенциала на територията на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово и в работни срещи за консултиране на разработваната стратегия за Водено от общностите местно развитие
ВКЛЮЧЕТЕ СЕ В АНКЕТНО ПРОУЧВАНЕ НА ПОТРЕБНОСТИТЕ НА ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ПОТЕНЦИАЛА НА ТЕРИТОРИЯТА НА МИГ – ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ – ГЪРМЕН – ХАДЖИДИМОВО И УЧАСТВАЙТЕ В РАБОТНИ СРЕЩИ ЗА КОНСУЛТИРАНЕ НА РАЗРАБОТВАНАТА СТРАТЕГИЯ
ДО
ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ
ОТ ОБЩИНИТЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ГЪРМЕН И ХАДЖИДИМОВО
Уважаеми госпожи и господа,
Сдружение „Местна инициативна група – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово“ разработва Стратегия за Водено от общността местно развитие (СВОМР) за новия програмен период 2023 – 2027 г., на територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово.
Консултирането с местната общност в процеса на разработване на стратегията, както и проучването на потребностите и очакванията на заинтересованите страни, са от ключово значение при прилагането на подхода за ЛИДЕР/Водено от общностите местно развитие и планиране на местното развитие „отдолу-нагоре”. Така местното население поема инициативата и управлението и съвместно определя потребностите и потенциала за развитие на територията си, чрез разработване и изпълнение на стратегия за интегрирано местно развитие.
През новия програмен период се запазва възможността за многофондовото финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони /ЕЗФРСР/, Европейския социален фонд /ЕСФ+/ и Европейския фонд за регионално развитие /ЕФРР/.
Съгласно Споразумението за партньорство средствата от ЕСФ+ и ЕФРР за прилагането на подхода ВОМР ще са в размер на 2% от разпределените средства по програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Околна среда“.
Финансовият ресурс за МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (ЕЗФРСР) може да е в размер до 3 000 000 евро, включващ средства за изпълнение на проекти по стратегията, средства за изпълнение на дейности за сътрудничество и средства за управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране.
МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово има възможност да включи в Стратегията за ВОМР за периода 2023-2027 г. мерки за финансиране по следните програми:
1). СПРЗСР – Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони /ЕЗФРСР/:
Възможни интервенции:
- Инвестиции в земеделските стопанства – финансовата помощ е в размер до 50 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда – финансовата помощ е в размер до 50 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Инвестиции за преработка на селскостопански продукти – финансовата помощ е в размер до 50 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда – финансовата помощ е в размер до 50 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – финансовата помощ е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони – финансовата помощ е в размер на 100%;
- Запазването на духовния и културния живот на населението в селските райони – финансовата помощ е в размер на 100%;
- Непроизводствени инвестиции в земеделските стопанства – финансовата помощ е в размер на 100 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи;
- Първична преработка на дървесина – финансовата помощ е в размер до 65% съгласно предоставената възможност на Регламента за СП.
2) ПКИП – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ЕФРР/, с индикативни дейности:
- Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията: въвеждане на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, вкл. маркетингова и организационна иновация съгласно тематични области „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника“, „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ на ИСИС 2021-2027;
- Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията: въвеждане на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, вкл. маркетингова и организационна иновация съгласно тематична област „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика “ на ИСИС 2021-2027.
Предвижда се максималният размер на общия публичен принос в бюджета на една стратегия за ВОМР да е в размер до левовата равностойност на 800 000 евро.
3). Програма „Образование“ 2021-2027 г. /ЕСФ+/:
Предвиждат се дейности по създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери. Бюджетът, който се предвижда за една Стратегия за ВОМР е 500 000 евро.
4) Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. /ЕФРР/. Предвижда се подкрепа в следните приоритети:
4.1. Приоритет „Отпадъци“ – информационни и разяснителни дейности;
Мярка за финансиране чрез подхода ВОМР: „Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците както и информационни и разяснителни кампании за заинтересованите страни и населението“
4.2. Приоритет „Биологично разнообразие“ – информация и обучения, промяна в нагласите, семинари и форуми и др.:
Мярка за финансиране чрез подхода ВОМР: „Постигане на по-добра осведоменост относно биологичното разнообразие на всички нива“
Бюджетът за стратегия на МИГ се определя на база единичен разход на жител (2,11 лв./жит. отпадъци и 2,79 лв./жит. биоразнообразие).
5) Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. /ЕСФ+/:
Могат да бъдат подкрепени дейности за постигане на следните специфични цели:
- Достъп до заетост, активиране и мотивиране за включване на пазара на труда, обучения за придобиване на умения, придобиване на квалификация и др.– за безработни, неактивни, вкл. продължително безработни, над 29 г.;
- Активен живот на възрастните в пенсионна възраст и остаряване в добро здраве – по-дълго участие на пазара на труда, активно социално поведение и доброволчество, опазване на здравето и превенция на заболявания;
- Социално-икономическа интеграция на маргинализирани групи като ромите;
- Активиране, мотивиране, включване в заетост на безработни или неактивни младежи до 29 г. вкл., повишаване на уменията, компетенциите и професионалната квалификация, кариерно ориентиране, консултиране, стажове, обучения на работното място и др.
Във връзка с това, Ви каним да се включите в анкетно проучване на потребностите и потенциала на територията на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово, с цел отчитане на мнението на заинтересованите страни и участие в процеса на планиране, като гаранция, че Стратегията ще отговаря на потребностите, очакванията и намеренията на представителите на местната общност и ще отрази тяхното виждане за развитие на територията.
Активното участие в процеса на проучване и планиране е от ключово значение при структуриране на приоритетите, целите, мерките и критериите за подбор на проекти, които ще бъдат включени в новата Стратегия за ВОМР.
Анкетата е достъпна на адрес: https://forms.gle/ckdyBrTUTyMaoDfq5.
Разчитаме на Вашата активност, защото мнението на всеки един от Вас е важно!
Каним всички заинтересовани страни да се включат в предстоящите работни срещи за консултиране на разработваната стратегия за Водено от общностите местно развитие в периода 24 юли – 2 август 2023 г.
Повече информация може да получите на интернет страницата на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово с адрес: http://mig-gotsedelchev.com/.
С уважение,
Екип на Сдружение „МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово“
Анкетното проучване и дейностите по консултиране на разработваната Стратегия за ВОМР се провеждат в рамките на Административен договор РД – 50 -71/22.03.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Подготовка на СНЦ „Местна инициативна група – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово“ за програмен период 2023 – 2027 г.“, който се осъществява с финансовата подкрепа на подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“, мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
–––––––––––––––––– www.eufunds.bg ––––––––––––––––––
Проект „Подготовка на СНЦ „Местна инициативна група – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово“ за програмен период 2023 – 2027 година“ по под-мярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“, финансиран от Програма за развитие на селските райони 2014 -2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Be the first to leave a review.