Излезе новата стихосбирка на поета Рамадан Капсъзов от село Горно Дряново!

В края на месец юни излезе от печат „На душата по сивите струни“ – втората стихосбирка на Рамадан Капсъзов от с. Горно Дряново. Книгата съдържа 63 стихотворения с предимно философска насоченост. Рисунката за корицата е дело на Айше Муева също от с. Горно Дряново.

Редакторът на книгата – Живодар Душков – е написал и кратко представяне на автора и на новата му стихосбирка, което поместваме тук: За старото и новото време или за полета на поезията във Времето Стихосбирката „На душата по сивите струни. Записки на един труп“ е втората поетическа книга на Раммадан Л.К. и това e неминуем повод за сравнение. Защото негласно „правило“ е да се проследят крачките, направени между годините, като първата – 2021-а, е свързана с излизането на дебютната му книга „По черно-белите клавиши на душата“. Веднага трябва да подчертая: Раммадан Л.К. не само затвърждава създаденото първо впечатление, че пред читателите се изправя с целия си ръст един оригинален творец, но те добиват и увереност относно пътя, по който е поел – негов си, оригинален, осмислен. Такава е и посоката, по която се е насочил – отговаряща напълно на същината му. Не съм почитател на нумерологията, но няма как да отмина мълком факта, че и в настоящата стихосбирка трите цикъла са с по 21 стихотворения. Навремето, когато се запознах с първата поетична книга на Рамадан, знаех за него единствено, че следва специалността „Българска филология“ в Софийския университет. Разбира се, направи ми впечатление, че циклите в „По черно-белите клавиши на душата“ бяха с по 21 творби, но за себе си реших: младежът акцентира върху… възрастта си. Пък и кой се интересува на колко години е творецът, след като поезията му е впечатляваща?! Смятайки предположението си за вярно, не продължих своето шерлок-холмство. Сега, запознал се с биографията на Рамадан, осъзнах, че в някогашните си размишления съм бил тръгнал по неверен път…

А какъв е смисълът на числото 21? Определят го като „числото на Душата на Вселената“. Като „Числото на Трите седмѝци“. Като „Свещеното число на Тибет“. Като „Короната на магията“… Твърдят, че то символизирало непрекъснатото движение, великата любов, щастието и пр., и пр. Мисля си, че Раммадан Л.К. е имал съвсем друго предвид, за да определи числото 21, заложено в циклите на двете му книги. От 21 стиха се състои една глава в Библията. 21 са старозаветните стихове в „Еврейската книга“. 21 пък са главите на Евангелието от св. Йоан… И от тази гледна точка числото 21 се обвързва с мъдростта. Поезията на Раммадан Л.К. е изпълнена с философски размисли и размишления, акцентува върху общочовешките ценности… Свой прочит на стихотворенията е направила Айше Муева – посредством рисунката си за корицата. Като прибавим и подзаглавието на поетичната книга – „Записки на един труп“, както и насловите на трите цикъла („Записки от една безшумно отшумяла пролет“, „Записки на една разнолика, нестройна душа“ и „Записки на един мъртвец / мъдрец“), очакванията на читателя ще бъдат насочени в твърде мрачна посока. Нека не избързва! Ще му направи впечатление, че книгата започва с мото, взето от Артюр Рембо – „Първото нещо, което трябва да извърши този, който иска да стане поет, е собственото си цялостно опознаване; той търси душата си, изследва я, съблазнява я, изучава я. Щом я опознае, трябва да почне да я усъвършенства…“. След това, ще установи, че много от творбите имат за мото по-къси или по-дълги мисли от Александър Блок, Сергей Есенин, Пол Верлен, Милан Кундера, Никос Казандзакис, Омар Хайям, Хазрат Инаят Хан, Димчо Дебелянов, Никола Й. Вапцаров, Дамян Дамянов, Борис Христов, Михаил Белчев и др. Това е особен прийом, приложен от Раммадан Л.К., срещан в музиката, когато даден композитор създава вариации „по…“. Така и тук мотото изиграва роля на своеобразно надграждане, извеждане на нов момент, съобразен с Времето, влизане в своеобразен диалог с предшествениците… А дали не е нещо съвсем друго – в поезията си като в едно своеобразно огледало за обратно виждане Раммадан Л.К. да ни подсеща, че в крайна сметка онова, което е характерно за съвремието, което ни вълнува, което ни занимава със себе си…, по невероятен начин е в близост с миналото? Живодар Душков Книгата в хартиен вариант се разпространява лично от автора, с когото може да се свържете във Фейсбук на личния му профил Раммадан Л.К. или на творческата му страница Стихове от старо време, както и на телефон 0894 326 127.

В електронен вариант книгата може да се закупи от онлайн книжарница Хеликон: https://m.helikon.bg/10000007514461-На-душата-по-сивите-струни.html

  

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене