Лошо: Новата власт вече умува за отлагане на увеличението на пенсиите и заплатите на учителите

Още преди да е прекрачил прага на Министерството на финансите в ролята си отново на министър, Асен Василев постави главната цел на пренаписването на бюджета

След като изготвянето на нов бюджет беше посочено като приоритет, до няколко седмици се очаква държавата да има изцяло нова сметка за 2023 г. В нея дефицитът трябва да спадне от 6,4 на сто на 3%, колкото е изискването за еврозоната.

Още преди да е прекрачил прага на Министерството на финансите в ролята си отново на министър, Асен Василев постави главната цел на пренаписването на бюджета. „Целта е 3% дефицит, но без увеличение на данъците“, коментира той, цитиран от NOVA.

Вариантите да се случи това е да се намерят повече пари. Това може да стане по два начина – увеличаване на приходите или намаляване на разходите. Една от възможностите, която неофициално е на масата, е индексираните пенсии и заплати на учители да се отложат за по-късен етап в годината.

„Вместо да се случи от 1 юли, да стане от 1 октомври. Това до голяма степен ще осигури финансов ресурс. Отлагане на увеличаването на учителските заплати – вместо да се извърши сега, да се извърши от 1 октомври“, посочи Добрин Иванов от АИКБ.

Синдикатите са категорично против такъв сценарий. „Доходите трябва да бъдат вдигнати от 1 юли. Ако това не се случи, КНСБ ще протестира. И не просто ще протестира, а ще правим и стачки. Няма да са хубави нещата, така че, надявам се, политиците да имат разум и да си изпълнят нещата, които даваха преди изборите“, обясни Любослав Костов от КНСБ.

Сметката показва, че такова забавяне би довело до спестяване на почти 1 млрд. лв. Но цената на подобно решение няма да е само финансова, посочват експертите. Защото такова решение е непопулярно. Поставят под съмнение и евентуалния ефект.

„Пенсиите трябва да бъдат увеличени от месец юли по механизъм, както имаше намерения за увеличаване на учителските заплати. Това дали ще се случи, или ще бъде отложено с няколко месеца – напълно е възможно да се предприеме такава стъпка, но тя няма да реши проблема с дупката в бюджета“, поясни икономистът Михаил Кръстев.

Единодушие се постига в това, че 3% дефицит могат да се постигнат чрез орязване на капиталовата програма. В нея са заложени инфраструктурни проекти, които според експертите трудно могат да се реализират за около шест месеца.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search