„Марек“ взе гейм на шампион на Европа

98445-marek-volei (1)

Първенецът на България „Марек Юнион Ивкони“ Дупница взе гейм на победителя във волейболната Шампионска лига на Европа от 2012 година – руския  „Локомотив“ Новосибирск. В мач от I кръг на Група „В“, който се игра в „Апена Самоков“ „Марек“ падна от „Локомотив“ с 1:3 (20:25, 27:25, 16:25, 20:25).  С оглед предстоящото в неделя (9 ноември) дерби в руската Суперлига със „Зенит“, в България дойде втория състав на „Локомотив“. Нито един от досегашните титуляри от мачовете в Русия – кубинецът Ореол Камехо, Александър Бутко, словакът Лукаш Дивиш, Александър Абросимов, Валентин Голубьов, Артьом Волвич, Денис Земченьок, не пристигна за мача с дупничани. Звездата Павел Мороз пък е контузен. За мача не дойде и самият Андрей Воронков. В мача с „Марек“ новосибирци бяха водени от помощник треньора Константин Сиденко.  Единствената звезда на тима, която игра в България е американският център и национал Дейвид Лий, който е олимпийски шампион от Пекин 2008 и победител в Световната лига през 2014 година, съобщава sportal.bg. Двубоят „Марек“  – „Локомотив“ започна с лек превес на гостите от Русия, които поведоха с 6:4 в началото на мача. „Марек“  успя да изравни след страхотен сервис и ас на Гьорги Гьоргиев – 7:7. „Локомотив“ поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след пайп на Станислав Ерьомин. Илияс Куркаев даде преднина на Локомотив от 14:12. Руският тим поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Локомотив дръпна с 4 точки при 21:17. Николай Леоненко направи 22:18 с атака по блокадата на „Марек“. Двоен блок на Никита Аксюткин и Дейвид Лий изведе тимът от Новосибирск до геймбол при 24:10. Сервис в мрежата на Станислав Величков даде успеха на „Локомотив“ с 25:20 в първата част. Волейболистите на „Локомотив“ поведоха с 2:0 в началото на втория гейм. „Марек“  изравни до 2:2 след добър сервис на Ангел Велков. Николай Леоненко изведе Локо напред при 7:5. Контраатака на Мартин Иванов намали разликата до 6:7. „Марек“  изравни при 7:7 след атака в аут на руснаците. Нов сгрешен сервис на Станислав Величков и 7:8 при първото техническо прекъсване. „Локомотив“ поведе с 11:9 след спорно отсъждане на съдията Мирко Янкович. Руският тим дръпна с 12:9 след атака на Николай Леоненко. Найден Найденов взе прекъсване за „Марек“. При 19:12 за „Локомотив“ Павел Душков замени Венцислав Трифонов. Тройна блокада на „Марек“  намали резултата до 17:21. Последва нов силен сервис на Гьорги Гьоргиев и нова тройна българска блокада за 18:21. Константин Сиденко взе прекъсване за гостите. Добрият сервис на Гьорги Гьоргиев доведе резултата до 20:21, но Дейвид Лий бързо направи 22:20 за „Локомотив“. Атака на Николай Леоненко по правата от зона 2 – 23:20 за гостите. „Марек“ изравни при 23:23 след чудестен единичен блок на Станислав Величков, която дойде след страхотна игра в защита на Владимир Лобутов. „Локомотив“ стигна до геймбол при 24:23, но блокаут на Станислав Величков изравни резултата до 24:24. Нова атака на Станислав Величков от зона 4 по правата и геймбол за „Марек“ – 25:24. Георги Елчинов би сервис в аут – 25:25. Атака на Николай Леоненко в аут и втори геймбол за тима от Дупница при 26:25. Нова атака в аут на Николай Леоненко и 27:25 за Марек във втората част. +19 Волейболистите на „Марек“ поведоха с 6:3 в началото на третата част. Павел Душков атакува мощно в центъра за 7:4, въпреки че срещу него бе олимпийският шампион от Пекин 2008 Дейвид Лий. „Марек“  поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Последваха 4 поредни точки за „Локомотив“, който поведе с 10:8. Найден Найденов взе прекъсване за „Марек“. Ас на Дейвид Лий и 11:8. Резултатът набъбна до 15:9 за гостите. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 за „Локомотив“. Руснаците спечелиха третата част с 25:16. Шампионите на Европа от 2012 година поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. „Марек“ обърна резултата до 12:11, след като Николай Леоненко атакува в аут. Руските волейболисти обърнаха развоя на резултата до 18:15 и 20:16 в своя полза. Найден Найденов взе прекъсване за „Марек“. Тройна руска блокада срещу атака на Станислав Величков и 21:17. Локомотив спечели четвъртата част с 25:20 и мача с 3:1 гейма. +19 Георги Елчинов стана най-резултатен за „Марек“ с 18 точки (1 ас, 46% ефективност в атака). Николай Леоненко се отличи с 19 точки за „Локомотив“, а Илияс Куркаев добави още 17 точки (2 аса, 8 блока, 88% ефективност в атака).

E79 News; Снимки: Архив