Добрата новина: „Благоевград -БТ“ заяви 2 паралелки специалисти за нова фабрика, която отваря през 2018г., поема обучението, стипендиите и закуските на учениците
В 61 паралелки след 7-ми клас и 79 паралелки след 8-ми клас ще продължат обучението си учениците от Благоевградска област през следващата учебна година, стана ясно на проведеното вчера заседание на комисията по заетостта към Областния съвет в Благоевград, която обсъди предложението на Инспектората по образование до Министерството на образованието за държавния план-прием през учебната 2014/15 г. Според шефа на инспектората Огнян Соколов в сравнение с миналата година осмокласниците са по- малко с 319, но до закриване на паралелки няма да се стига, а буфер ще станат маломерните паралелки, които могат да се разкриват при 18 ученици.
Същото е положението и при завършващите 7-ми клас, които тази година ще са 2891 души – недостатъчни за заявените от училищата паралелки. Тук също не достигат деца. От години обаче в благоевградските учебни заведения се записват ученици от Рилското корито и Велинград – първите атакуват Езиковата, Математическата гимназия и професионалните гимназии по икономика и строителство, а велинградските ученици редовно пълнят 1-2 паралелки в Банско и Разлог. Специално велинградчани буквално спасяват бившите техникуми в двете планински общини, защото в Банско, където има 3 професионални гимназии и 1 СОУ, тази година 8-ми клас завършват едва 36 ученици, даде пример 0. Соколов.
Според прогнозите му, ако в двете общини и в Благоевград не се оптимизира училищната мрежа, на много места може да се стигне до самозакриване на паралелки. И всъщност най-реална е опасността за областния център на Пиринско, където 8-ми клас тази година завършват само 143-ма ученици /при 396 за Петрич, 262 в Гоце Делчев и 150 в Сатовча/.
С маломерните паралелки и „пришълците“ от съседните области тази година няма да се стигне до съкращаване на учители, негативът обаче ще падне върху финансирането на училищата, които се издържат от делегиран бюджет, разчетен на 1400 лв. издръжка на един ученик. Така маломерните паралелки ще генерират значително по-нисък приход, отколкото една нормална паралелка от 26 деца, и не е изключено на места да се посегне на учителските заплати.
За пръв път тази година бизнесът в Благоевград заяви 2 паралелки в новата Професионална техническа гимназия, похвали се Соколов. От „Благоевград-БТ“ поискали план-прием за две нови специалности – техник по автоматизация на непрекъснати производства /след VII кл./ и технология на машиностроенето /след VIII кл./, и те вече са подадени като заявка в Министерството на образованието. Мощната фирма предложила да дава стипендии на учениците, безплатни закуски, както и технически и със собствени кадри да обезпечи обучението им, след което после да ги наеме на работа. Сериозните ангажименти към бъдещите среднисти, поети от холдинга, са във връзка с предстоящото строителство на втора фабрика в Благоевград, която трябва да бъде открита през 2018 г. и за където ще са необходими тяснос- пециализирани кадри. Желанието им е да обучат и кадри за фабриката на холдинга в Испания и тази, която в момента строят във Виетнам, уточниха от Инспектората по образование. Поради тези мащаби инициативата на „Булгартабак холдинг“ за 2-те паралелки не е еднократна, а ще бъде ежегодна.
Това е вторият случай в национален мащаб, след като преди няколко години шивашката фирма „Ролман“ заяви свои бъдещи специалисти в две паралелки в Гоце Делчев.
Запален от добрия пример на „Булгартабак холдинг“, присъстващият на срещата председател на хлебопроиз- водителите в Благоевград Петър Иванов обяви, че за следващата учебна година ще заяви една паралелка в Професионалната гимназия по текстил и облекло по хлебопроизводство и сладкарство, защото в Благоевград такива специалисти са кът.
В същата гимназия от тази учебна година за пръв път ще се предлага обучение по ресторантьорство и кетъринг. В областта ще бъдат открити още 3 нови специалности – техник по транспорта в благоевградската Професионална гимназия, монтьор по транспортна техника в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Гоце Делчев и икономика и мениджмънт в транспортната гимназия в Разлог.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.