Градът: Идва зима, уважаема община
Смразяваща новина долетя тези дни северно от ГрадЪ. Метеоролози в Европа прогнозирали, че настоящата зима ще е най-студената от 1000 години насам. Сега, не че искам да блесна със завиден интелект, но съм склонна да предложа известни насоки за размисъл на общината във връзка с предстоящата климатична аномалия. Както е известно на нещастния ни народ, родните власти винаги се изненадват от зимата. Защо това е така, отговор нямам. Всички сме учили по „Роден край“, че България е страна с умерен климат, в която има 4 сезона. Вярно, че напоследък два от тях – пролетта и есента, кокетно са се свили в последния четвъртък на април и октомври, но по отношение на лятото и зимата съществени промени не са настъпили. И ако вярваме на метеоролозите от Европа, тази зима се очертава да изчезнем като вид, което всъщност е доста примамлива перспектива, но да не бъдем лоши пророци.
Така че – какво можем да очакваме, когато изненадващо някоя ноемврийска сутрин България и в частност Гоце Делчев бъдат връхлетени от Зима?
Преди всичко, нека уточним какво е Зима. Това есезонът след есента, в който пускат парното, идва грип, претака се зелето, затварят прохода Троян-Кърнаре, а нещастниците, които ходят на работа с автобус 3, трябва да си пробият път до спирката в неделя, за да го хванат в понеделник.
Какво се случва през този сезон?
На първо място – много е вероятно да завали сняг. Снегът е нещо, дето се сипе от небето през зимата и в нормалните държави предизвиква радост, а у нас предизвиква фрактура на долните крайници, задръстване и политическа криза.
Имаме ли основания да смятаме, че и у нас ще дойде Зима?
Да. Вярно, че не сме Владивосток, но за справка – зима имаше и миналата година, както и преди десет години, по спомени на баба ми в нейното детство също е валял сняг, да не говорим, че и детските песнички са отредили подобаващо място на това енигматично атмосферно явление:
„Тихо се сипе първият сняг, галено щипе бузките пак. Где е на двора старият пън? Снежко затрупа всичко навън.“
От това по-солидно доказателство за наличието на Зима по нашите ширини аз не мога да открия, така че учтиво моля общините и фирмите за почистване да си го препишат и наизустят.
Защо е необходимо да се подготвим по-отрано за Зимата?
Защото нормалните хора и държави – а сред тях има и такива, открили колелото, тока и радиото – правят така и не виждам основателна причина ние да се отклоняваме от разумния им подход.
Как да се подготвим за Зимата?
Не съм запозната отблизо с взаимоотношенията „община – метеоролози – фирми за почистване“, но ето няколко насоки към кметовете:
Не разчитайте на народни поверия от типа „въртят ме коленете“. И аз така предвиждам времето, но все пак отговарям само за себе си, а не за цялата държава. Поддържайте връзка с Емо Чолаков и като ви каже, че в полунощ ще нахлуе ниска слоеста облачност, строявайте снегорините. В края на краищата, никой не е длъжен да ходи с лопата и търнокоп в джоба и да копа пъртини до припадък.
Когато Снежко затрупа всичко навън, не стойте като стария пън, а се погрижете фирмите да изринат снега и от кварталните улици, и да хвърлят две-три кила пясък . Колкото и да е странно, хората са привързани към глезените си и ги предпочитат цели.
Ангажирайте някой и друг катаджия да се разгрява по ключовите кръстовища из града сутрин и вечер. Органът на властта ще отнесе всеобщата народна омраза, ще предотврати смъртта на милиони нервни клетки, а може би и на известен брой хора. Не се оправдавайте с неизвестното. Защото е смешно докато светът се опитва да прати хора на Марс (където, между другото, също има зима), да предсказва земетресения и да се свърже с извънземен разум (поради липса на земен), вие да се правите на Шаро, да тръскате тревожно глава и да питате „Как е възможно? Що е това?!?“
Be the first to leave a review.