Йордановден в община Разлог

По традиция и тази година на Йордановден в храмовете на територията на община Разлог бе отслужена Богоявленска литургия, а след нея стотици миряни се отправиха към реки и водоеми за ритуала по спасяване на Богоявленския кръст.

В Разлог десетки вярващи се присъединиха към литийното шествие от храм ,,Свето Благовещение Богородично“ до езерото в градския парк. В ритуала по хвърляне на кръста се включиха 18 християни, като свещения символ от студените води на езерото, бе изваден от 27- годишния Иван Колевичин от “Долната махала”. В Баня млади момци в носии извиха българско хоро, свещеният символ бе изваден от Христо Бергов, в Бачево – Николай Стоянчев, Горно Драглище- Тодор Шакин, Годлево- Иван Халкалиев , Добърско- Марин Папев, Долно Драглище- Борислав Бански, а в Елешница Тодор Михайлов спаси Богоявленския кръст.
С вековни обичаи и наричания за здраве, на днешния ден, бе отбелязан и Празника на село Добърско.🇧🇬

Специални поздравления към всички жители и гости на разложкото селце отправи инж. Гърменов, кмет на община Разлог: “Водици- един от най- големите християнски празници, отразява всички Вас – най-голямото богатство на едно населено място, хората – трудолюбиви и гостоприемни, достойни пазители на родовата памет, бит, култура и обичаи. На този свят ден нека песента на момите и паметта на мълчаната вода станат орисници на всички благопожелания и реченото нека да бъде сторено, за да се развива село Добърско, да се запазят изконните български добродетели. Бъдете здрави и Благословени!”
Инж. Гърменов подари и Богоявленска икона на кмета на селото- Илиян Джунев, с пожелания здраве и късмет на Добърско.

В разложкото село Добърско празнуването на Йордановден е съпроводено с изпълнението на обичаи, свързани с Коледа и с пролетни момински игри. След днешния празник, в който участие взеха ДК “Аспри”, ДТС “Айгидик”, младата певица Памела към НЧ “Просвета- 1927”, семейство Драгунини и гост-изпълнители от Банско, а в ранни зори моми- водичарки, облечени като лазарки обикалят къщите, като всяка от тях носи котле със светена вода и босилек. Във всяка къща се пее “Егринко, девойче”, след което се пее за най- възрастния мъж в семейството. Като изпеят тази песен, една от момите взима малко дете и го залюлява, а другите пеят песни. Момите, които пеят, пръскат с светена вода за здраве.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене