Вечерни новини! Министър успокои родителите!
Цялата изпълнителна власт ще направи всичко възможно, за да не се стигне до т. нар. дървени ваканции”, заяви вчера служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов.
Той обясни, че в министерството има събрана информация за начините на отопление на училищата в страната, за да може при направата на разчети да се знае какви механизми са необходими, за да се осигурят недостигащите финансови средства за отоплението им.
“Съществуват взаимоотношения между самите разпоредители с бюджет, които при преценка на конкретната ситуация в конкретните училища могат да намерят механизми, които да допринесат да се предприемат мерки, които да доведат до това да не се затварят училища заради липса на отопление”, каза още проф. Пенов.
От Националното сдружение на общините в България обаче обявиха, че 74 от общините у нас се отопляват изцяло на газ и не е ясно какво ще е решението за тях при неяснотите през тази зима. Сред тях са 192 начални, основни и средни училища и професионални и езикови гимназии, 183 детски градини, 48 детски ясли и детски кухни.
80% от общините са в невъзможност за преминаване към алтернативно отопление. Там вече са изградени модерни инсталации за природен газ, които не позволяват връщане към отопление с нафта или мазут. В тези общини, 21 от които са областни градове, училищата и детските градини се отопляват изцяло на газ.
От сдружението подчертаха, че електрическите мрежи в училищата не са пригодени да издържат по-голямо потребление на ток. Не са предвидени и средства за закупуване на климатици. Разходите за енергоносители през 2019 г. са били 250 млн. лв. Сега потреблението е почти на същото ниво, но разходите са скочили два пъти и половина.
Но отоплението се оказва предизвикателство и за училищата, които са на твърдо гориво. Търсенето на най-евтините алтернативи за отопление – дърва за огрев и въглищата се е увеличило, но и те са поскъпнали, а бюджетите са недостатъчни.
Например единственото основно училище в община Бобошево “Св. Св. Кирил и Методий” се отоплява на въглища. За целия отоплителен сезон са необходими 20 тона, които струват 10-15 хиляди лева. В училището се използват само първите два етажа. Но дори и така парите не стигат за по-качествените въглища от Донбас, чиято цена заради войната в Украйна е скочила двойно.
В момента всяка община се справя самостоятелно и обмисля краткосрочни кризисни мерки.