Ройтерс: Полититическа нестабилност заплашва България, след като премиерът загуби мнозинство

България е изправена пред риск от политическа нестабилност, след като премиерът на страната загуби мнозинството в парламента. Това пише в свой анализ агенция Ройтерс.

Българският премиер обеща да ръководи правителство на малцинството в сряда, след като популистката партия ИТН напусна коалицията заради разногласията относно бюджетните разходи, и заради спор дали България трябва да подкрепи присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз.

Кирил Петков каза, че е „оптимист“, че след загубата на парламентарното мнозинство неговата центристка партия ПП и нейните двама оставащи коалиционни партньори все още могат да изпълнят обещанията си за изкореняване на широко разпространената корупция в най-бедната страна-членка на ЕС, пише Ройтерс.

Анализатори, обаче, твърдят, че разривът в коалицията вероятно ще донесе нова нестабилност във време, в което войната в Украйна е причина за повишаване на инфлацията. Правителството на Петков встъпи в длъжност едва през декември след продължителна политическа криза.

„Правителство на малцинството ще бъде много по-добро от правителство, чиито ръце биват извивани за допълнителни пари, и се спират истинските реформи“, съобщи премиерът на извънредна пресконференция.

Без ИТН правителството има 109 от общо 240 гласа в парламента, – много по-малко от необходимото мнозинство от 121 гласа. По думите на Петков социалистите и прореформистката Демократична България са потвърдили подкрепата си за коалицията, и изрази надежда някои от депутатите на ИТН също ще подкрепят правителството.

В сряда, след като правителството одобри актуализацията на законопроекта за Бюджета за 2022 г., пренебрегвайки исканията на ИТН за повече средства за строителни компании, лидерът на ИТН Трифонов каза, че ще напусне коалицията и „ще сложи край на тази агония“. Шоуменът Трифонов, превърнал се в политик, обвини Петков, че пренебрегва интересите на България, като настоява да вдигне ветото върху РСМ за присъединяване към ЕС, които България отдавна блокира под натиска на съюзниците от ЕС и НАТО. По думите на премиера ИТН е блокирала усилията на правителството за борба с корупцията.

Според анализатори гласуването на бюджета или назначаването на нови министри, – което и от двете настъпи първо, ще бъде тест за оцеляване на правителството на Петков, съобщава Ройтерс, цитирана от БГНЕС. Демократична България призова ИТН да преосмисли решението си и да избегне хвърлянето на страната в „хаос“, допълва Агенцията.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене