МВР отчете 30% повече жертви на пътя спрямо 2021 година
Констатираме завишаване броя на тежките катастрофи, смъртните случаи и ранените при инциденти на пътя. Това каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков на пресконференция след публично обсъждане на проекта за промени в Закона за движение по пътищата, подготвен от ведомството.
Той отчете значителен ръст от 30% на жертвите на пътя през първото тримесечие на 2022 г. в сравнение с 2021 година.
По думите на Рашков повечето от становищата са били в подкрепа на проекта, като е имало и допълнително изложени идеи. „Общо, законопроектът е концентриран към това да променим в положителна посока, като деформализираме, дейността по връчване на съответните документи, които съставя МВР, когато констатира нарушения на правилата за движение. Изостанали сме от дигитализирането на дейността в МВР изобщо, не само в тази посока, посочи министър Рашков.
Той обясни, че стремежът на законопроекта е да се санкционират и изведат от пътното движение само онези водачи, които по най-груб начин нарушават правилата и които представляват реална опасност за останалите участници в движението. Трябва да бъдем малко по-строги към тези, които нарушават правилата за движение, каза Рашков, като уточни, че това важи особено за тези водачи, които системно ги нарушават.
В законопроекта се предвижда повишаване на размера на глобите за част от нарушенията на правилата за движение по пътищата. Както и да бъдат фиксирани наказанията, да не може да се избира размерът или видът им.
Министърът коментира, че състоянието на пътищата, тяхното качество, пряко влияе върху броя на тежките пътни произшествия. Основните причини за пътни инциденти са неправилни маневри, несъобразена скорост и други. От 1 януари до 4 април 2022 г. броят на тежките инциденти на първокласни пътища са 105, загиналите са четирима, а ранените 39. По второкласните пътища 108 са тежките катастрофи, загиналите са 20, а ранените 175. По думите на министъра тези бройки са няколко пъти по-големи сравнение със статистиката за автомагистралите.
Началникът на отдел „Пътна полиция“ Калоян Драганов заяви, че се обсъжда и се водят разговори за въвеждане на видеорегистратори на превозните средства. Той добави, че проблемът ще е доказателствената им стойност в съда, но се мислят варианти.
Във връзка със заложеното в законопроекта намаляване на максималната скорост по автомагистралите от 140 км/ч на 130 км/ч, в дебатите днес е имало мнения против тази промяна, но също така е било изяснено, че според данни на европейски институции намаляването на скоростта дори с един километър води до намаляване на пътния травматизъм.
Be the first to leave a review.