Министри от България и РСМ обсъдиха изграждане нов газов интерконектор Петрич-Струмица
Изграждане на нов газов интерконектор Петрич-Струмица и възможност Република Северна Македония (РСМ) да използва газохранилището в Чирен са сред темите, които са били обсъдени днес по време на работата на работната група за инфраструктура, транспорт и енергетика, съобщиха българският министър за енергетика Александър Николов и министърът на икономиката на Република Северна Македония Крешник Бектеши.
Към изграждането на интерконектора Петрич-Струмица вече има заявен интерес от компании за изграждане на инфраструктурата при потвърдена готовност от двете страни да обвържат със съществуващите капацитети за доставка на природен газ, каза на съвместната пресконференция министър Николов.
„Тази инфраструктура е толкова важна, че на корпоративно ниво, без съдействие на държавна институция има заявен интерес към България за изграждането му. Регионът България, Република Северна Македония и Гърция става толкова критичен, че съществуването на нови трасета вече работи на пазарен принцип. Оставам оптимист за пазарния тест относно тази нова инфраструктура, свързваща Петрич и Струмица, която ще ни даде алтернативно трасе и повишена степен на сигурност на доставките и възможности за планиране на бизнеса и ресурсите, които произвеждат електроенергия на база природен газ“, каза той.
„Уточнихме се чрез „Булгартрансгаз“ да бъде разгледана възможността РСМ да използва газохранилищата на България. Предвижда се в началото на април да бъде проведена и среща на компаниите“, каза министър Бектеши.
Разширяването на капацитета на газохранилището в Чирен е добър проект, одобрен е на европейско ниво и ще направим всичко възможно да се случи бързо, така че да има възможност за повече предвидимост“, каза Александър Николов.
По думите на двамата министри, на работна среща са дискутирани всички възможности за реализация на различни енергийни проекти. „Говорихме за реализацията на меморандума, който вече е подписан, за свързване на енергийните пазарите на България и РСМ и установяване на организиран пазар“, каза Бектеши.
„Обвързани сме не само на енергийната карта, като търговски отношения, исторически, но и като ориентираност към Европа. В тежки времена се вижда кой е истинският приятел и сме задължени да работим за да обезпечим пазарите и проекти от общ интерес. Проекти за енергийна свързаност, газопреносна мрежа, нови свързаности, съществуващи капацитети, газохранилището в Чирен, което може да предложи допълнителни капацитети и възможности и за РСМ са само част от нещата, които бяха обсъдени. Имаме проект от съвместен интерес- терминалът в Александруполис, напредъкът по който също беше разгледан на срещата. Обсъдени бяха възможностите за развитие на възобновяеми енергийни източници, проекти от общ интерес в тази посока също ще бъдат окуражени. Готови сме да споделяме интереси и в други сфери, за които имаме общи предизвикателства. Радва ме, че работната група потвърди интереса си по отношение на разширяване на капацитета за производство на електроенергия от ядрени източници. Имаме предизвикателства по отношение на капацитетите на енергийната мрежа, начина на качване на нови мощности, балансиране на системата и за това, свързването на системата с РСМ ще бъде от полза, защото балансът вече би бил различен“, каза министър Николов
Be the first to leave a review.