Денят 30 септември в българската и световната история

книга

Българската история

30 септември остава завинаги в българската история с изоставянето на връх Каймакчалан от българските войски. 
30 септември е 273-ият ден в годината според григорианския календар (274-и през високосна). Остават 92 дни до края на годината.

През 1916 г. в периода 15 – 30 септември в хода на Първата световна война се провежда съглашенско контранастъпление в Македония. Българските войски изоставят връх Каймакчалан. 

На 30 септември са родени: режисьорът Георги Дюлгеров. 

На 30 септември умират: възрожденецът просветител Емануил Васкидович, генерал Леонид Соболев, участник в Руско-Турската война, министър на външните работи на България и министър-председател, Червеният поп (Андрей Иванов).

Световната история

Датата 30 септември ще остане в световната история с осъществяването на първия полет на самолет с реактивен двигател „Опел-Хатри Рак-1“, както и с използването за първи път в света на упойка при вадене на зъб.

По света: 1452 г. – в Майнц излиза първата печатана книга ¬ “Библията на Гутенберг”. 1791 г. – във Виена в Театер ауф дер Вайден се състои премиерата на операта на Волфганг Амадеус Моцарт „Вълшебната флейта“.

През 1846 г. доктор Уйлям Мортън, зъболекар от Масачузетс, първи в света използва упойка при вадене на зъб. Мортън извършва изваждането с помощта на етър. Този метод е използван от доктор Джон Колинс Уорън на официална демонстрация на 16 октомври в болницата в Масачузетс, когато е направена демонстрация на премахване на тумор.

1898 г. – приет е устав, с който град Ню Йорк става разширен метрополис, състоящ се от пет административни единици. Популацията на града се увеличава в началото на XX век главно от европейски имигранти. След Втората световна война много афроамериканци и латиноамериканци мигрират в града в търсене на работа. 

През 1929 г. близо до Франкфурт на Майн в Германия е осъществен първият полет на самолет с реактивен двигател „Опел-Хатри Рак-1“. Негов създател е Фриц фон Опел. Задвижването е от 16 ракети по 23 килограма всяка. Самолетът излита от 20-метрова писта, като лети 10 минути. Приземяването е неуспешно.

През 1935 г. в Ню Йорк се изпълнява за първи път операта на Джордж Гершуин “Порги и Бес”.

През 1938 г. в Мюнхен ръководителите на Великобритания (Невил Чембърлейн), Франция (Даладие), Германия (Адолф Хитлер) и Италия (Бенито Мусолини) подписват т. нар. Мюнхенско съглашение, с което Чехословакия е задължена да предаде на Германия Судетската област.

1950 г. – в Париж се провежда първият конгрес на Международната Астрономическа Федерация. Тя е основана през 1951 г. като неправителствена организация, като включва 165 членове от 44 страни. Федерацията е свързана с Международната Астрономическа Академия.

1989 г. – Сенегамбия се разделя на две държави – Гамбия и Сенегал. Двете страни влизат в конфедерация през 1982 г. Населението на Гамбия е една десета от това на Сенегал. Сенегамбия е оглавена от президента на Сенегал Абду Диуф.

На 30 септември са родени: френският физик Жан Батист Перен и германският физик Ханс Гайгер, американският писател Труман Капоти.

На 30 септември умира: руският езиковед Дмитрий Лихачов. 

www.focus-news.net

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене