Ситуацията е критична: Ето с колко скача цената на хляба
Брашното се е покачило с близо 30 на сто за година
Хлебопроизводителите се оказват също засегнати от инфлацията. С близо 30 на сто за година е скочила цената на основната суровина за производството на хляб – брашното.
Според управителя на мелница, която е част от един от големите хлебозаводи в Добрич, основната причина е високата цена на електроенергията. Там сметките са скочили четири пъти.
„Цената на тока се увеличи неколкократно, а всички машини в самата мелница са на ток, няма как да бъде произведено евтино брашно „, обясни Красимир Костов.
Друга причина е високата цена на пшеницата.
„Цената на пшеницата миналата година стартира от 340-330, тази година имаше момент, в който стигна 600 лева хубавата пшеница, хлебната“, допълни управителят на мелницата.
Около 7 милиона тона е произведената пшеница у нас през миналата година. Милион и половина тона пък е потреблението както за хляб така и за фураж. Въпреки това обаче скок има и то не малък. След жътва се е търгувала за 380 лева за тон.
Зърнопроизводителят Радостина Жекова каза, че през 2021 г. е имало изключителен скок на международната цена, на която се търгува и тя е около 480 лв. за хлебните пшеници.
За да не се стигне до още по-високи цени на хляба и Костов и Жекова са единодушни.
„Ситуацията с хляба е още по-критична, тъй като там влияят вече и газта. Единственият вариант в момента е да се намали ставката ДДС на храните, по-специално на хляба, тъй като в България е най-голяма тази ставка ДДС – 20%. Навсякъде е между 9 и 12%“, отбеляза Красимир Костов.
Собственик на закусвалня сподели пред bTV, че работи, за да се изхранва.
„Аз съм собственик и работник, ако трябва да давам на майстор пари, ще съм на загуба. Работим аз и жена ми, не можем да си позволим друг човек“, обясни той.
blitz.bg
Be the first to leave a review.