ДЪРВОТО ОЖИВЯВА В РЪЦЕТЕ НА Буонароти ОТ ГОРНО ДРЯНОВО!
Срещаме ви с един самоук майстор на дървените скулптури, за който сякаш е писана песента „На теслата дръжката“… Вижте защо!
Горно Дряново е планинско село, разположено в Югозападните Родопи на осемнадесет километра от град Гоце Делчев, между селата Ковачевица (намира се на пет километра северно) и Лещен (на два километра южно). Когато преминеш през главната улица на селото, която се явява и единственият главен асфалтиран път до неземната Ковачевица, няма как да объркаше неговият дом. Още на улицата те посрещат „младото семейство“ Мануш с мандолината и чаровната му „гелина“ /булка/ зачервила бузите от срам. И двамата „влюбени“ са направени от дърво от два дъбови дънера, а имената и съдбата им са определени от техният „баща“ Кезим Скендеров. Всички знаят, кой е Кезим… в селото, в района, в областта… Знаят на какво е способен и хора от страната, от Европа и света… Напълно самоук и определено докоснат от висшата сила, която бди над света ни, Кезим Скенеров има талантът да твори с камък и дърво.
Скулпторът Микеланджело Буонароти обяснява талантът си така – като погледна един камък виждам вътре него ангел и правя всичко по силите си да го освободя, а горнодряновдсият му колега твърди, че просто има талантът да намира дървета и дънери, изваяни сами от природата а неговата работа е само да ги доизкусурявал. Цялото ежедневие на Кезим преминава в работилницата му, пред която стоят Мануш и любимата му. Това са единствените скулптури, които той не продава и няма да продаде, защото ги приема за членове на семейството. „Те ми посрещат гостите. Как така ще ги продам? Абсурд…“ отсича категорично Кезим, а ние от своя страна го провокираме : „Ако ти предложат много пари. Повече от колкото си представяш?“, а той веднага отговоря с пример, че преди години на място дошъл много уважаван местен предприемач, който бил токова впечатлен от творбите на Кезим че изкупил всичко каквото имал налично. Настоял да купи и дървеното младо семейство пред дома му – но Кезим отказал. „Даваше пи по три хиляди лева за статия, но отказах. Сърцето не ми даде…“ споделя Скендеров.
От златните му ръце и подбраният дървен материал ежедневно излизат на бял свят елени, сърни, пауни, хора,… дъски за сухи мезета, уникални лъжици, вилици, овчарски геги, всякакви видове грабливи птици, дори мечок… и тук идва най – пикантната част в историята. От няколко година насам популярният Буонароти от Горно Дряново взел да прави и … мъжки „пижчури“. „Един ден дойдоха при мен две жени. Бяха отседнали в Ковачевица и както всички туристи се спряха пред дома ми да разгледат. Едната изведнъж ме попита, дали някога някой ми е поръчвал дървени изкуствени такива… / показва ги/. Аз мислех че се шегува с мен, но и отговорих че съм способен да направя всичко то дърво. Тя още по сериозна ми отговори че ще плати колкото нужно но да и направя три, с различни размери. Приех пак че е на шега но приех и поръчката. Дойде жената плати си ги и си ги взе. След това от известно време се появяват и други такива дами, които искат да им направя такива работи. Дали е срамно или не, не знам. Знам че идват поръчват си ги по размер и дебелина и си ги плащат…признава леко засрамен майсторът с ръка на сърце. Казаното ни вдъхновява, спомняме си култовата песен на Тутурутка – „На теслата дръжката“ изпята по великолепно забавен начин от актьора Венци Куцаров. Текста на песента, описва едно към едно казаното от Кезим… той си е направо прототипът на тази песен.
Когато си вземеш нещо от него, можеш да оставиш името и телефонът си на гаражната му врата. Това се е превърнало в някаква традиция през годините. А оставилите данните си там са от целият свят, има подписи от България, почти цяла Европа, Бразилия дори, САЩ, Турция, Русия… хората вземат от Горнодряновските му творби и ги е разнасят по страните си а така, казва Кезим, „…отнасят там частица от мен“. „Докато дишам, докато мога ще правя това. Когато видя как дървото оживява, придобива образ и настроение, приемам стореното за чудо. Кара ме да се чувствам и аз жив, че има защо да съм на тази земя…“
Има защо Кезим… Има защо….
Be the first to leave a review.