Вековните дървета говорят: Чинарът в Годешево финалист в интересен конкурс
Започна гласуването за „Дърво с корен 2021”, което ще продължи един месец и се провежда онлайн на интернет страницата на фондация „ЕкоОбщност“ – организатор на конкурса, събиращ историите на любими на хората дървета. Инициативата се провежда ежегодно от 2010 г. и търси дърветата, които обичаме, ценим и почитаме, защото с тях ни свързват незабравими лични случки, местни предания или истории от родното ни минало.
Тази година за участие в конкурса бяха получени 23 предложения, от които двадесет са за дървета, чиито истории не са били подавани в предходните му издания. Сред тях преобладават вековните дървета, а най-много разкази (десет) пристигнаха от Хасковска област.
От всички подадени предложения четиричленно жури определи 10 финалиста, които преминават на етап онлайн гласуване, а носителят на титлата „Дърво с корен“ за 2021 година ще бъде онзи сред тях, който получи най-голяма подкрепа.
Журито избра и трите финалиста за допълнителната категория „Вековните дървета говорят“, които също ще бъдат подложени на гласуване. То ще продължи до 14 януари 2022 година, а резултатите и победителите в двете категории ще бъдат обявени на церемония по награждаване. Тогава ще стане известен и отличеният от журито участник в категорията за деца между 6 и 16 г. – „Млад природолюбител“.
За първи път в конкурса участва Яворовият дъб в местност Бюлюка, с. Скобелево, община Димитровград. За него от Народно читалище „Искрица 1901“ разказват че е „особено свиден на всички ни. По спомени на възрастни хора, които се предават от поколение на поколение, под този дъб е сядал Яворов и пишел гениалните си стихове.“
Докосващи истории пазят и другите участници: Вековната черница в село Воден, община Димитровград, край която през 80-те години се е възпроизвеждал обичаят Гергьовден и на въжени люлки, окачени на яките й клони, момците люлеели момите. Косматият дъб при село Брезнишки извор, в чиято чудодейна и пречистваща сила вярват местните и препоръчват всекиму да се докосне до него, за да получи изцеление; Дядо-Кольовото дърво при входа на село Студена, община Свиленград, което посреща завръщащите се в родния край негови жители и се е превърнало в стожер на тяхната българщина и вяра, както и Вековният дъб в село Брод, община Димитровград, под чиято сянка някога се правели забави и виели селските хора.
В категория „Дърво с корен“ за 2021 година достигнаха:
Вековният чинар на главната улица в гр. Лом
Вековният дъб в Градската градина в с. Брод, община Димитровград
Кичестият габър в северните поли на Средна Сърнена гора, община Павел баня
Яворовият дъб в местност Бюлюка, с. Скобелево, община Димитровград
Горуня до Лековития кладенец (благун), с. Търнава, община Бяла Слатина
Вековната черница в с. Воден, общ. Димитровград
Космат дъб в местност Суроварица, с. Брезнишки извор, общ. Брезник
Летен дъб край с. Добрич, община Димитровград
Чудодейното дърво (дъб) при параклиса „Св. Илия“, с. Ракитна, община Симитли
Дядо-Кольовото дърво (дъб) край с. Студена, общ. Свиленград
В категория „Вековните дървета говорят“ журито определи за участие във финала:
Чинарът в центъра на с. Годешево, местност Чучур, община Сатовча
Яворовият дъб в местност Бюлюка, с. Скобелево, община Димитровград
Вековната черница в с. Воден, община Димитровград
Любимото дърво на България за 2021 година ще има честта да представя страната ни в европейското издание на инициативата, което ще се проведе през февруари догодина. То също така ще бъде посетено от специалисти, които ще извършат оглед и дадат препоръки за мерки за подобряване на състоянието му. Тази своеобразна награда е част от дългогодишните усилия да се насочи вниманието на институциите и обществеността към ролята на дърветата и нуждата те да бъдат опазвани и подходящо обгрижвани.
Be the first to leave a review.