България е втора в ЕС по недостиг на медицински сестри

Здравното министерство предвижда по-добро заплащане за специализантите по “Здравни грижи”. Мярката е с цел младите медицински сестри да останат у нас след дипломиране. С 20% е повече са местата в тази специалност в Медицински университет Пловдив.

“Тази учебна година в Медицинския университет в Пловдив са приети с 20% повече студенти в специалност медицинска сестра. Сега броят им е 120”, каза ректорът проф. Марияна Мурджева.

Здравното министерство предвижда при специализация в държавна болница по клинични специалности, заплащането да е не по-малко от 2,5 минимални заплати или 1625 лв.

“Една от причините сестрите да не остават у нас, е ниското заплащане, свръх натоварването и лошите условия на труд”, посочи проф. Мурджева.

Съотношението медицински сестри лекари трябва да е две към едно. Данни на НСИ сочат обаче, че към декември 2020 г., то е по-малко от една сестра на лекар.

България е на второ място след Гърция по недостиг на сестри. На 100 000 души се падат 435, за сравнение средният брой в ЕС е 850 на 100 000.

Броят за прием в тази специалност е увеличен. В медицинските университети у нас са постъпили 714 бъдещи медицински сестри.

 

По данни на Здравното министерство, средната брутна месечна заплата на специалист по здравни грижи у нас е 2 000 лева, предаде БНР.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search