Руска рулетка по пътищата, най-много загиват на „Тракия“

Ще публикуваме „Черна карта на българските пътища“, заяви инж. Милчев

blob:https://www.dnes.bg/acd7ae8b-b3ad-49cd-bb4d-704d5524553d

Институтът по пътна безопасност отчете ръст на загиналите по пътя. От началото на годината до средата на юни жертвите са 162-ма. Ще бъде ли безопасно пътуването ни през лятото? Къде са рисковите отсечки, качествено ли се строи у нас? Защо сме в челната класация по смъртност на пътя?
„Тези, които управляват транспортната система, не знаят, че през май – юни месец вали дъжд. Изненадаха ни дъждовете, защото те очакват през май и юни да е като през август.  Истината е, че в България отговорните институции – Агенция „Пътна инфраструктура“ и Държавна агенцията за пътна безопасност, са тотално абдикирали да управляват транспортната ни система“, заяви инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност в студиото на „България сутрин“.

Той информира, че от май жертвите бележат ръст от над 40%. Според него това рязко увеличение на жертвите се дължи на неумението да се управлява транспортната ни система или на статистическа манипулация.

„Когато на пътя има задръстване и повече коли, има повече катастрофи, но по-малко жертви. Когато на пътя има по-малко коли, се кара по-бързо, по-малко са катастрофите, но има повече жертви“, категоричен е експертът.

Инж. Милчев коментира, че промените в АПИ са се извършили с голямо закъснение.

„Идеята на това служебно правителство в сферата на пътищата е не да реши някой проблем на българския гражданин, а да създаде симулация на проблеми, които има. Нима ние не знаем, че пътищата се строят некачествено и че се краде?!“, добави той и подчерта, че е необходимо е да има публичност.

„Ние настояваме всички проекти на всички ремонти да бъдат качени на техния сайт, за да може експертите да се запознаят с проектите и да сравнят  изпълнението им“, уточни експертът.

Милчев подчерта, че българските мантинели са като солети – когато трябва да задържат автомобила, те не го правят.

„Има много проблеми с организацията на движенията. Организацията на движенията е този елемент от транспортната ни система, който ни показва къде какво трябва да правят водачите. Ние искаме да видим кой е този проект, кой е този проектант и кой го е разрешил“, добави Милчев.

Той информира, че София е най-опасната столица в ЕС по отношение на движението, както и че от 2018 увеличението на жертвите е със 100%.

„Всеки ден увеличаваме жертвите. Ние играем на руска рулетка по нашите пътища“, каза още той и информира, че в понеделник ще публикуват „Черна карта на българските пътища“, която ще покаже статистическа информация и десетте най-опасни пътища в България.

„Магистрала „Тракия“ има повече жертви, отколкото жертвите на всички останали магистрали. Няма в целия свят магистрала, в която в рамките на 3 години да загинат 100 човека“, сподели той пред Bulgaria ON AIR.

По думите на експерта в България не говорим за черни точки, а за черни пътища. Той изрази мнение, че най-съществен е проблемът за контрола, който е статичен, а не динамичен.

„Когато санкционираме един шофьор, в света няма шанс той да се размине, а в България 50% от санкционираните шофьори никога не си плащат глобите! Това има обратен ефект“, категоричен е той.

Инж. Милчев добави, че 60% от маркировката не отговаря на изискванията, както и че шофьорите у нас загиват, защото се изморяват на пътя.

Анисия Иванова

dnes.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search