Над 700 души са ваксинирани срещу Covid-19 в болницата в Гоце Делчев
Два екипа от лекари и медицински сестри извършват ваксинация в МБАЛ „Иван Скендеров“ в Гоце Делчев.
Д-р Иван Канелов разяснява за ваксинационната кампания .
Как можем да се запишем, за да ни поставят ваксина в болницата в Гоце Делчев?
Записването става по един единствен начин – чрез Националния ваксинационен регистър. В онлайн платформата се вкарват личните данните на хората, като се упоменава, че биха искали да се ваксинират в МБАЛ „Иван Скендеров“.
След това хората получават своя 8-цифрен QR код и след това следят за своя записан час и дата…
За съжаление има недостиг на ваксини, хората изоставят в това което регистъра им праща. Към момента изоставянето е с 7-8 дни. От болницата се стараят да спазват и наваксват графика, както за удобство на пациентите, така и поради факта, че РНК ваксините са с точно фиксирана дата за реваксинация – едните са с 21 дни, при другите 25-26, според ваксината…
Над 700 души до момента са ваксинирани, няма регистрирана нито една тежка реакция срещу ваксини. В болницата се поставят и трите ваксини- двете РНК ваксини на Ваксината Pfizer – BioNTech (Пфайзер) и Moderna, и векторната на AstraZeneca (Астра Зенека).
Ваксинирането върви по план. В момента се предпочитат РНК ваксините .
Добре ли е преди да си поставим ваксина да си направим изследване за антитела, ако сме преболедували коронавируса?
В момента има един много голям феномен – много хора, които са преболедували, се разболяват наново. Човек трябва да е отговорен първо към себе си, след това да търси нивата на антителата и ваксинационната политика.. Добре е, да наистина е добре, но няма доказан случай на човек, който има изградени много антитела срещу коронавирус, да бъде защитен и да не се разболее. Това е различен вид имунитет – единият е клетъчен, другият Хуморален
Когато човек се сблъска със самия причинител, тогава организмът реагира различно.
Каква е целта на ваксините?
Самата ваксина пречи човек да се зарази, а не да го изкара по-леко.. Това е по отношение на информационните ваксини(и РНК ваксините), които имат т. нар. Спайк протеин, който закача вируса към човешкия организъм и човешкият организъм реагира точно срещу този протеин.
Векторните ваксини пречат на човек да боледува по – тежко. При тях вирусът се вкарва в организма, под формата на убит вирус и тогава преболедуването е по-леко.
Това са различните видове имунитет, който човек изгражда…
Трябва да се пазим, да пазим всичко което е около нас, да спазваме мерките – да носим маски, да не посещаваме места, където има много хора….Това е най-важното“, каза д-р Канелов.
Be the first to leave a review.