Животновъди от Пиринско в паника: Болестта „Син език“ се разпространява, животните се хвърлят безразборно, опасност от епидемия
Все по-голям брой животни се разболяват и умират от син език, това съобщиха в редакцията уплашени животновъди, които твърдят, че ветеринарите са „абдикирали“ от проблема, животните се хвърлят на места, които не са отредени за тази цел и има реална възможност от пламване на епидемия. По този незабавно се свързахме със заместник-директорът на областната агенция по безопасност на храните в Благоевград д-р Атанас Григоров. Ето какво каза той: Лошото е, че животните продължават да умират, прави се всичко възможно за ограничаване на разпространението на болестта, която е в своя пик в общините Гърмен, Хаджидимово, Сатовча и Гоце Делчев.
По отношение на загробването на умрелите животни, те се карат в екарисажите, колкото могат да поемат. Когато няма място има отредени места със заповед на областната управа, които се използват за тази цел, каза д-р Григовор. Обикновено умират овцете високо в планините и стопаните им ги заравят където намерят, те са предупредени своевременно да съобщават за разгар на болестта. Синият език, известен още като заразна катарална треска по овцете, е вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни. Като типичен арбовирус причинителят се разпространява посредством вектори мокреци от род Culicoides. От син език най-често боледуват овце и се характеризира с висока заболеваемост сред тях. а. Характерни признаци са и задух и куцота. При някои от щамовете смъртността при овцете може да достигне до 70%. Преди 1998 г. това заболяване е докладвано много рядко в Европа и е приемано за тропическа болест характерна за Африканския континент.
struma.com
Be the first to leave a review.