Без трудов договор работниците не трябва да се допускат до работните им места, Инспекцията по труда засилва контрола в хотелиерството и ресторантьорството

Отварянето на заведенията от 1 март активизира наемането на работна ръка, която собствениците на заведения бяха принудени да редуцират по време  на спирането на дейността. Фактът, че епидемичната обстановка все още не е отменена, създава  несигурност в работата на заведенията, което повишава риска от използване на недекларирана заетост.

За да гарантират спазването на трудовото законодателство, контролните органи на Инспекцията по труда ще активизират проверките в ресторантьорството и хотелиерството.

От агенцията напомнят на работниците и служителите, че сключването на писмен трудов договор с реални клаузи и регистрирането му в Националната агенция за приходите защитава трудовите и осигурителните им права. Преди да започнат работа, работниците и служителите трябва да получат екземпляр от трудовия си договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в НАП и копие от длъжностната характеристика. За да са сигурни, че работодателят им е коректен, работниците могат да проверят чрез издаден от НАП персонален идентификационен код регистриран ли е действително трудовият им договор, за какво работно време и върху какъв осигурителен доход са осигурени.

Работодателите нямат право да допускат до работните им места работници и служители, с които не са сключили писмен трудов договор и не са го регистрирали в НАП. Работата без трудов договор не може да бъде маловажно нарушение съгласно Кодекса на труда и санкцията при установяването му не може да бъде под 1500 лева. Това нарушение ограничава и възможността на нарушителите да участват в обществени поръчки в следващите три години. Дори ако желаят да проверят уменията на наетите, работодателите следва да сключат трудов договор с тях. Законодателят е осигурил възможност договорът да бъде със срок на изпитване, в рамките на който той може да бъде прекратен без предизвестие и без обезщетения, освен за неизползван платен годишен отпуск.

В последните години се затвърди тенденцията работниците и служителите да подават сигнали след прекратени трудови правоотношения и да си търсят неизплатена част от трудовите възнаграждения, които са договорени устно с работодателя. В тези случаи Инспекцията по труда няма правомощия да задължи работодателя да ги изплати. Подават се и сигнали за работа без договор, когато подателите им вече са напуснали работните си места. Невъзможността да бъде установено, че полагат труд, също ограничава възможностите на Инспекцията по труда да гарантира правата на работещите.

Инспекцията по труда напомня, че дори в условията на извънредна епидемична обстановка работодателят няма право едностранно да изпраща персонала в неплатен отпуск. Работещите не следва да подписват и документи, с чието съдържание не са съгласни, като:  заявления за неплатен отпуск; договори за непълен работен ден, когато реално работят по 8 и повече часа или за по-ниско от реално получаваното възнаграждение; заявления за прекратяване на договори по взаимно съгласие, ако това не е по тяхно желание. От една страна това води до загуба на осигурителни права за тях, а от друга – с подписа си те са се съгласили да полагат труд при по-неблагоприятни условия, с което се ограничават възможностите на Инспекцията по труда да приложи мерки за гарантиране на пълните им трудови права.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search