Най-популярният гумаджия в Благоевград Васил Ставров: Време е за зимните гуми!
Две седмици ни дели от деня, в който гумите със зимни характеристики стават задължителни. Според закона, в периода от 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са със зимни гуми или с такива с минимална дълбочина на протектора 4 мм. От Агенция „Пътна инфраструктура“ призоваха шофьорите да подготвят автомобилите си за движение при зимни условия, да не чакат първите минусови температури. Затова днес посещаваме най-популярният гумаджия в Благоевград Васил Ставров. Той е известен като Васко-гумаджията, собственик е на сервиз за гуми в кв. „Струмско“. Продава гуми и изправя джанти, при него е най-бързият монтаж, демонтаж и баланс на гуми. Докато слага зимните гуми на служебният автомобил на Топ Преса, Васко споделя специално за читателите ни: Време е за зимните гуми!
Защо трябва да сме със зимни гуми?
– Материалът, от който те се изработват, променя качествата си според околната температура. При ниски температури каучукът става по-твърд и сцеплението с пътната настилка намалява, посочват от Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизатори на гуми. Гумата е контактът между автомобила и настилката. Каква ще бъде сигурността на пътя до голяма степен зависи от правилния подбор на гумите. Според специалистите е препоръчително зимни гуми да се използват при температури под 7 градуса, независимо дали има сняг или не. Летните гуми имат най-добро сцепление при температури между 10 и 30 градуса, а зимните – между 0 и – 20 градуса. През зимата дълбочината на протектора осигурява най-важния показател – спирачния път. Изследване сочи, че зимната гума спира на 25-тия метър, докато лятната ще спре чак на 53-тия – два пъти по-голямо разстояние.
Как да изберем подходящите гуми?
– Специалистите от световната компания, произвела първата зимна гума, съветват да подменяме гумите след шест години активно ползване. От там препоръчват, че е по-добре евтина зимна гума, отколкото лятна гума през зимните условия, като още по-лошо е да се използват гуми втора употреба. Аз смятам, че всичко зависи от пробега, който автомобилът изминава. Ако се движи постоянно, натоварен е, или в рискови условия, в него трябва да се инвестира в гуми от висок клас. Те реализират по-добри възможности и качества по отношение на зимните условия, имат специален състав на каучука. Производителите на гумите гарантират, че гумата запазва своите свойства за срок от 10 години.
Кога да се смени една гума?
– Това зависи най-вече от това каква е дълбочината на единия протектор, което се отнася най-вече за зимните гуми. През зимата дълбочината на протектора осигурява най-важния показател – спирачния път. Някои автомобилисти смятат, че е удачно да се поставят две зимни гуми, обикновено на предните колела. Това поражда риск, особено при завои, защото когато предните са зимни, те имат по-високо сцепление спрямо задните. Задницата може да се завърти. Съветите към шофьорите са винаги да проверяват състоянието на гумите, да ги преглеждат за дефекти и износване, да следят какво е налягането в тях. За България оптималното време за поставянето им е средата на октомври, а смяната им с летните – началото на април. Зимни гуми с грайфер под 3 мм не могат да гарантират оптимално управление и безопасност по заснежени и заледени пътни настилки. Ако грайферът слезе на такава степен на износване през тази зима, през следващата гумите трябва да се подменят. При износването под 3 мм зимната гума вече не осигурява същото добро сцепление с пътя. В някои европейски страни, а отскоро и в България, гумите не се считат вече за зимни, ако грайферът е износен под 4 мм.
По какви критерии да изберем гуми за автомобила?
– На този въпрос трудно се открива еднозначен отговор. Новите гуми за колата трябва да са безспорно надеждни, проверени, съобразени с марката на автомобила и с доказано качество. Разбира се, в случая не може да се говори за „идеална“ гума, която да има перфектни показатели и да бъде на бюджетна цена.
Be the first to leave a review.